ManaBalss.lv: zāļu PVN samazināšana varētu būt loģisks solis

Zāļu un medikamentu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana varētu būt loģisks solis. Šādi ManaBalss.lv platformā ierosināto iniciatīvu RīgaTV 24 raidījumā komentēja Zāļu valsts aģentūras Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītāja vietnieks Sergejs Akuličs. Kā viņš, tā citi eksperti uzsvaru gan lika uz aptverošu zāļu un farmācijas politiku, kādas pēc dažu studijā klātesošo vērtējuma Latvijā nav.

Zāļu un medikamentu PVN likmes samazināšana klātesošo ieskatā nebūtu panaceja, un veids, kā optimāli samazināt zāļu cenas Latvijā, būtu kompensējamo zāļu saraksta paplašināšana – tas ir viedoklis, kas atkārtoti izskanēja TV24 kārtējā raidījuma „Mana Balss” gaitā par iniciatīvu „Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%”. Tā viesi bija Repharm ģenerāldirektors Dins Šmits, ārsts, politiķis, sabiedriskais un sporta darbinieks Pēteris Apinis, jurists un Saeimas deputāts Ralfs Nemiro (KPV LV) un Zāļu valsts aģentūras pārstāvis Sergejs Akuličs.

P. Apinis pauda, ka Latvijā zāļu cenas nav bezgala augstas ‒ īpaši tās, kas attiecināmas uz kompensējamajiem medikamentiem. No ārsta viedokļa viņš ir pilnībā par zemākām zāļu cenām, tomēr tikai tām, kuras izraksta ārsts.

„Es ļoti gribētu plašāku kompensējamo medikamentu sarakstu. Bet, lai mēs varētu kompensēt medikamentus, mums vajag naudu. Galvenais mūsu resurss, no kā uzturam medicīnu, izglītību, militāro dienestu u.tml., ir PVN. Es esmu pret PVN kā lupatu deķa raustīšanu,” klāstīja Apinis.

Arī Repharm ģenerāldirektors Dins Šmits uzskata, ka vislabākais un efektīvākais veids, kā samazināt zāļu cenas, ir iekļaut tās kompensējamo medikamentu sarakstā, jo šāds risinājums sniegtu valstij pilnu kontroli pār zāļu izplatīšanu. Viņš pauda viedokli, ka iniciatīva par medikamentu PVN samazināšanu aktualizējusies, jo tas ir vieglākais veids, kā samazināt zāļu cenas, tomēr ilgtermiņā šis risinājums nestrādāšot. „Kompensējamo zāļu saraksts ir sistēmiska atbilde, bet šobrīd mēs runājam par veidu, kā uz laiku risināt, ja situācija ir degoša.”

Savukārt Zāļu valsts aģentūras pārstāvis Sergejs Akuličs gan piekrita iepriekš paustajiem viedokļiem, tomēr papildināja tos arī ar savu redzējumu. „Runa par kompensējamo zāļu saraksta PVN samazināšanu varētu būt loģisks solis, jo naudu, kura tiek iekasēta no nodokļiem kompensējamām zālēm tāpat lielākoties atgriežas veselības aprūpē,” viņš sacīja. „Optimizējot šo plūsmu valsts līmenī varētu runāt par kaut kādiem racionāliem ieguvumiem.”

Visai spraigajā diskusijā ar komentāriem un saviem skatījumiem uz zāļu cenu problēmu un tās risinājumiem iesaistījās arī klātesošie politiķi un nozares profesionāļi, tai skaitā no publikas studijā. Raidījuma „Mana Balss” video ierakstus skatieties RīgaTV 24 arhīvā.

Avots: RīgaTV 24

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas