Mediķi 7.novembrī nestrādās, bet piketēs pie Saeimas (papildināts) 19

(Papildināts ar 3.rindkopu)

Mediķi savu iepriekš pieteikto protesta akciju, kurai dots nosaukums "Viena diena bez ārstniecības personas", rīkos nākamajā ceturtdienā, 7.novembrī, neejot uz darbu, bet tā vietā ierodoties uz sapulci-piketu pie Saeimas, otrdien paziņoja Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.

Protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, mediķi tiek aicināti vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu, lai varētu piedalīties piketā. Pēc Rāceņa teiktā, atbalstu protesta akcijai paudušas Rīgas un Latvijas reģionu lielākās slimnīcas. Uz protesta akciju tiek aicināti visi ārsti, izņemot neatliekamās palīdzības mediķi.

Arī Gulbenes poliklīnikas mediķi pievienosies vispārējam Latvijas šīs nozares darbinieku streikam un nākamnedēļ vienu dienu nestrādās.  Mediķu sapulce-pikets šajā dienā notiks pie Saeimas. Protests ir pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem. “7.novembrī nebūs pieejami ambulatorie pakalpojumi. Nepieņemsim pacientus. Būs redzamā vietā izlikts paziņojums. Poliklīniku pacienti ir aicināti apmeklēt pirms un pēc 7.novembra. Taču streiks neattieksies uz stacionāra darbu, uz uzņemšanas nodaļas darbu,” “Dzirkstelei” saka SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” izpilddirektore Marika Jermaševiča. Dalība streikā ir solidāra, domājot par to, “lai nākotnē arī laukos būtu mediķi”. Streiks, kā norāda M.Jermaševiča, notiek pacientu interesēs.

Ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8.novembra līdz 14.novembrim visā Latvijā tiks īstenota akcija "Nolaid karogu, iededz sveci!", kuras laikā pie veselības aprūpes ēkām pusmastā nolaidīs Latvijas valsts karogu un iedegs sveces. Bez ārstniecības un ambulatorajām iestādēm akcijā aicinās piedalīties arī sabiedrību. Tiks rīkotas arī solidarizācijas akcijas sociālajos medijos, vēstīja Rācenis. 

5.novembrī tiek plānota tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, kā arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir izteicis vēlēšanos tikties ar mediķus pārstāvošajām organizācijām, lai gan pagaidām nav sarunāts konkrēts tikšanās laiks. Savukārt 31.oktobrī JĀA tiksies ar Eiropas Jauno Ārstu Asociācijas (EJĀA) ģenerālasambleju, kas līdz šim ir bijusi atbalstoša pret mediķu organizāciju centieniem un palīdzējusi ar dažādiem ieteikumiem, stāstīja Rācenis. 

Ja Saeima 14.novembrī nobalsos par esošo budžetu, nepaaugstinot finansējumu veselības aprūpes nozarei, tad tiks sākta parakstu vākšana par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu, iepriekš pausto, atgādināja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris, piebilstot, ka parakstu vākšana notiks elektroniski. 

''Esam arī uzsākuši sarunas ar juristiem un arī ar tiesībsargu par iespēju vērsties Satversmes tiesā šī likuma neievērošanas gadījumā," piebilda Rācenis.

Tikmēr Ministru prezidents un finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) 2020.gada budžetā nesola papildus finansējumu mediķiem.

Otrdien preses konferencē pēc valdības sēdes Kariņš žurnālistiem stāstīja, ka valdībai ir zināmas veselības aprūpes nozares vajadzības. Viņš piebilda, iepriekšējos trijos gados veselības nozarei papildus kopumā piešķirti 400 miljoni eiro, bet nākamgad papildus tiks piešķirti vēl 50 miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa paredzēta mediķu atalgojumam.

Premjers arī atzina, ka problēmas veselības nozarē veidojušās 20 gadu laikā un tās nav iespējams atrisināt īsā periodā, tāpēc Kariņa vadītā valdība apņēmusies problēmas risināt mērķtiecīgi un pakāpeniski.

Savukārt Reirs norādīja uz ierobežotajām budžeta iespējām rast papildus finansējumu, kā piemērus minot prognozējamu lēnāku ekonomikas izaugsmi 2020.gadā, nodokļu reformas ietvaros zaudētos uzņēmumu ienākuma nodokļa ienākumus 300 miljonu eiro apmērā, kā arī izdevumus, kas saistīti ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. 

"Esmu pesimistisks jautājumā par papildus līdzekļu atrašanu mediķiem. Papildus līdzekļi 2020.gada budžetā nebūs," uzsvēra finanšu ministrs.

Ministru kabineta 11.oktobrī apstiprinātais likuma "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam" projekts paredz, ka 2022.gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP). 

Salīdzinājumam - atbilstoši Veselības ministrijas (VM) sniegtajai informācijai, valsts budžeta izdevumi veselības aprūpes nozares finansējumam 2019.gadā ir 3,9% no IKP. Vidēji Eiropas Savienībā (ES) valsts veselības aprūpei atvēl 7% no IKP, bet Lietuvā un Igaunijā - vairāk par 5% no IKP.

Arodbiedrības uzsver, ka Eiropas Komisijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti, bet valdība to ignorē.

Valdības partijas ir atzinušas, ka finansējums veselības aprūpei nesasniegs cerēto proporciju no IKP, taču nozarei tiks nodrošināts pieaugums atbilstoši budžeta iespējām.

Pievieno komentāru

Komentāri 19

gaiziņs

Tā laikam ir, kad beidzot sāk naudu dot, tad izrādās, ka par maz. Iedeva taču papildus 40 miljonus algām, tad vēl esot 8 miljoni atrasti. Vienalga par maz. Tātad - vecā patiesība - nevajag neko dot un viss būs kārtībā.

pirms gada, 2019.10.30 11:36

xxx

Viennozīmīgi jauniem ārstiem,medmāsām un citam mazāk apmaksātam personālam algas ir jāpieliek.Kur vēl tālāk,ja lauku kultūras nama vad. alga 1400 eiro,bet jaunajiem ārstiem 980 eiro?Neskaudīsim,visi varam saslimt,bet, ja nebūs pie kā griezties, lai kaut vienkāršāko recepti uzraksta ,vai iešpricē,tad būs labāk?

pirms gada, 2019.10.30 14:51

###

Saņemamies un sakam vienu stipru vārdu,pietiek klusēt

pirms gada, 2019.10.30 11:37

###

Invalīdiem jāiet kopā ar mediķioem,kā lai izdzīvo ar 106 eiriķiem mēnesī

pirms gada, 2019.10.30 11:41

Kaut kad potenciāls pacients

Mediķi LV strādā tuvu izdegšanas robežai. Kariņš atrod finansējumu partijām jau no nākamā gada, mediķiem LIKUMĀ ierakstīto summu -nē. Tas ir valdības spļāviens tautai tieši sejā. Mēs esam pacietīga tauta, tomēr arī pacietībai ir sava robeža. Mediķu algas nozīmē pacientu tiesības. Viens no otra neatdalīti. Tādēļ būtu tikai normāli, ja arī nemediķi kā potenciālie pacienti, rūpējoties arī par savām izredzēm nākotnē, 7.11. pēc bŗīvprātības principa, kas vēlas, piketētu kopā ar mediķiem.

pirms gada, 2019.10.30 13:33

varbūt

Varbūt labāk apdomāt kā palielinātos valsts budžets? Ko katrs ir darījis? Vai spēj nopelnīt sev un citiem līdzcilvēkiem, kas... Citādi pēc tādas pasīvās agresijas izskan: pats nespēj, bet vainīgais ir X, jo man taču vajadzēs! Un kur vēl " neizmērojamā" pacietība gaidīt brīnumu, kura kādam taču ir jānodrošina.

pirms gada, 2019.10.30 20:50

Par medmāsām

LV medmāsas veic darbības, kādas ārvalstīs veic tikai ārsti. LV medmāsu kvalifikācijas ir ārkārtīgi augsta, atalgojums -ārkārtīgi zems. Ārsti iestājas ne tik daudz par savu algu paaugstināšanu cik daudz vairāk par medmāsu algu paaugstināšanu. Gribētu aicināt sabiedrību būt solidāriem ar Latvijas mediķiem algu jautājumā.

pirms gada, 2019.10.30 16:20

PATS

Šito STREIKU neatbalstis APBEDIŠANAS BIROJS ( VIŅUS atbalsta JEKABA ielas MAFIJA )...

pirms gada, 2019.10.31 07:56

rasa

Dažām ģimenes ārstēm kā Luikai, Grīnšteinei un Jansonei algas
pielikuma vietā varētu iedot dziju kamolīšus, lai mājās zeķes ada,
varbūt ka pretēji ārstēšanai tas viņām labāk sanak ! Vnk nožēlojamas "ārstes"

pirms gada, 2019.10.31 15:10

Janka

Varbūt, bet vismaz ir. Aizies pensijā un nebūs vispār. Neceriet, ka jaunas un talantīgas stāv rindā, lai tiktu strādāt Gulbenē!

pirms gada, 2019.10.31 16:28

Ance

Tādu komentāru var atstāt tikai degradēts cilvēks . Ļoti pieredzējušas un zinošas dakteres, tas , ka uz tavu Googles diagnozi nereaģēja , tas ir cits stāsts !

pirms gada, 2019.11.01 15:45

Oooo

Labi un ko darit pacientiem kuriem taja diena ir pieteikti izmeklejumi vai tiem tiks pazinots ur kurudienu parcel vai ieorieksejo vai nakamo? Jo ja gaidits rinda menesiem un ir svarigi. Pacients tad pie ka vainigs. Izdariet savu darbu un streikojat 6dienas diena.

pirms gada, 2019.10.31 16:47

Oooo

Es uz pirkstiem varu saskaitit cik ir labu arstu. Bet ja man pie arsta ir jauzklausa negacijas, jadzird vardi nu es nezinu, man darbalaiks saspringts, man nav ne jausmas, es nemaku es nevaru klaviaturu datoram baksta ar vienu pirkstu ka dazi labi arsti. Analizes neprot nolasit plus loti daudzi arsti prot paradit kur atrodas uzsvarca kabata un proti pat daudziem pacientiem diena nekauneties un smaididamiem panemt aploksniti. Un teikt ka mazas algas. Ja medmasam ir mazas algas iespejams bet ari daziem arstiem, bet ir kam vinas netrukst skatoties uz autoparku pie slimnicam jauvien var redzet. Un milie kada ir jusu attieksme pret pacientiem tas bardaks ir visas iestades, berni lai kadi vini ir tie pat pieklajibas zina biezi vien ir pieklajigaki. Cik cilveku slimo ar onkologijas slimibam un visadam citam slimibam ka piemeram hepatitiem kur biezi vien vainigi arsti jo nav spejusi laicigi nosutit uz analizem vai nav pratusi izprast un izlasit analizes ka ari nav dezinfecejysi kartigi medicinas piederumus vai ari gluzi netisam izmantojusi sistemas vairakiem pacientiem. Jums kaut cik cieņa, atbildiba un jusu dotie zveresti, sirdsapziņa ir kad kliedzat pec algam. Ticat man ir vel vairak citu tadu profesijas parstavju kas nesanem pat minimalo algu. Attieksmes uznemsanas daudzas slimnicas ari zem katras kritikas zveri nevis personals.

pirms gada, 2019.10.31 17:03

Tam Oooo

Nu kur Tev, cilvēk, tāda nelaime nelaimes galā - visi mediķi, pie kuriem esi griezies, slikti un rupji! Man - tieši pretēji! Vai tikai neesi paša izmesta bumeranga upuris? Par mediķu profesionālo līmeni var piekrist, vismaz Balvos tas ir nožēlojams. Toties Alūksnē - no a līdz z lielisks!

pirms gada, 2019.10.31 17:21

Oooo

Nu nesmu izmesta bumeranga upuris. Diemzel mana pieredze ir skarba ne tik saistiba ar savu pieredzi bet aru ar radu un pazinu pieredzi. Gan balvos, gan madona gan riga vairakas medicinas iestades. Mediku kludas del ir mirusi cilveki kuriem vel bijis jadzivo jo parak akli uzticejas arstiem jo arsts tak zin visu labak. Saslimusi dazu zobarstu del jo nav jadezinfice kartigi medicinas prieksmeti. Masina sava slinkuma vai taupibas pec izmanto bernam vienu un to pasu sistemu un infice. Esmu uznemsanas gaidot rinda pie arstiem redzejis dazadu attieksmi. Atsaka pacientiem, nepienem pacientus liek izmest no slimnicas un pavel neatliekamas palidzibas personalam jo redz nesot vietas un nesot kur likt personalu. Nesmu bijis aluksne . Bet pec vienas iestades nevar spriest. Teiksim gimwnes arsti kuri daudzi neprot savu darbu. Medmasas ir dazadas ir perfektas prot padarit savu darbu laipnas un zinosas turklat ir tadas kuras strada to ko nevelas un turklat nedara, reizem liekas ka pat lopu arstet nevaretu uzticet. Ja par arstu iet stradat tikai naudas del tad ta nav ista iestade kur atrasties. Tur jastrada pirmkart cilvekam zinosam, atsaucigam, pieredzes bagatam un cilvecigam.

pirms gada, 2019.10.31 17:35

Marika

Nu ziniet tas ka arsti brižiem strada tik nolaidigi,izlaiz no slimnicam slimus pacientus,arstejas tacu ari uz valsts rekina.Ja gribi tikt arpuskartas pie arsta jamaksa pat simtiem eiro pat berniem,kur paliek ta nauda ko arsts sanem.Par ko tad visu laiku japieliek.Nu lai tad iet pa apkopejiem vai ko citu stradat.Pieradusi sudzeties bet par to nonemt vel jo vini tomer dod zverestu arstet nevis nopelnit uz cilveku veselibas rekina.Kauns!!!

pirms gada, 2019.11.03 13:46

No malas skatījums

Godīgi sakot, man nav zināms kādas algas ir ārstiem un ārstējošajam personālam, bet cilvēki, padomājiet, vairāk jau domāts tiem, kas domā, ka ārstu atalgojums ir par lielu, tad jautàjums ir sekojoš, kādā vērtībā JŪS vērtējat savu dzīvību??? Šie cilvēki katru dienu glābj kādam dzīvību un vai tiešām tas būtu novērtējams ar zemu atalgojumu vai vispār ar kaut ko?? Iespējams, ka kāds no šiem cilvèkiem Jums dod iespēju padzīvot vēl pāris gadus, bet pavīd tikai kritika. Ir dzirdēti vairàki stāsti par to, ka medicīnas nozares pārstāvjiem jāstrādā vairākos darbos, lai pelnītu iztiku lai ne tikai izdzīvotu, bet arī dzīvotu, šo es arī dzirdēju arī no vienas māsiņas, kas strādā Gulbenes novada ietvaros, lai pienācīgi nopelnītu, par to pat nesaņemot normālu apdrošināšanas polisi, izklausās nieks, bet tomēr.. garās stundas un niecīgās brīvdienas, kas pēc tam rūpēsies par pašu ārstniecības personālu pie šādas situācijas?? Galu galā es strādāju farmācijas nozarē un izjūtu, ka ārsta teiktais ir bez maz vai Dieva vietā, tad, lūdzu, saprotiet, viņi ir pelnījuši ko vairāk, kas pašlaik Latvijā notiek, it īpaši laukos :)

pirms gada, 2019.11.07 22:40

Latvijas ziņas