Mediķu protestam noslēdzoties bez rezultāta, sekos jaunas akcijas 1

Protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, ceturtdienas rītā pie Saeimas pulcējās prāvs pulks medicīnas darbinieku, kuri gan uzklausīja kolēģu uzrunas, gan izkliedza dažādus saukļus, atskaņoja sirēnas un skaļi svilpa, novēroja aģentūra LETA.
Protests gan "taustāmu rezultātu" ceturtdien nav nesis, tāpēc Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija un Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība paziņojušas, ka mediķi plāno turpināt protestēt un visā Latvijā rīkos akciju "Nolaid karogu, iededz sveci!", no 8.novembra līdz 13.novembrim lielākajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm un citiem aizdedzot sveces, kā arī pusmastā nolaižot valsts karogu.

Iepriekš arī ticis norādīts, ka, ja Saeima 14.novembrī nobalsos par esošo budžetu, nepaaugstinot finansējumu veselības aprūpes nozarei, tad tiks sākta parakstu vākšana par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu.

Šodienas protesta akcijā sanākušo sākumā bija tik daudz, ka dažiem politiķiem bija grūti izspraukties cauri pūlim, lai nokļūtu Saeimas ēkā. Kā novēroja aģentūra LETA, ap plkst.9.30 pie parlamenta ēkas bija pulcējušies vismaz 2000 cilvēku, tomēr pamazām mediķiem pievienojās otra ceturtdien notiekošā, pret teritoriālo reformu vērstā protesta dalībnieki. Saskaņā ar policijas aplēsēm abas akcijas kopumā varētu būt pulcējušas ap 5000 cilvēku.

Kādā brīdī mediķus centās uzrunāt Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), bet mediķi šajā laikā sāka skaļi izsaukt dažādus saukļus un svilpt, tāpēc ne visiem izdevās viņu sadzirdēt. Mūrniece norādīja, ka saprot, ka līdzekļi veselības aprūpei ir nepietiekami. Viņa aicināja vienam otru uzklausīt.

Mediķu pārstāvji tika uzaicināti uz sarunu parlamentā ar Mūrnieci, finanšu ministru Jāni Reiru (JV) un veselības ministri Ilzi Viņķeli (AP). Pēc tikšanās Mūrniece savā un Saeimas vārdā atvainojās par parlamenta iepriekš veikto nepārdomāto balsojumu mediķu atalgojuma pieauguma tempam, kas neatbilst ekonomikas iespējām.

Saeimas priekšsēdētāja akcentēja, ka jautājums par finansējuma pieaugumu medicīnai paliek gan Saeimas, gan valdības prioritāte un ka tiekot darīts "viss iespējamais", lai veselības aprūpes jomai pārdalītu līdzekļus no citām nozarēm.

Uz sanākušo protestētāju plakātiem bija tādi saukļi kā "Vai politiķiem rūp veselība? Neizskatās", "Jaunajiem mediķiem būt", "Valdība mīliet mediķus, jo nebūsiet mūžīgi veseli", "Noguruši mediķi var būt kaitīgi jūsu veselībai" un citi. Protesta akcijas sākumā pie Saeimas tika pienesti divi zārki - uz viena rakstīts "politika", bet uz otra redzami sarkani un melni roku nospiedumi.

Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis savā uzrunā uzsvēra, ka nepietiekama atalgojuma gadījumā mediķi vēl vairāk izvēlēsies braukt uz ārzemēm. Viņš klātesošajiem pauda, ka šodien visi ieradušies uz "veselības aprūpes bērēm". Viņš norādīja, ka šajā situācijā ir divas pozīcijas. Viena, nozares darbiniekiem doties prom un pamest Latviju. Savukārt otrs variants ir palikt Latvijā, strādāt šajā sistēmā un vienā brīdī izdegt, viņš sacīja.

Rācenis arī aicināja aizdegt sveces par tiem, kas "dodot gaismu, izdeg".

Sanākušie pa laikam skaļi izkliedza dažādus saukļus, piemēram, "Par tautas dzīvību", "Sadzirdēt", "Vienoti par veselību", "Ārstiem un māsām būt", "Zārks vai čemodāns", "Atlaist Saeimu", "Partiju naudu medicīnai". Kāds cilvēks skaļi sacīja, ka vēlas redzēt premjeru Krišjāni Kariņu (JV), pēc kā pūlis sāka saukt "Kariņu, Kariņu".

Pa laikam tika atskaņotas arī sirēnu skaņas un svilptas svilpes. Tomēr savu kolēģu uzrunas laikā sanākušie bija klusi.

"Es esmu šeit, jo man rūp mana nākotnē, jūsu nākotne un mūsu tauta nākotne," sacīja kāds Rīgas Stradiņa universitātes 6.kursa students, kurš gan savu vārdu nenosauca. Viņš pauda cerību, ka nebūs jābrauc prom no Latvijas.

Protestētājus uzrunāja arī kāds pacients, kurš uzsvēra, ka bez ārstiem nav ne tautas, ne valdības. Viņš pateicās ārstiem par viņu darbu, paužot cerību, ka viņus atbalstīs visa tauta.

Deputāts Aldis Gobzems sanākušajiem paziņoja, ka parlamenta neatkarīgie deputāti ir iesnieguši priekšlikumu šodienas Saeimas sēdē balsot, lai līdz 13.novembrim budžetā tiktu "ielikts" mediķiem paredzētais finansējums.

Pieteiktajam protesta akcijas laikam iztekot, Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece aicināja klātesošos nolaist plakātus un uzsvēra, ka mediķu protesta akcija ir beigusies.

Sākotnēji ar protestu pie Saeimas dominēja mediķi, kuri savu akciju sāka agrāk, bet pēc tam viņi pamazām izklīda, ļaujot savu vietu ieņemt ar reģionālo reformu neapmierinātajiem.

Ar administratīvi teritoriālo reformu neapmierinātie sākotnēji pulcējās pie Bastejkalna, bet vēlāk devās gājienā uz Saeimu, pie kuras saplūda kopā ar mediķu piketa dalībniekiem, veidojot vairāku tūkstošu ļaužu kuplu protestētāju masu.

Protesta akciju uzraudzīja liels skaits policistu, kā arī Saeimas apsardzes darbinieki.

Kā vēstīts, ceturtdien mediķi rīko protesta akciju "Viena diena bez ārsta", kuras laikā daļa Latvijas mediķu ir, izņemot neatliekamajā palīdzībā strādājošos, devušies vienas dienas bezalgas atvaļinājumā. Vienlaikus šajā dienā tika rīkota protesta akcija pie Saeimas.

Lēmums par protesta akcijas rīkošanu pieņemts, jo Ministru kabineta 11.oktobrī apstiprinātais likuma "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam" projekts paredz, ka 2022.gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā iekšzemes kopprodukta, skaidrojušas mediķus pārstāvošās organizācijas.

Salīdzinājumam - atbilstoši Veselības ministrijas (VM) sniegtajai informācijai, valsts budžeta izdevumi veselības aprūpes nozares finansējumam 2019.gadā ir 3,9% no IKP. Vidēji Eiropas Savienībā (ES) valsts veselības aprūpei atvēl 7% no IKP, bet Lietuvā un Igaunijā - vairāk par 5% no IKP.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) paudusi, ka Eiropas Komisijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti, bet valdība to ignorējot.

Turklāt 2020.gadā mediķu atalgojuma pieaugumam sākotnēji tika solīti 120 miljoni eiro, kas ļautu palielināt algas par 20%, bet līdz šim valdība tam iezīmējusi ap 60 miljonus eiro.

Veselības aprūpes nozares darbinieki turpina uzstāt uz nepieciešamību algu palielināšanai piešķirt visu iepriekš solīto finansējumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Atbilde

Labi gan ka ir tādas iespējas,lai tomēr varētu redzēt,cik tad patiesībā ir lielas algas. Jo viens ir uzrakstīt,kā mazākā alga ir tik un tik, bet otrs ir,cik patiesībā saņem. Ir jāievieš 8stundu darba laiks. Un maiņās,kā to darām mēs,lielākā tautas daļa. Un tad vairs nebūs nekādas vēlēšanās skriet apkārt. Un jāizbeidz tā privātprakse valsts iestādēs ar aparātu. Jo kā viņi var kaut kādu īri maksāt,ja mums nedod čekus.? Kāda tad ir uzskaite? Tā kā protaties kauna?! Neviens ārsts nestrādā 8stundas. Ne jau visi strādā slimnīcā. Plānotās operācijas pilnīgi var saplānot. Un nestāstat,kā nevar. Daudzus gadus nostrādāju par sanitāri un esmu gana daudz redzējusi un izbaudījusi uz savas ādas,kā strādā māsiņas un ārsti. Dažreiz gribējās kliegt no tās netaisnības. Un tās ir pēdējās muļķības,kā cilvēkus pēc sirds lēkmēm ved uz Rīgu,jo tur var labāk palīdzēt. Maz tādu ir. Ja ir riktīgi uzstājīgi radi,kam pietiek spara cīnīties,tie vēl kaut kur tiek. Cik tādu uz laukiem ir miruši!!! Tepat Alūksnē cilvēks krita ar insultu, bet satraumēja ceļgalu. Kā jūs domājat,ko ārstēja? Pēc divām nedēļām atveda mājā,cilvēku nepazinām. Labi,kā sievai bija dūša cīnīties, nākošreiz veda uz Balviem. Tur pirmais pateica,kā nav ārstēts insults. Bet sekas palika nopietnas. Un vēl ārstam nebija kauna pateikt,ja kaut kas nepatīk,varat iet citur un vēl krieviski. Tā iet mums ar ārstēšanu.

pirms gada, 2019.11.08 15:40

Latvijas ziņas