Kravas automašīnām transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli noteiks pēc oglekļa dioksīda izmešu daudzuma; lielāka likme būs uzņēmumu automobiļiem 4

Saeima pirmdien, 30.novembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā, kas paredz nodokli kravas automašīnām turpmāk noteikt pēc automobiļa motora radītā oglekļa dioksīda izmešu daudzuma. Likuma grozījumi saistīti ar nākama gada valsts budžetu.

Likuma izmaiņas rosinātas, lai veicinātu tīrāku un videi draudzīgāku kravas automašīnu izmantošanu pārvadājumos, teikts likumprojekta anotācijā. No nākamā gada nodokli automobiļiem ar pilnu masu no 3,5 līdz 12 tonnām noteiks pēc emisijas klases “EURO” izmešu līmeņa. Savukārt automašīnām ar pilnu masu virs 12 tonnām ņems vērā arī asu skaitu. Līdz šim transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli noteica pēc kravas automobiļa pilnas masas vai asu skaita un dzenošā tilta atsperojuma. Jaunās likmes veidotas tā, lai nākotnē automobiļiem ar zemāko emisijas klases “EURO” izmešu līmeni tās būtu mazākas nekā līdzšinējās, norādījuši grozījumu autori.

Piekabēm nodokli turpmāk noteiks pēc piekabes masas un asu skaita. Līdz šim nodokļa likmes piekabēm piemēroja atkarībā no asu skaita, pilnas masas un šīs piekabes velkošo kravas auto pilnas masas, asu skaita un dzenošā tilta atsperojuma veida.

Savukārt kravas automašīnām ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām nodokļa likmes tiks līdzsvarotas ar likmēm, kādas līdz šim piemēro vieglajiem transportlīdzekļiem – pēc oglekļa dioksīda izmešu daudzuma. Kravas automobiļiem ar motora tilpumu virs 3500 kubikcentimetriem noteiks papildu likmi 300 eiro apmērā.

Tāpat grozījumi paredz paaugstināt nodokļa likmes uzņēmumu vieglajiem transportlīdzekļiem. Likmes atkarībā no automašīnas motora tilpuma pieaugs vidēji par trim eiro, bet automobiļiem, kuru motoru tilpums pārsniedz 3000 kubikcentimetrus, ieviesīs jaunu likmi 82 eiro apmērā. Izmaiņas likumā rosinātas, lai nodokļa likmes izteiktu procentuāli, ņemot vērā patēriņa cenu indeksa izmaiņas no 2017.gada, kā arī veicinātu videi draudzīgāka transporta izmantošanu un ierobežotu automobiļu ar liela tilpuma motoru izmantošanu, teikts grozījumu anotācijā.

Lai veicinātu alternatīvu enerģijas veidu izmantošanu, par automobiļiem, kuri papildus aprīkoti ar gāzes iekārtu, ekspluatācijas nodokļa apmērs būs par 10 procentiem mazāks.

Likuma izmaiņas stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

vita

Vai tā ir ka uzņēmumu autiņiem ir lielāks dioksīna oglekļa daudzums?

pirms mēneša, 2020.12.01 11:35

par ceļa nolietojumu

Drusku starpība ir - vai tev ir pašam kāds ziliņš ar ko uz muzeju ripināt reizi gadā vai tu ar to ziliņu pelni naudu novālējot 100000km gadā.

pirms mēneša, 2020.12.01 13:10

autobuss

Tāpēc jau sen bija savākti paraksti un nodoti valdībai, lai nodoklis pie degvielas. Kurš vairāk brauc - tas vairāk maksā!
Diemžēl valdībai tas nav izdevīgi, var taču slaukt arī tos kuri nebrauc.

pirms mēneša, 2020.12.01 16:51

ussr

atbilde visiem-brauc vai nebrauc,tevi SLAUC..

pirms mēneša, 2020.12.02 17:27

Latvijas ziņas