Dombrovskim uztic vadošo lomu ES cīņā pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju 1

Nākamā Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena ir uzticējusi EK izpildviceprezidenta amata kandidātam Valdim Dombrovskim (JV) uzņemties vadošo lomu cīņā pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, to politiķis pavēstīja otrdien, uzstājoties Eiropas Parlamentā (EP). Otrdien ar visu trīs topošās EK priekšsēdētājas Leienas izpildvietnieku iztaujāšanu noslēgsies izvirzītā jaunā EK sastāva darba interviju maratons. Kā pirmo EP Ekonomikas un monetāro jautājumu un Nodarbinātības un sociālo lietu komiteju deputāti iztaujā Dombrovski. Plānots, ka viņa uzklausīšana ilgs aptuveni trīs stundas.

Dombrovskis pretendē uz portfeli, kuram dots apzīmējums "Ekonomika cilvēku labā", tāpat viņš būs finanšu pakalpojumu komisārs.

Viņš EP deputātiem norādīja, ka Eiropas suverenitātes apliecināšana ir saistīta arī ar atbildības uzņemšanos par mūsu finanšu sektora integritāti.

"Mana attieksme pret šo pienākumu ir ļoti nopietna, un es ar nepacietību gaidu iespēju sadarboties ar Eiropas un starptautiskajiem partneriem," runājot par viņam uzticēto lomu cīņā pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, pauda Dombrovskis.

EK izpildviceprezidenta amata kandidāts norādīja, ka ir jāstiprina uzraudzība un prasību izpilde, arī pāri robežām. Politiķis rosināja, ka būtu "ļoti vērtīgi" uzticēt īpašus uzraudzības uzdevumus nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā un šo uzdevumu koordināciju kādai Eiropas Savienības struktūrai.

Dombrovskis arī uzsvēra, ka ES ir nepieciešama atbilstoša politika laikā, kad pasaule kļuvusi nenoteiktāka un konfliktējošāka, un mazinās pārliecība par demokrātiskās vērtībās balstītas ekonomiskās attīstības stabilitāti.

"Raugoties uz mūsdienu pasauli, mēs vairs nevaram būt pilnīgi pārliecināti, ka demokrātiskās vērtībās balstīta ekonomiskā un sociālā attīstība, starptautiskā sadarbība un integrētāki tirgi paliks uz stabila ceļa. Pasaule kļūst daudz polārāka, nenoteiktāka un konfliktējošāka," norādīja Dombrovskis.

Viņš iezīmēja vairākus darbības virzienus, kuri šādā situācijā būs viņa darbības un ES turpmākās politikas pamatā - ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšana, Eiropas Stabilizācijas mehānisma un eirozonas budžeta instrumentu reformēšana, banku savienības izveidošanas noslēgšana un atbalsta sniegšana mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Viņš norādīja arī uz vairākiem citiem ES paveicamajiem uzdevumiem. "Kopā ar kolēģiem izveidošu ilgtermiņa stratēģiju, lai nodrošinātu, ka Eiropa turpina pastāvēt kā rūpnieciska lielvara," solīja politiķis.

Viņš kā savu mērķi izvirzījis stiprināt Eiropas ekonomisko suverenitāti. "Es arī strādāšu, lai panāktu, ka mūsu ekonomikas un rūpniecības politika atbalsta zaļo un digitālo pārveidi. Mūsu sociālajai politikai jāiet līdzi šai pārveidei, lai mēs izveidotu iekļaujošāku sabiedrību," pauda Dombrovskis.

Viņš vērsa uzmanību, ka ir palielinājusies spriedze tirdzniecības attiecībās, kas jau negatīvi ietekmē globālo ekonomiku. Tāpat viņš norādīja, ka jāpieliek lielākas pūles, lai mazinātu tādas lielāka mēroga problēmas kā klimata pārmaiņas.

Demogrāfiskās pārmaiņas Eiropā, kā arī iedzīvotāju novecošana nozīmē, ka būs jāpielāgo darba tirgi un sociālās aizsardzības sistēmas, skaidroja Dombrovskis. Lai konkurētu starptautiskā līmenī, Eiropai jābūt līderei digitalizācijas un inovatīvo tehnoloģiju jomā, viņš uzsvēra.

"Visi šie apstākļi mainīs mūsu ekonomiku un sabiedrību pašos pamatos, un šajā situācijā būs vajadzīga atbilstoša politika," kas vairs nebūs "ierastā kārtība", pauda EK izpildviceprezidenta amata kandidāts.

Dombrovskis sacīja, ka viņa pieredze gan Latvijas valdībā, gan Eiropas institūcijās ir stiprinājusi pārliecību, ka "kopā mēs varam vairāk nekā katrs atsevišķi". Politiķis akcentēja, ka spēcīga un stabila ES ir pamats arī dalībvalstu sekmīgai attīstībai.

Citējot dzejnieku Jāni Raini, ka "pastāvēs, kas pārvērtīsies", Dombrovskis akcentēja, ka ES priekšā ir lielas pārmaiņas - virzība uz digitalizētu un klimata neitrālu ekonomiku, vienlaikus saglabājot Eiropas unikālo sociālās tirgus ekonomikas modeli.

"Esmu gatavs uzņemties jaunos pienākumus, lai koordinētu darbu pie Eiropas ekonomikas, kas strādā cilvēku labā," apliecināja politiķis.

Balsojums par jaunā EK sastāva apstiprināšanu amatā paredzēts Strasbūras plenārsēdē 23.oktobrī.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Latvijas ziņas