No 1.septembra ieviests jauns ES energomarķējums gaismas avotiem

No šī gada 1. septembra ir stājies spēkā ES regulējums, kas paredz jauna energomarķējuma ieviešanu gaismas avotiem, piemēram, spuldzēm. Savukārt lampām, kas tiek pārdotas bez spuldzītes, energomarķējums vairs nav jānorāda. Par to informē Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane.

Komersantiem no 15.septembra tiešsaistes veikalos gaismas avotiem jānorāda tikai jaunais energomarķējums. Lai marķējums kļūtu pārredzamāks un saprotamāks, jaunās efektivitātes klases ir skalā no A līdz G, bet A +/A + + klases vairs netiks izmantotas. Papildus energoefektivitātes klasei enegomarķējuma sistēma sniedz papildu informāciju par produktu, kas tiek parādīta uz produkta iepakojuma vai ir atrodama ES produktu datubāzes (EPREL) publiskajā daļā.


Galvenās atšķirības starp veco un jauno marķējumu:

  • Jaunajā marķējumā visiem produktiem tiek izmantota vienota A-G skala.

  • Marķējumam ir pievienots QR kods, kas nodrošina tiešu saikni ar EPREL datubāzi (ietverot informāciju par, piemēram, gaismas toni (silti balts, neitrāli balts, auksti balts), gaišuma regulēšanas iespēju, vidējo kalpošanas laiku, un citiem rādītājiem.

Visi produkti ar energoefektivitātes marķējumu ražotājiem/piegādātājiem ir jāreģistrē datubāzē EPREL. Produkti, kas tika laisti tirgū pirms 2021. gada 1. septembra, ir jāpārreģistrē šajā datubāzē, pamatojoties uz jauno regulējumu.

Produktiem, kas laisti tirgū pēc 2021. gada 1. septembra, jaunajam energomarķējumam jābūt izvietotam uz produktu iepakojuma, tiešsaistes veikalos – produkta cenas tuvumā. Produktus, kas jau piegādāti mazumtirgotājiem pirms 2021. gada 1. septembra, veikalos var joprojām pārdot ar veco marķējumu, lai izvairītos no nepieciešamības ražot jaunus iepakojumus vai pārmarķēt produktus. Pārejas laiks turpināsies līdz 2023. gada 28. februārim. Savukārt tiešsaistes veikalos no 2021. gada 15. septembra jaunais energomarķējums ir jānorāda visiem produktiem.

PTAC aicina komersantus pievērst uzmanību izmaiņām un savās tiešsaistes tirdzniecības vietnēs korekti attēlot jauno energomarķējumu! PTAC turpinās iepriekšējos gados aizsākto darbu, pārbaudot energomarķējuma un datu lapas norādīšanu tiešsaistes interneta veikalos.

Lai iegūtu papildinformāciju, apmeklējiet Label2020 tīmekļa vietni, kā arī PTAC izstrādātās vadlīnijas par energomarķējuma izvietošanu, kas pieejamas šeit.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas