Plāno mīkstināt sākotnēji plānotos ierobežojumus pašvaldību informatīvo izdevumu izdošanai

Saeimas Valsts un pašvaldības komisijas vairākums trešdien atbalstīja deputāta Viktora Valaiņa (ZZS) rosinājumu, ka pašvaldību informatīvie izdevumi tiek izdoti ne biežāk kā reizi nedēļā.

Pirms gada iepriekšējā parlamenta sasaukuma, 12.Saeimas, darbības izskaņā šajā likumprojektā tika atbalstīti grozījumi, ka pašvaldību informatīvie izdevumi tiek izdoti ne biežāk kā vienu reizi mēnesī.

Šodien Valaiņa rosinājums, ka izdevumi tiek izdoti ne biežāk kā reizi nedēļā, tika atbalstīts likumprojektu skatot pirms otrā lasījuma. Deputāts pieļauj, ka par šo lietu vēl gaidāmas diskusijas, lemjot par priekšlikumu Saeimas sēdē.

Politiķis aģentūrai LETA skaidroja, ka attiecīgo priekšlikumu iesniedzis, lai iedzīvotāji laicīgi saņemtu informāciju par plānotajiem satiksmes ierobežojumiem ceļu remontdarbu dēļ, sabiedriskā transporta grafika vai tarifu izmaiņām, kultūras pasākumiem un citiem jautājumiem. Deputāts norādīja, ka šo priekšlikumu iesniedzis ar "skatu nākotnē", kad pašvaldības kļūs lielākas un cilvēki būs jāapziņo biežāk. Valainis skaidroja, ka mēneša laikā informācija varot novecot un vairs nebūt aktuāla.

Parlamentārietis arī uzskata, ka iznākšanas termiņu noteikšanai vajadzētu būt pašvaldības autonomajai funkcijai. Valaiņa ieskatā biežāka informatīvo izdevumu izdošana neatstāšot ietekmi uz reģionālo presi. Ja tiktu saglabāta likumprojekta līdzšinējā redakcija par vienu izdevumu mēnesī, no tā iedzīvotājiem nekļūtu vairāk naudas, lai iegādātos reģionālās preses izdevumus, vērsa uzmanību parlamentārietis.

Viņš skaidroja, ka reģionālās preses apgrūtinošo situāciju vajadzētu risināt, to subsidējot no valsts budžeta līdzekļiem, nevis ar informatīvo izdevumu iznākšanas biežuma ierobežošanu, kas esot "pilnīgi aplams instruments". Samazinot informatīvo izdevumu pieejamību, daļai iedzīvotājiem vispār nebūšot pieejams šāda veida vietējās informācijas apkopojums, jo reģionālo presi liela daļa cilvēku nevarēs atļauties iegādāties, prognozēja politiķis.

Komisijas priekšsēdētāja Inga Goldberga (S), vaicāta par bažām par politiski izdevīga viedokļa publicēšanu pašvaldību izdevumos, aģentūrai LETA skaidroja, ka jau iepriekš esot atrisināts jautājums, ka informatīvajos izdevumos tiek publicēta iedzīvotājiem svarīga informācija nevis politiska pozīcija. Līdz ar to saistībā ar izdevumu biežāku izdošanu nevajadzētu bažīties par politisko ietekmi uz to saturu, uzskata politiķe.

LETA vēstīja, ka Saeimā darba grupa vērtēs, vai nepieciešams ieviest regulējumu par pašvaldību deputātu vienlīdzīgām iespējām pašvaldību informatīvajos izdevumos. Deputāts Ēriks Pucens (KPV LV) rosinājis likumā noteikt, ka pašvaldību informatīvajos izdevumos tiek vienlīdzīgi atspoguļoti visu domē pārstāvēto politisko organizāciju, politisko organizāciju apvienību un vēlētāju apvienību, domes amatpersonu, kā arī pašvaldības iedzīvotāju viedokļi.

Preses izdevēji un žurnālistu organizācijas iepriekš gadiem centušās panākt, ka pašvaldībām aizliedz izdot bezmaksas avīzes, kas kropļo konkurenci un nekritiski slavina vietvaru paveikto. Savukārt daļai pašvaldībām šajā jautājumā bija pretējs viedoklis, ka tām ir jāsaglabā iespējas izdot informatīvus izdevumus.

Pašlaik Saeimā otrajā lasījumā ir atbalstīti grozījumi citā likumprojektā, kas paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz pieteikums Uzņēmumu reģistram par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra. Šī norma gan neskars informatīvos izdevumus.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas