Pret Covid-19 vakcinētie, to izslimojušie un testētie varēs plašāk apmeklēt publiskus pasākumus 5

No šodienas pret Covid-19 vakcinētie, slimību izslimojušie un negatīvus testus saņēmušie varēs plašāk apmeklēt publiskus pasākumus, savukārt bērniem līdz 12 gadu vecumam, lai apmeklētu pasākumus kopā ar vecākiem, tests nebūs jāveic, paredz valdības lemtais. No šodienas, uzrādot digitālo Covid-19 sertifikātu, publiskus pasākumus varēs apmeklēt cilvēki, kuri ir vakcinējušies pret Covid-19, ir pēdējā pusgada laikā pārslimojuši Covid-19, pēdējo 48 stundu laikā ir veikuši Covid-19 testu un tas ir negatīvs, pēdējo sešu stundu laikā ir veikuši Covid-19 ātro antigēna testu un tas ir negatīvs. Visus šos gadījumus reģistrē digitālajā Covid-19 sertifikātā, kas būs jāuzrāda pie ieejas pasākumā.

Pasākumus kopā ar vecākiem varēs apmeklēt bērni līdz 12 gadu vecumam, kas nav vakcinēti, pārslimojuši, un viņiem nebūs jāveic Covid-19 tests. Savukārt bērni no 12 gadu vecuma var vakcinēties, tāpēc viņiem jābūt vakcinētiem, pārslimojušiem vai jāveic Covid-19 tests.

Līdz 1.augustam Covid-19 testu apmaksās no valsts budžeta līdzekļiem. Bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem, Covid-19 testu no valsts budžeta līdzekļiem apmaksās līdz 1.septembrim.

Veselības ministrijā skaidroja, ka Covid-19 testēšana negarantē, ka cilvēks jebkurā brīdī nevar kļūt infekciozs un radīt inficēšanās risku apkārtējiem. Covid-19 tests nav alternatīva vakcinācijai. Ja pasākumā piedalās gan vakcinēti, gan nevakcinēti cilvēki, pastāv lielāka iespēja vīrusa pārnešanai un cirkulācijai, tādēļ drošības prasības šādos pasākumos būs stingrākas, nekā pasākumos, kuros piedalās tikai vakcinēti un pārslimojuši cilvēki.

Kā informēja Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāre Dace Vilsone, no šodienas pasākumu rīkotāji varēs organizēt divu tipu kultūras norises.

Viņa skaidroja, ka kultūras pasākumu rīkotājs ir tiesīgs izvēlēties ekonomiski pamatotu pasākumu tipu, par to nepārprotami informējot apmeklētājus brīdī, kad viņi iegādājas biļetes.

Pirmais no tiem ir pasākums ar atvieglotiem drošības pasākumiem, kuru varēs apmeklēt tikai tās personas, kuras ir vakcinētas vai pārslimojušas Covid-19. Viņiem obligāti būs jāuzrāda derīgs Covid-19 sertifikāts. Apmeklējot šādu pasākumu, arī organizatoriem būs jābūt vakcinētiem vai pārslimojušiem Covid-19, pretējā gadījumā viņi nedrīkstēs atrasties vienā telpā ar apmeklētājiem. Muzejos šiem cilvēkiem varēs notikt grupu ekskursijas gidu pavadībā, nelietojot deguna un mutes aizsegu un neievērojot divu metru distanci. Dalībnieku skaits grupā nebūs ierobežots, sacīja Vilsone.

"Cilvēkiem, kas ir vakcinēti vai pārslimojuši, būs plašas iespējas, plaši izņēmumi pulcēties iekštelpās un drošās zonās ar stingru kontroli pie ieejas," komentēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Savukārt otra tipa kultūras norises būs ar drošības pasākumiem, kuros piedalīsies ne tikai vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie cilvēki, bet arī ar negatīvu Covid-19 testu, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu, kā arī bērni līdz 12 gadu vecumam. Pasākuma organizatoriem būs jābūt vakcinētiem vai pārslimojušiem Covid-19, vai ar negatīvu Covid-19 testu, kas veikts pirms pasākuma. Šāda veida pasākumos gan apmeklētājiem, gan personālam obligāti jālieto mutes un deguna aizsegi, jāievēro divu metru distance un skatītājiem jāsēž personalizētās sēdvietās, skaidroja KM valsts sekretāre.

Dalībniekiem ir jāierodas pasākumā vismaz divas stundas iepriekš, lai laikus varētu veikt Covid-19 sertifikātu pārbaudi. Tāpat arī pasākuma organizatoriem ir vēlams sazināties ar apmeklētājiem pirms pasākuma, lai informētu par pasākuma drošības nosacījumiem.

Bibliotēkas, muzejus, arhīvus un citas kultūras iestādes visi var apmeklēt, ievērojot epidemioloģiskās drošības vadlīnijas, proti, atļauti ir individuāli apmeklējumi vienai personai vai vienā mājsaimniecībā dzīvojošajiem, jāievēro divu metru distance gan starp apmeklētājiem, gan darbiniekiem, izņemot personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā.

Telpās gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem ir jālieto sejas aizsargmaskas, regulāri jāvēdina telpas. Vienai personai vai vienā mājsaimniecībā dzīvojošajiem telpās jāparedz vismaz 25 kvadrātmetru platība, savukārt ārpus telpām vismaz desmit kvadrātmetri publiski pieejamās teritorijas platības. Visiem apmeklētajiem ir jānodrošina vienvirziena plūsma.

Tāpat ir vēlama iepriekšēja apmeklējuma pieteikšana un biļešu iegāde attālināti, ja vien ir tāda iespēja.

No šodienas visi amatierkolektīvi, kuri to vēlas, var atsākt koncertdarbību.

Latvijas Nacionālā kultūras centra Nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna atgādināja, ka amatierkolektīvi mēģinājumus ir atsākuši jau kopš 7.aprīļa un dalībniekiem ir iespēja darboties divos veidos, proti, gan vakcinēti, gan nevakcinēti 20 cilvēki var mēģināt ārā, ievērojot divu metru distancēšanos, kā arī citas epidemioloģiskās drošības prasības. Savukārt telpās mēģinājumā var piedalīties tikai tās viena kolektīva personas, kuras ir vakcinētas vai kuras ir izslimojušas Covid-19. Turklāt viņiem nav noteiktas citas drošības prasības.

No šodienas arī amatierkolektīvi varēs piedalīties dažādos pasākumos. Ja viss kolektīvs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu, ka tā dalībnieki ir vakcinēti vai izslimojuši Covid-19, tad viņi var piedalīties pasākumos bez epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanas, taču ja kolektīvā ir cilvēki, kuriem ir negatīvs Covid-19 tests, viņiem pēc priekšnesuma ir jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības, stāstīja Pavulēna.

Viņa atgādināja, ka kultūras centri var rīkot pasākumus telpās līdz 300 apmeklētājiem, brīvā dabā - līdz 500 apmeklētājiem. Ja pasākums, kurā piedalās arī cilvēki ar negatīviem Covid-19 testiem, notiek telpās, tas nedrīkst būt ilgāks par četrām stundām, jābūt 15 minūšu starpbrīdim ik pēc divām stundām telpu vēdināšanai. Tāpat visi ir jālieto sejas aizsargmaskas un jābūt personalizētām sēdvietām, ievērojot divu metru distanci, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus. Pasākumiem brīvā dabā nav noteikts laika ierobežojums.

Savukārt bērnu amatierkolektīvu dalībniekiem mēģinājumi joprojām drīkst notikt tikai brīvā dabā.

Pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie varēs pulcēties privātos pasākumos ārtelpās un iekštelpās, nepārsniedzot 20 cilvēku, taču mājsaimniecību skaits nav ierobežots. Pasākumos, kur pulcējas vakcinētie vai Covid-19 pārslimojošie, var neievērot drošības pasākumus, piemēram, var nelietot sejas aizsargmasku, neievērot divu metru distanci.

Iedzīvotāji bez Covid-19 sertifikāta joprojām varēs pulcēties privātos pasākumos, līdz desmit cilvēkiem no divām mājsaimniecībām. Tāpat šīs personas var pulcēties privātos pasākumos līdz 20 cilvēkiem ārtelpās, neierobežojot ietverto mājsaimniecību skaitu.

Tāpat joprojām bēru un kristību ceremoniju norisē var piedalīties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot noteiktu dalībnieku skaitu - līdz desmit cilvēkiem iekštelpās un līdz 20 cilvēkiem brīvā dabā.

Lejupielādēt un pārbaudīt sava Covid-19 sertifikāta spēkā esamību var vietnē "covid19sertifikats.lv". Pārbaudīt dokumentu var, izmantojot piedāvāto opciju "Verificēt".

Par sertifikātiem vairāk šeit

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Ance

Lūdzu,Dzirkstelīt,precīzi noskaidrojat,kur sertifikātu var dabūt cilvēki,kam nav datora un interneta ,papīra formātā. Vai pagastos ir tāda vieta kur aiziet un pajautāt izdrukāt. Nav nekādas saprašanas. Arī ambulancē neko nevar paskaidrot. Vai negrib krāmēties ar liekiem papīriem.? Gaidīsim atbildi,vislabāk avīzītē.

pirms mēneša, 2021.06.15 13:37

"Dzirkstele"

Iedzīvotājiem, kuri nelieto internetu, vai nevar autentificēties tīmekļvietnē, sertifikāta saņemšanai no 2021. gada 15. jūnija ir jāvēršas kādā no valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem.
https://www.dzirkstele.lv/latvijas-zinas/latvija-uzsak-digitalo-covid-19-sertifikatu-izmantosanu-181270

pirms mēneša, 2021.06.15 16:05

!

Gribas teikt kādu stipru vārdu.... Paziņa pārslimoja pirms 8 mēnešiem, antivielas augstas joprojām, bet ....... nekāda sertifikāta, jo pagājuši vairāk kā seši mēneši. Vai sešu mēnešu termiņa izzīdējs no pirksta nav idiots?

pirms mēneša, 2021.06.15 17:27

Afērists

Redz, ja tā nebūtu pasaules mēroga afēra pret cilvēci un tajā iesaistītie pakalpiņi (infektologi), kuri šobrīd demonstrē savas profesionālās spējas abzolūti stulbuma izpaušanā par zinātniskiem pētījumiem 12 mēnešu griezumā, tad arī neparādītos nesaprotamas 180 dienu noilgums. Ko nez šai sakarā neko nespēj izmurgot par vakcīnas iedarbības noilgumu. Pietrūkst fantāziju spēju vai pētījumu???

pirms mēneša, 2021.06.17 13:57

Latvijas ziņas