Piedāvā preču cenā iekļaut jaunu atkritumu vērtības nodokli un pašus atkritumus izvest bez maksas 4

Kustības "Lielā talka" organizētāja Vita Jaunzeme piedāvā Latvijā ieviest atkritumu vērtības nodokli, kas varētu kalpot kā "risinājums dabas piesārņojumam", aģentūru LETA informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Gita Sauka.

Kā aģentūrai LETA stāstīja Jaunzeme, tad viņa savu priekšlikumu jau ir nosūtījusi vairākām institūcijām: Valsts prezidenta kancelejai, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Ekonomikas ministrijai un Finanšu ministrijai un citiem.

Viņa norādīja, ka šo iniciatīvu tulkos angļu valodā un nosūtīs iniciatīvu platformai "Let's do it", kurā tiek apkopotas idejas atkritumu apjoma samazināšanai visā pasaulē. Jaunzeme savu priekšlikumu vērtē kā unikālu, kas varētu būt aktuāls piedāvājums visai pasaulei. 

"Ar savu priekšlikumu vēlos rosināt diskusiju par to, kā mainīt cilvēku paradumus un pilnveidot infrastruktūru, lai atkritumi nenonāktu dabā. Es nenoliedzu paplašinātās depozītu sistēmas ieviešanu. Manuprāt, ja cilvēks, jau būs samaksājis par iepakojumu, iegādājoties preci, viņš to nemetīs dabā, bet centīsies atgūt savu ieguldījumu. Protams, ir ļoti svarīgi nodrošināt infrastruktūru, lai atkritumus varētu sašķirot un atkritumu apsaimniekotāji varētu attīstīt biznesu," sacīja Jaunzeme.

Viņa uzskata, ka ar šādu pieeju pilnīgi visi iesaistītos atkritumu savākšanā, kamēr tagad viņa novērojusi, ka cilvēki mānās, maksājot par mazāku atkritumu konteineru, bet daļu atkritumu aizved un izgāž dabā, sadedzina.

Pēc Jaunzemes vārdiem, 11 gadus katru pavasari sarīkotās vides uzkopšanas talkas, kurā tiek savāktas vairākas tonnas atkritumu, nav risinājums, kā cīnīties ar šo problēmu nav, un arī citi piedāvātie risinājumi - atkritumu šķirošana vai depozītsistēmas ieviešana - šo problēmu risinot tikai nelielā mērā, jo tiek nodoti tikai "vērtīgie atkritumi", bet visam pārējam esot potenciāls nonākt dabā.

Tāpēc Jaunzeme piedāvā jaunu ideju par atkritumu vērtības nodokļa ieviešanu, kas būtu jauns atkritumu apsaimniekošanas modelis, kura pamatā būtu bezmaksas atkritumu izvešana un atkritumu vērtības nodokļa iekļaušana preces cenā.

Jaunzemes piedāvātais jaunais nodoklis paredzētu, ka cilvēkiem iegādājoties jebkura veida preci, kurai ir iepakojums, tai jau sākotnēji tiktu pievienots nodoklis, ar kuru iedzīvotājs samaksātu par preces un iepakojuma izvešanu un noglabāšanu. Līdz ar to cilvēkiem vairs nebūtu jāmaksā apsaimniekotājiem par atkritumu izvešanu, jo par to tiktu samaksāts no minētā nodokļa ieņēmumiem.

Tātad patērētājs, jau pērkot preci, avansā norēķinātos par preces un tās iepakojuma legālu izvešanu. Ieviešot šādu sistēmu, tikšot izskausta cilvēku vēlme izvest atkritumus dabā, nelegāli tos dedzināt, aprakt vai kā savādāk utilizēt, uzskatot Jaunzeme. Šī sistēma arī nodrošināšot sociālā taisnīguma principu, jo tie, kuri pērk mazāk, piemēram, maznodrošinātie, vai tie kuri izvairās no iepakojuma iegādes, piemēram, "zero waste" piekritēji, maksātu mazāk.

"Mēs ļoti labi zinām, kāda ir pašreizējā situācija - daudzi, jo īpaši privātmāju iedzīvotāji, nemaz nepasūta konteinerus, bet savus atkritumus bez maksas izmet citur, tostarp publiskajos konteineros, vai rīkojas daudz vienkāršāk - aizved uz mežu. Tā ir problēma, ar kuru cīnāmies jau gadiem. Neapšaubāmi, 11 gadu laikā situācija nedaudz uzlabojusies, taču, ar to ir krietni par maz," izteikusies Jaunzeme.

"Ieviešot jaunu nodokli, tiktu panākts maksimāls rezultāts, lai īstenotu atkritumu apsaimniekošanu, saglabātu tīru dabu un ierobežotu nelegālo uzņēmējdarbību. Ieguvēji būs arī atkritumu apsaimniekotāji, kuriem būs samērā skaidrs finansējums, ar kuru viņi var rēķināties, līdz ar ko arī droši attīstīt savu uzņēmējdarbību, investējot inovācijās utt. Ienākošie līdzekļi tiktu pārvaldīti caur Valsts kasi, tālāk nodrošinot pašvaldības ar atkritumu apsaimniekošanai paredzēto finansējumu. Savukārt pašvaldības uz līgumu pamata veidotu izvedēju un poligonu koordinētu un līdzsvarotu sadarbību. Faktiski tās ir iedzīvotāju investīcijas, lai nodrošinātu legālu, efektīvu, dabai un cilvēkiem draudzīgu atkritumu apsaimniekošanu," turpinājusi Jaunzeme.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Māris Simanovičs, Eco Baltia grupas valdes priekš.

"Izskanējusī iecere ieviest atkritumu vērtības nodokli, kas, pēc tās autoru domām, būtu piemērojams visām iepakojumā esošām precēm un palīdzētu izskaust iedzīvotāju vēlmi izmest atkritumus dabā, reālajā dzīvē varētu panākt pretējo efektu. Ieviešot šādu “bezatbildības” nodokli, proti, samaksā par preces iepakojumu un mēslo, kur vēlies, sabiedrībā tiktu nostiprināti videi nedraudzīgi paradumi. Jau šobrīd var prognozēt, ka tādējādi bojāejai tiktu lemta dalītās atkritumu šķirošanas sistēma, kas ļauj daļu atkārtoti pārstrādājamo materiālu nogādāt pārstrādes rūpnīcās un atkārtoti izmantot, tādējādi samazinot savus izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu. Tāpat šāda veida nodokļa ieviešana būtu pilnīgā pretrunā ar valsts izvirzītajiem atkritumu šķirošanas un pārstrādes mērķiem, kā arī nekādā ziņā netuvinātu Eiropas Savienības uzliktajam mērķim - atkritumu poligonos noglabājamo atkritumu apjoma samazināšanai. Visbeidzot, jāatzīmē, ka Latvijā jau darbojas sistēma, kas uzliek par pienākumu piesārņotājam apmaksāt paša radīto atkritumu savākšanu un atkārtotu pārstrādi.”

pirms gada, 2019.10.01 11:33

Atbilde

Tad jau cilvēkus vispār turēs badā. Paskatāties reāli,kas tik viss nav veikalā iepakots. Tas var notikt tikai tad,ja dzīvosim kā daudzus desmitus gadu atpakaļ. Stāvēsim rindā un mums iesvērs,ko gribam. Citādi no atkritumiem mēs vaļā netiksim. Kā Jūs to esat iedomājusies? Tos ārprāta naudu,ko saņem par izvešanu,likt pie precēm. Jūs vispār dzirdat,ko pati sakāt?

pirms gada, 2019.10.01 14:43

Acs

Tas atkritumu novēršanas “ģēnijs” ir atrāvies no realitātes. Jaunām idejām ne vienmēr ir piekritēju vairums, jo visi cilvēki tās vēl neizprot. Turpretim šī ideja tiešām ir absurda, - tai nav racionāla “mugurkaula”. Tā nevis sakārtos, bet sagraus jau esošās iestrādes. Par privātmājām- degošus atkritumus tās sadedzina. Paliek nedegošie, slikti degošie, dūmojošie. No tiem gan cenšas atbrīvoties bez maksas ( ne visi, protams). Tātad, akūti jāatrisina nedegošo nodošana par maksu vai kā citādi. Un konteineru vāki būtu jāpaceļ nevis ar roku, kura tad kļūst netīra, bet ar pedāli, kā tas ir dažās ES valstīs - tiešām ērti un kulturāli.

pirms gada, 2019.10.01 23:16

Acs

Pamatošu tik skarbu vērtējumu. Vai idejas autore domā, ka kartona iepakojums kefīram, pienam u.c. precēm nav ierēķināts cenā? Protams, ka j a u ir, jo tas pieder pie ražošanas izmaksām. Vai pircējs šo iepakojumu var nodot atpakaļ pret samaksu? Protams, nē. Principā līdzīgi ir arī ar citu preču sortimentu iepakojumā. Man būtu cits ieteikums attiecīgajām institūcijām. Proti, izpētīt un pārņemt to valstu pieredzi, kur šī problēma jau ir atrisināta. Kā tur sanāk tā, ka uz ielām stāv konteineri (neliela izmēra), cilvēki ejot garām, ar pedāli paceļ vāku, bez maksas iemet atkritumu maisiņu un tīrām rokām dodas tālāk savās gaitās? Kāda tur ir norēķinu sistēma?

pirms gada, 2019.10.02 10:49

Latvijas ziņas