Deputātiem būs jāvērtē ierosinājums aizliegt lietot alkoholiskos dzērienus līdz 21 gada vecumam 3

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti 10 000 paraksti par aizliegumu iegādāties un lietot alkoholiskos dzērienus personām līdz 21 gada vecumam.

Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Raivis Ieviņš, kurš par minēto priekšlikumu parakstus sācis vākt vēl 2012.gadā.

Ieviņš piedāvā aizliegt pārdot alkoholiskos dzērienus, iesaistīt to lietošanā vai tos nodot rīcībā personai, kas nav sasniegusi 21 gada vecumu. Par šo aizliegumu neievērošanu būtu nepieciešams sodīt atbilstoši likumdošanai, kas līdz šim ir attiecināta uz personām līdz 18 gadu vecumam, viņš uzskata. Papildus būtu nepieciešams paredzēt administratīvo atbildību arī pašiem alkohola lietotājiem vecumā līdz 21 gadam.

Iniciatīvā teikts, ka zinātniskie pētījumi atklāj, ka cilvēka smadzenes attīstās līdz 23 un pat 25 gadu vecumam. "Šajā vecumā smadzenēm radītie alkohola bojājumi ir daudz nozīmīgāki nekā pieaugušiem cilvēkiem, turklāt vēl nenobriedušo smadzeņu dēļ jauniešiem ir krietni lielāks risks nonākt alkohola atkarībā," raksta Ieviņš.

Šo divu iemeslu dēļ alkohola lietošana būtu īpaši nevēlama personām līdz 25 gadu vecumam, uzskata iniciatīvas autors. Viņaprāt, limita palielināšana no 18 līdz 25 gadiem gan ir pārāk plašs diapazons un lielākajai sabiedrības daļai tas šķistu nepieņemami - jo īpaši alkohola industrijai.

Šo likuma grozījumu ietekmē arī nepilngadīgie būs vairāk pasargāti, pārliecināts idejas autors. Augstāks vecuma limits alkohola iegādei neļaus pārdevējiem aizbildināties, ka pircējs ir izskatījies pilngadīgs, viņš pauda.

Alkohola radīto seku (slimību, traumu un atkarības) ārstēšana valstij ir ekonomiski neizdevīga, norādīts iniciatīvas pieteikumā. Balstoties uz Eiropas Savienības datiem, Latvija gadā iztērē vairākus simtus miljonu eiro alkohola radīto seku likvidācijai.

"Mūsu valstij ir vajadzīgi spēcīgi un veseli jaunieši, kas spējīgi ar samaksātajiem nodokļiem papildināt valsts budžetu, nevis to tukšo alkohola seku likvidācijai. Šie likumu grozījumi ir solis uz veselu, pārtikušu un laimīgu sabiedrību," pauda Ieviņš.

10 000 parakstu savākšana sniedz iespēju iniciatīvu iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

īpaši stulbs

Uzskatu, ka Gulbenes domei būtu jāizdod rīkojums par pilnīgu alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegumu pilsētā un 10 km rādiusā, no tās.

pirms gada, 2019.08.27 16:39

Ance

Ne tikai par alkoholu un cigaretēm, bet arī par šoferu tiesībām. Nu nav jaunietis nobriedis tādos gados braukt ar prātu. Tak laukos tas ir redzams pat skaidrā dienas laikā un taisni pie skolām. Nerunājot par vakariem. 12klases skolēni tak visi ir jau 18gadīgi. Tikai prāta nav. Veikalā uzvedas kā nezkādi veči ,un meitenes tāpat. Līdz ar to tiek arī nepilngadīgajiem. Un neviens nav atbildīgs par to,kas notiek pie skolas. Vēl ierīko "pīpētavu". Par ko mēs te runājam. Sociālais pasaka- es nu gan ar viņiem necīnīšos. Pareizi... Zinot tos bērnus,jābrīnās,jo-mājās kartupeļu nav ko ēst,bet pīpē un lieto tādus telefonus,kā.... Nezinu,cik tālu mēs tā iesim.

pirms gada, 2019.08.28 08:05

Tiešām?Dzīvoju laukos un nevienu tādu traku jaunieti pie auto stūres neesu manījis.Totie pensionārus,kuri pat ar biezstiklu brillēm knapi ceļu redz,sastopu regulāri.Šie vecie autobraucēji ir bīstamāki par mērkaķi ar granātu.Drīzāk vajadzētu vecīšiem likt iet medkomisiju katru gadu,it īpaši redzes!!!

pirms gada, 2019.08.29 22:13

Latvijas ziņas