Nesteidz solīt iespēju kompensējamos medikamentus ļaut pirkt pa daļām

Pagaidām Nacionālais veselības dienests (NVD) nesteidz solīt, ka tuvākajā laikā tiks atcelts ierobežojums, kas liedz kompensējamos medikamentus iegādāties pa daļām, jo tam nepieciešamas ne tikai izmaiņas normatīvajos aktos, bet arī finansiāls ieguldījums.

Kā aģentūrai LETA norādīja dienesta pārstāve Agnese Jasenoviča, ierobežojuma atcelšana tiks atkārtoti izrunāta E-veselības lietotāju padomes sanāksmē, izskatot iespējamos risinājumus. Vienlaikus Jasenoviča piebilda, ka grozījumu veikšana esošajā kārtībā paredz nopietnas izmaiņas e-veselības sistēmā, kam nepieciešams finansiālais segums un izmaiņas normatīvos.

Vienlaikus Jasenoviča norādīja, ka, pārrunājot E-veselības padomes darba grupā šo jautājumu, tika panākta vienošanās darba uzdevumā izstrādātājam kā vienu no punktiem finansiālai un tehniskai izvērtēšanai ielikt ieceri atvieglot recepšu atkārtotu izrakstīšanas procesu, izveidojot vieglas atlases iespējas un izrakstīt atlasītās receptes ar "vienas pogas spiedienu".

Kā iepriekš aģentūru LETA par Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas nostāju informēja tās vadītāja Līga Kozlovska, Veselības ministrijai ir jārod iespēja atcelt ierobežojumu, kas liedz kompensējamos medikamentus izpirkt pa daļām.

Mediķe pauda, ka nepieciešamība visus kompensējamos recepšu medikamentus iegādāties vienā reizē, pat ja recepte izrakstīta trīs mēnešu periodam, pacientiem bieži vien ir pārāk smaga finansiāla nasta. Lai gan ārsti iespēju robežās cenšas palīdzēt, izrakstot katram mēnesim savu recepti, tas ievērojami apgrūtina gan pacientu, gan ārstu ikdienu, viņa uzsver, piebilstot, ka ir gadījumi, kad pacientam ir jālieto pa desmit, 15 un vēl vairāk medikamentiem.

"Ārsts raksta kaudzi recepšu, bet aiz kabineta durvīm gaida gara pacientu rinda. [..]," norādīja Kozlovska.

Viņai nav saprotams, kādēļ pacientam nevar ļaut arī vienu kompensējamo medikamentu recepti izpirkt pakāpeniski, ja jau tagad pa daļām ir iespēja izpirkt zāles, kas izrakstītas parastajā receptē. "Šķiet, mūsdienu tehnoloģisko sasniegumu laikmetā pacientiem tik būtiskais risinājums nevar būt neatrisināms. Tas ievērojami atvieglotu gan pacientu, gan arī ģimenes ārstu ikdienu," norādīja mediķe.

Asociācija vērsusies pie Veselības ministrijas, lūdzot izvērtēt šo situāciju un rast tai atrisinājumu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas