Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pētījums: Nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijā veido 16,8%

Nelegālo cigarešu īpatsvars pagājušā gada ceturtajā ceturksnī Latvijā bija 16,8%, kas ir par 2,9 procentpunktiem mazāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā, liecina tirgus pētījumu kompānijas "Nielsen" apkopotie dati.

Vienlaikus Igaunijā nelegālo cigarešu īpatsvars 2019.gada ceturtajā ceturksnī bija turpat divas reizes mazāks nekā Latvijā, veidojot 9,9%, bet Lietuvā būtiski lielāks - 21,4%. 

"Nielsen" pārstāvji atzīmēja, ka, piemēram, salīdzinot ar 2013.gada attiecīgo periodu, kad nelegālās cigaretes Latvijā veidoja 29,9%, šis īpatsvars ir būtiski samazinājies.

Pētījums arī liecina, ka 4,9% no nelegālajām cigaretēm ir viltojumi, kas attiecīgi veido 0,8% no kopējā Latvijā patērēto cigarešu apmēra. 

Lielākais nelegālo cigarešu apmērs Latvijā joprojām tiek ievests no Baltkrievijas (78,9%). Līdzīgi kā iepriekšējos pētījuma periodos arī 2019.gada nogalē 73,3% no kopējā nelegālo cigarešu apmēra veidoja Grodņas tabakas fabrikas ražotās cigarešu markas, piemēram, "Premier", "NZ", "Fest", "Minsk".

Analizējot nelegālo cigarešu izplatību Latvijas pilsētās, secināts, ka būtisks to īpatsvars ir Daugavpilī (32,7%), Ogrē (32%) un Salaspilī (31%), savukārt Rīgā nelegālo cigarešu apmērs pagājušā gada nogalē bija 16,2%.

"Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija (TIRNA) novērtē tiesībsargājošo iestāžu ieguldījumu cīņā ar kontrabandas shēmu organizētājiem un nelegālajiem ražotājiem, tāpat novērtējam iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) interesi un aktīvo iesaisti problēmu risināšanā. Nozares un tiesībsargājošo iestāžu sadarbība ir jāturpina, ko atzīmējām arī nozares pārstāvju tikšanā laikā ar iekšlietu ministru," pauda asociācijas pārstāve Marita Jansone. 

Viņa norādīja, ka nozare ir vērsusi Ģirģena uzmanību arī uz turpmākiem izaicinājumiem - no šā gada 20.maija visā Eiropas Savienībā būs aizliegta mentola cigarešu tirdzniecība, kas Latvijā veido būtisku tirgus daļu - turpat 18%. Akcīzes nodokļa ieņēmumu izteiksmē tie ir aptuveni 38 miljoni eiro, kas var netikt iekasēti, jo kontrabandisti nekavēsies šo situāciju izmantot, tāpēc atbildīgajām institūcijām jāpievērš pastiprināta uzmanība šim aspektam. 

"Tāpat pēdējā gada laikā Latvijā atklātas vairākas labi aprīkotas viltoto cigarešu ražotnes, kas spēj saražot viltotas cigaretes rūpnieciskos apmēros. Šādas ražotnes rada būtiskus zaudējumu gan valstij, gan legālajiem ražotājiem, līdz ar to būtu nepieciešamas izmaiņas likumdošanā, nosakot kriminālatbildību par cigarešu nelegālu ražošanu," piebilda Jansone.

Viņa arī norādīja, ka vienlaikus ir jāaktualizē jautājums par tabakas izstrādājumu ražošanas iekārtu reģistrāciju un to aprites kontroli, kā to nosaka Pasaules Veselības organizācijas Vispārējās konvencijas par tabakas uzraudzību Protokols par tabakas izstrādājumu nelikumīgas tirdzniecības ierobežošanu.

Kompānija "Nielsen" pētījumu veic divas reizes gadā. Pētījumā uz ielām un atkritumu urnās tiek savāktas tukšās cigarešu paciņas, nosakot cigarešu izcelsmes valsti, balstoties pēc akcīzes marķējuma un brīdinājumu uzrakstiem par kaitīgumu veselībai. Pētījuma metodi ir apstiprinājis Eiropas birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF). 

Jaunākais pētījums veikts no 2019.gada 25.septembra līdz 4.oktobrim, apsekojot 25 Latvijas pilsētas (61% no Latvijas iedzīvotājiem) un savācot 4900 tukšās cigarešu paciņas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas