No 11. oktobra uz trim mēnešiem Latvijā izsludina ārkārtējo situāciju 33

No pirmdienas, 11. oktobra, Latvijā uz trim mēnešiem izsludina ārkārtējo situāciju, lai apstādinātu Covid-19 infekcijas izplatības ātrumu, nepārslogotu veselības aprūpi un glābtu iespējami vairāk cilvēku dzīvības. Veselības aprūpes resursu izsīkums, jaunu Covid-19 gadījumu lielais skaits pēdējās dienās, zemā vakcinācijas aptvere un epidemioloģijas ekspertu prognozes ir apstākļu kopums, kas liek valdībai nekavējoties pieņemt lēmumu par stingriem drošības pasākumiem visā Latvijas teritorijā.

 

Visiem iedzīvotājiem būs jāatgriežas pie daudz plašākas sejas masku nēsāšanas, jo tas ir viens no epidemioloģiskās drošības pamata pasākumiem. 11. oktobrī stājas spēkā nosacījums publiskās iekštelpās nēsāt sejas maskas gan pret Covid-19 vakcinētiem un izslimojušiem, gan nevakcinētiem iedzīvotājiem. Pareizi uzlikta maska nosedz gan degunu, gan muti. 

 

Ņemot vērā, ka izglītības process klātienē ir valdības un sabiedrības prioritāte, skolēni turpinās apmeklēt skolu, tomēr visiem iekštelpās būs jānēsā pareizi uzliktas sejas maskas (izņemot pirmsskolās). Skolās aizvien saglabāsies rutīnas Covid-19 skrīnings vismaz vienu reizi nedēļā. Taču interešu izglītības norises klātienē ārkārtējās situācijas laikā nevakcinētām personām nenotiks, izņemot vienas klases vai grupas ietvaros un individuāli. Vakcinētiem un pārslimojušiem interešu izglītībā ierobežojumu nebūs.

 

Visiem darbiniekiem publiskajā pārvaldē un pašvaldībās būs jāstrādā attālināti, bet, ja darba pienākumi to nepieļauj, klātienē tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un atsevišķos gadījumos – ar negatīvu testu. Darbinieka pienākums būs uzsākt vakcināciju ne vēlāk kā 10 dienu laikā, ja darba devējs būs noteicis, ka darba pienākumi veicami tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Sertifikāts būs jāiegūst līdz 15. novembrim. Arī privātā sektora darbiniekiem ir pienākums vakcinēties. Turklāt stingri tiek rekomendēts attālināto darbu kā būtisku drošības pasākumu īstenot arī privātajā sektorā, kur darba specifika to ļauj.

 

Lai visā sabiedrībā ierobežotu cilvēku fizisko kontaktu skaitu un izvairītos no liekas pulcēšanās, no 11. oktobra pakalpojumus varēs saņemt un sniegt tikai epidemioloģiski drošā vidē. Līdz ar to visiem jābūt ar derīgu Covid-19 sertifikātu, jāvalkā pareizi uzliktas sejas maskas un telpā vienlaikus drīkstēs uzturēties mazāks cilvēku skaits, kā arī jāparedz 15 m2 no telpas patības vienai personai. Pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi un atrakcijām iekštelpās nebūs atļauti. Tomēr atsevišķus pakalpojumus joprojām varēs sniegt individuāli.

 

Kultūras jomā epidemioloģiskās drošības prasības paredz pārsvarā darbību “zaļajā” – drošajā – režīmā, bet ar stingrākām prasībām (sejas maskas, distance, mazāks cilvēku skaits un citām). Jaunie nosacījumi stāsies spēkā 19. oktobrī, jo līdz 18. oktobrim noteikts pārejas posms, un tas ir saistīts ar jau iepriekš izsludinātiem pasākumiem, uz kuriem biļetes jau izpārdotas. 

 

No 11. oktobra nevakcinētiem cilvēkiem būs pieejami tikai būtiskāko preču veikali – pārtikas, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības, preses tirdzniecības, higiēnas preču, telekomunikācijas preču veikali un degvielas uzpildes stacijas. Cilvēki ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu drīkstēs apmeklēt arī citas tirdzniecības vietas, kurās jānodrošina apmeklētāju kontrole. Lai mazinātu tā saukto brīvā laika pavadīšanu tirdzniecības centros, plānots ierobežot to darbību brīvdienās visiem iedzīvotājiem.

 

Sabiedriskajā ēdināšanā plānots saglabāt iespēju cilvēkiem ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu ieturēt maltīti klātienē ar darba laika ierobežojumu līdz plkst. 21.00. Ēdienu varēs izsniegt līdzņemšanai gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem cilvēkiem.

 

Ārkārtējās situācijas laikā spēkā esošo drošības pasākumu ievērošanu un kontroli sadarbībā ar pašvaldības policiju primāri īstenos Valsts policija, kura ir pārorientējusi savus resursus tā, lai nodrošinātu vēl stingrākas pārbaudes tai uzticētajās jomās. Galvenokārt uzmanība tiks pievērsta mutes un deguna aizsega pareizai lietošanai publiskās vietās, īpaši, sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, kā arī pulcēšanās ierobežojumu ievērošanai. Tāpat policija pastiprinās pašizolācijā esošo personu kontroli, kā arī orientēs resursus sadarbspējīgo sertifikātu pārbaudei pierobežā. Arvien biežāk arī tiks īstenotas pēkšņas masveida pārbaudes vienlaicīgi visā Latvijā. Iedzīvotājiem jārēķinās, ka ārkārtējās situācijas laikā, Covid-19 saslimšanai paplašinoties, policijas kontroles intensitāte un piemēroto sodu biežums būtiski pieaugs.

 

Diemžēl mūsu valstī tiek prognozēts ievērojams Covid-19 saslimšanas gadījumu pieaugums, tostarp hospitalizēto pacientu skaita palielināšanās slimnīcās. Katastrofu medicīnas centra 7. oktobrī  sniegtā informācija liecina, ka līdz 23. oktobrim varētu tikt hospitalizēti vidēji 135 jauni Covid-19 pacienti ik dienu, bet līdz 30. oktobrim – jau 130 līdz 200 jaunu pacientu. Rezultātā vienlaikus slimnīcās atrastos no 1300 līdz 1700 pacientu, kas ievērojami noslogos veselības aprūpes sistēmu.

 

Turpmākajās nedēļās pastāv draudi slimnīcu spējām uzņemt jaunus pacientus, tostarp nopietnu traumu, ceļu satiksmes negadījumu, komplikāciju dzemdību laikā dēļ un citos ar Covid-19 vīrusu nesaistītos gadījumos. Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes uz izsaukumiem ārkārtas gadījumos var ierasties ar kavēšanos vai atteikt ierašanos. Pārslodzes rezultātā ikdienā iedzīvotājiem tuvākās slimnīcas var nebūt pieejamas, un uz nākamo brīvo ārstniecības iestādi var nākties doties uz citu pilsētu.

Netiek izslēgta iespēja situācijas pasliktināšanās gadījumā veidot “lauka hospitāļus” un vērsties pēc ārvalstu palīdzības.

Tuvākajās dienās un nedēļās izšķiroši svarīga ir ikviena Latvijas iedzīvotāja izlēmīga un atbildīga rīcība, ievērojot valstī noteiktos pastiprinātās drošības pasākumus.

 

Vienlaikus vakcinācija pret Covid-19 saglabājas galvenā valsts stratēģija vīrusa uzvarēšanai. Pateicoties 46% Latvijas iedzīvotāju, kas ir pilnībā noslēguši vakcinācijas kursu pret Covid-19, daļa sabiedrības jau ir pasargāta. Valdība un ikviens šajā valstī var justies pateicīgs par atbildīgu rīcību pret savu un līdzcilvēku veselību un drošību. Tomēr, lai vīrusa izplatību bremzētu, nepieciešama ātrāka un izlēmīgāka rīcība no tās sabiedrības daļas, kas ir vilcinājusies un vakcinēšanos atlikusi.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 33

Jānis

Vispār jau šis ir ministru kabineta murgojums! Saeima šo nav apstiprinājusi.

pirms 14 dienām, 2021.10.09 11:03

????????????

Pie mums ministri paši par sevi un saeimā pati par sevi!D.D.D.

pirms 14 dienām, 2021.10.09 11:12

Ance

Kāpēc vajag sestdien taisīt saimniecības veikalus ciet? Darba cilvēki lai atkal netiek veikalā? Runāju par potētajiem. Vai skriet kā trakam sunim pēc darba,lai tikai paspētu!!!!! Un taisīt burzmu. Tāpat apavu veikalus? Vēl zābakus nevar nopirkt.,kaut gribētu. Atkal tie paši vēži, tikai citā kulītē? Svētdienu es saprotu,lai cilvēki ir kopā ar ģimeni. Vai samazināt darba laiku. Vai tiešām to tik grūti saprast,kā atkal veidosies burzma. ?

pirms 14 dienām, 2021.10.09 17:57

Anna

Man rodas jautājums, kāpēc skolās tagad atļauj nākt nevakcinētiem vecākiem? Otrs jautājums,kā lai pārbauda telefonā sertifikātu,ja ir tikai tās rūtojums? Un kā lai atšķir ,kurš ir pārslimošanas sertifikāts? Ja uzņēmumam nav aparāta?

pirms 14 dienām, 2021.10.09 18:02

vēstijums

"Es atgādināšu, ka slimo arī vakcinētie un inficē arī vakcinētie." Infektologs Uga Dumpis uzsver, ka ļaut vakcinētiem piedalīties pasākumos nozīmē apdraudēt visus, kuri tos apmeklē

pirms 14 dienām, 2021.10.09 22:02

Gulbeniete

Visā Eiropā lieli protesti, no mums visu slēpj!

pirms 14 dienām, 2021.10.09 18:23

kronis

Vīrusam gan protesti patīk - ir cerības vairoties.

pirms 14 dienām, 2021.10.09 20:40

:)

Paskaties cik % ir sapotējušies civilizētajā Eiropā un tad raksti! Pareizi kāds teica, gribam potēties kā Krievijā, bet dzīvot kā Eiropā. Aprobežotie marazmātiķi.

pirms 14 dienām, 2021.10.09 21:04

> :)

Tu spogulī paskaties! Tur redzēsi īsto debīliķi.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 10:10

.

Jā, jā. Tie protestētāji tādi paši kā tepat vietējie Govjzemja, Ūdenspļaviņa un Buldozera atbalstītāji. Vēl kāds pamanās nofilmēt, kā specvienība ierobežo gājienu, bet pieraksta feisītī muļķības, ka ķipa policija iet kopā ar tautu. Un tiešām atrodas, kas šos video uztver kā īstenību. Reāli kauns :D

pirms 13 dienām, 2021.10.10 13:02

Omīte

Būs ciet tirdzniecības centri, kuru platība pārsniedz 5000 kv.m. un ir 10 vai vairāk atsevišķas tirdzniecības vietas. Tā es sapratu .Visiem labu veselību????

pirms 13 dienām, 2021.10.10 08:17

Gulbeniete

Trūkst vārdu par valdības stulbumu.Par tautu ņirgāties gan viņiem patīk.Cieš visi.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 08:30

eh

Vienīgais ko var pārmest nevis valdībai, bet politiķiem, vēl precīzāk NA, ka šo visu nepieņēma jau jūlijā kad tas viss jau bija laicīgi nolikts uz balsošanu. Ja būtu nobalsojuši par, tagad mēs jau būtu citā, daudz jēdzīgākā situācijā.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 10:19

he

Kad sapņo - aizver actiņas!

pirms 13 dienām, 2021.10.10 18:45

Loģika

Ministri uz veikaliem neiet, to dara ģimenes locekļi vai mājkalpotāja, kam ir. Tādēļ viņi no praktiskās dzīves, tostarp iepirkšanās veikalos, ir kā minimums sava deputāta mandāta termiņa attālumā. No tā arī visi neloģiskie lēmumi.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 10:45

Vērotājs

Izgāju caur pilsētu. Spriežot pēc plakāta pie kādas organizācijas durvīm, ieguvu pārliecību savai aizdomai, ka visa tā antivaxerēšanās propoganda ir pilnīgi apzināta, labi organizēta kampaņa. Neviens no tās sludinātājiem jums labu nevēl, bet gan tīko - mazākais, uz jūsu mantu, lielākais uz vispārēju ekonomisku panīkumu.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 16:20

Visu veidu vadītājiem

Lai spēks ar jums šajā laikā līdz Ziemasvētkiem. Neūs viegli atstādināt antivaxerus no darba. Šī būs jūsu cīņa par labāku, saprātīgāku pasauli. Būs morāli grūti, bet, lūdzu, izdariet kas jādara! Bez tiem dažiem mēs iztiksim un pasaule tāpēc neapstāsies. Nākošpavasar jau uz pasauli mēs skatīsimies citām acīm.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 16:34

!

Tā pote tev jau galīgi smadzenes saēdusi!

pirms 13 dienām, 2021.10.10 18:47

zum, zum

Piekrītu!
Ja papētam - kāds tad ir vidējais antivaxsera “portrets”, tad pamatos vienmēr ar ko neapmierināts, ar iekšējiem protestiem. Bieži vien ar rūpēm - neļaut sevi indēt, tam nav nekāda sakara.
Dažiem tā augstprātība ( manas tiesības svarīgākas par citu), citiem mazizglītotība.
Kādas tik ķīmijas dzīvē nelietojam un tur pa blaknēm nemaz nedomājam.
Neticam medicīnai, zinātnei... bet ikdienā bez tā neiztiekam.
Vai antivaxsers skatījās pagājušas nedēļas TV 24 ”Uz līnijas” intervijas ar PSKUS Covid-19 nodaļas pulmonologi Zaigu Kravali vai RSU profesori Ludmilu Vīksnu - mazticams.
Toties info ar sazvērtības teorijām “Jaunās paaudzes” stilā un valodā – ja tur gan viss ir taisnība.
Pārāk daudz mums demokrātijas un likumu interpretāciju, tāpēc jau nevaram kā Dānijā un Zviedrijā.
Bet nekas, darbinieku maiņa ir absolūti normāls process.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 21:47

!

Atsauce uz LTV zombijkasti ir nopietns arguments! :)
Pēdējā laikā tur pilns apmaksāto ekspertiņu, kurus pirms tam neviens nebija ne redzējis ne dzirdējis.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 22:19

!!

Nu kas profesori un Stradiņu nodaļu vadītāji pret dīvanekspertiem! Nulles!
Ne viņi dzeltenajā presē gorās, ne - FB.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 22:56

Jānis

Es esmu vienkārši šokā cik mūsu novadā daudz nozombētu idiotu.

pirms 13 dienām, 2021.10.10 18:57

mja

Ēēēu! Ko tavā izpratnē nozīmē būt nozombētam? Nu jau miljonos, ja ne miljardos mērāmu pierādījumu, ka vakcīna darbojas, vai arī dažu pesteļotāju murgi, ka tas tā nav?

pirms 13 dienām, 2021.10.10 20:44

Josse

Drīz tie pretvakceļi varēs kašāties pa mahimas miskastēm, jo iekšā viņus nelaidīs! Tā pat, varēs staigāt apkārt un lauzt šnobeli ar 3 izmērus pa lielu ziemas zābaku, ko būš pasūtinājuši internetā!!!

pirms 13 dienām, 2021.10.10 22:22

INDE

A TU NO INDES VARĒSI KĀJAS STIEPT. PRETVAKCEĻI IZDZĪVOS PABĒDĀ PAR SEVI.NE TĀDUS LAIKUS PĀRDZĪVOJAM ŠITO MURGU PĀRDZĪVOSIM.50% NEVAKCINĒTIE TAS PRIECĒ.BET MK LAI PAPILDINA SAVAS KABATAS .MAN VISPĀR PIE KĀJAS JŪSU VAKCINĒTO KOMENTĀRI.STULBUMS.

pirms 12 dienām, 2021.10.11 08:15

Josskem

Varēsi jau tu durstītais valkāties pa veikaliem, tikai naudas tev ta nav! :)

pirms 12 dienām, 2021.10.11 12:41

Omītes zināšanai

Tirdz iecības centriem šoreiz nav atrunāti ne kvadrātmetrine ìrnieku skaits. Ja reģistrètes tirdzniecìbas centrs,tad likumi vieni.

pirms 12 dienām, 2021.10.11 07:47

lze

Labāk Pavluts būtu padomājis ka veselības nozarē vispār strādā. Šita mēs nekad netiksim vaļā no covids.Nabaga ārsti ....un izrādās ka ja tu esi saslimis tests pozitīvs,sēdi mājas ārstējies pēc tam 10 diena tev piešķir sertifikātu,kaut analizes atkārtoti nav jānodod,un tinies uz darbu.Ne ārsts tevi paklausas ne rengenu uztaisaVISS VISIEM pofig.Ja labi jūties tad labi citus neaplipinasi nu ja galīgi ne tad telefoniski pagarina lapu.KURŠ šitādu debilizmu ir izdomājis????

pirms 12 dienām, 2021.10.11 08:11

Pēteris

Lielā daļa vēl nesaprot kas notiek un kas vēl būs.
Ja jau nopotētie pie 30% sāka uzvesties kā traki suņi, tad kas notiks ja viņu būs vairāk kā 50%?
Cilvēki apdomājaties! Var sākties reāls pilsoņu karš.

pirms 12 dienām, 2021.10.11 13:01

Latvijas ziņas