Medikamentu cenu samazināšanās jau esot vērojama un kļūs plašāka, pārliecināta Veselības ministrija

Viens no Veselības ministrijas (VM) aizvadītā gada darba panākumiem ir normatīvo aktu izmaiņas, kas paredz, ka ārstniecības iestādēs, izrakstot pacientam kompensējamos medikamentus, jāvadās pēc aktīvās vielas, kas dod iespēju iegādāties lētāko medikamentu ar nepieciešamo aktīvo vielu, pirmdien preses konferencē par gada laikā paveikto sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Jaunie nosacījumi arī aptiekām prasot pacientam izsniegt lētāko kompensējamo medikamentu ar tādu pašu aktīvo vielu, izteicās politiķe.

VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere klāstīja, ka līdz šī gada 1.februārim medikamentu tirgotājiem ir jāiesniedz atskaite par medikamentu cenām, lai sagatavotos 1.aprīļa izmaiņām. Viņa informēja, ka no 1.oktobra 53 medikamentiem ir samazinājušās cenas. Kopumā esot aptuveni 40% medikamentu, kam dārgo zāļu līdzvērtīgas efektivitātes grupā samazinājās cenas pēdējo divu laikā, norādīja Kaupere. Viņa skaidroja, ka, ņemot vērā līdzšinējo informāciju, medikamentu cenu samazināšanās varētu skart no 250 000 līdz 300 000 pacientu.

Runājot par medikamentu cenām Kaupere klāstīja, ka ministrijas prioritāšu vidū ir arī noteikt piecenojuma grieztus tieši dārgām zālēm, proti, tām kuru cena ir aptuveni virs 100 eiro. Īstenojot šīs reformas, ministrijā cenšas izvairīties no medikamentu kvalitātes mazināšanās un to nepieejamības reģionos.

Tāpat VM strādājot pie mākslīgas nepieejamības gadījumu mazināšanas. Šobrīd jau notiek ieceres starpministriju saskaņošana. Minētajā iecere ietilpst elektroniskas lieltirgotavu krājumu uzskaites sistēmas ieviešana, kura vienlaikus paredz, ka arī aptiekas savus pieprasījumus lieltirgotavām varēs iesniegt tikai elektroniskā formātā. Patlaban jau lieltirgotavu uzskaites sistēma funkcionē, bet tikai brīvprātīgā līmenī, iepriekš vēstīja Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens. Savukārt, lai novērstu mākslīgo nepieejamību, plānots noteikt par pienākumu lieltirgotavām reģistrēt savus krājumus elektroniski minētajā uzskaites sistēmā.

Pamatojums šādai ministrijas virzībai esot tas, ka aptuveni 66% no gadījumiem, kad konstatēti medikamentu trūkumi, tie ir bijuši mākslīgi izraisīti, proti, medikamenti ir bijuši pieejami, bet finansiāla ieguvuma labad tie ir tikuši slēpti, iepriekš vēstīja Kaupere. Līdztekus ir plānota iespēja kontrolēt zāļu izvešanas procesu uz citām valstīm, ierobežot lieltirgotavām eksporta iespējas kompensējamajiem medikamentiem, par kuriem Nacionālajam veselības dienestam un zāļu ražotājam ir noslēgts finansiālās līdzdalības līgums, uz laiku, ja tiek radīts zāļu nepieejamības risks. Tādējādi plānots samazināt šos riskus, uzsver ministrijā, piebilstot, ka līdzīga kārtība jau ir citās Eiropas Savienības dalībvalstīs. 

Viņķele kā būtiskāko līdz šim paveikto darbu nosauca divu grozu sistēmas atcelšanu, ar kuru VM ir panākusi nodokļu maksāšanas kapacitātes atsaisti no veselības aprūpes pieejamības. Iniciatīva esot stimulējusi medicīnas pakalpojumu pieejamību mazāk turīgajiem iedzīvotājiem.

Viņķele veselības ministra amatu ieņem kopš pagājušā gada 23.janvāra.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas