Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests apliecina gatavību darbam ārkārtas medicīniskajā situācijā

Saistībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālajā centrā izsludināto ārkārtas medicīnisko situāciju* dienestā ir izveidota un darbojas Ārkārtas vadības grupa, kuras uzdevums ir vadīt situāciju un izstrādāt krīzes pārvaldības risinājumus, lai nodrošinātu dienesta spēju Rīgā operatīvi reaģēt uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem.

“Lai arī jau nedēļu Rīgā strādājam ārkārtas režīmā, līdz šim esam nodrošinājuši izsaukumu nepārtrauktību. Mēs pārorganizējam savu darbu un darām visu, lai maksimāli koncentrētu dienesta resursus uz dzīvībai kritisku izsaukumu izpildi. Tajā pašā laikā apzināmies, ka daļa no pasākumiem ir īstenojami īslaicīgi, tāpēc mums jāturpina meklēt tādus risinājumus, kas dienestam ilgtermiņā nodrošinātu nepieciešamos personālresursus un saglabāt operativitāti, reaģējot uz izsaukumiem,” uzsver NMPD direktore Liene Cipule.

NMPD Ārkārtas vadības grupa ir izvērtējusi dienesta iekšienē īstenojamus pasākumus, tostarp mediķu piesaisti no citiem reģioniem, brigāžu pārdislokāciju no atsevišķiem punktiem, konsultatīvā atbalsta stiprināšanu izsaukumu pieņemšanā u.c..

Jau no šodienas Rīgā brigāžu darbā ir iesaistīti mediķi no Latgales reģiona, kas ļaus ik dienu papildus nodrošināt vismaz divu brigāžu darbu. Arī citos reģionos ir apzināti mediķi, kuri papildus plānotajām dežūrām savā reģionā nepieciešamības gadījumā būtu gatavi doties uz Rīgu. Ārkārtas tālruņa 113 dispečercentrā ir paplašināts konsultatīvais atbalsts, un arvien vairāk situācijas tiek atrisinātas, sniedzot medicīnisku padomu pa tālruni. Jau šobrīd par aptuveni 12% ir samazinājies brigāžu izsaukumu skaits, zvanītājus konsultējot vai pārvirzot uz alternatīviem palīdzības saņemšanas veidiem.

Kā norāda L.Cipule: “Pateicoties tam, ka dienests ir vienots, spējam tik sarežģītu situāciju pārvaldīt – ik minūti monitorējam operatīvo situāciju visā valstī, kas ļauj daudz veiksmīgāk ārkārtas situācijās izmantot un pārorganizēt kopējos dienesta resursus neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai iedzīvotājiem”.

Sadarbībā ar Veselības ministriju šobrīd tiek strādāts pie izmaiņām normatīvajos aktos, kas paredz paplašināt brigādēs strādājošo ārstniecības personu loku. NMPD rosina normatīvo aktu ietvarā dot iespēju brigādi vadīt arī dienestā strādājošajiem ārstiem, kuri ir nokārtojuši speciālu kompetenču (teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu) atbilstības pārbaudi.

Kā ziņots iepriekš, 9.novembrī NMPD pieņēma lēmumu izsludināt ārkārtas medicīnisko situāciju dienesta Rīgas reģionālajā centrā, tā rīcībā esošie brigāžu resursi ir neatbilstoši prognozējamajam pacientu skaitam.

*Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu nr.948 “Katastrofu medicīnas sistēmas organizēšanas noteiktumu” 4.punktu ārkārtas medicīniskā situācija ārstniecības iestādē, pašvaldības administratīvajā teritorijā vai valstī ir tādā gadījumā, ja tūlītēji pieejamo medicīnisko resursu apjoms neatbilst esošajam vai prognozējamam cietušo vai saslimušo skaitam.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas