Psihoterapeits: Ja cilvēks tic sazvērestības teorijām, tad zinātnieku skaidrojumi viņa viedokli nemainīs 3

Ja cilvēks tic sazvērestības teorijām, tad zinātniskas metodoloģijas skaidrošana viņa viedokli nemainīs, šodien konferencē "Kādēļ ir grūti uzticēties valdības viedoklim un lēmumiem krīzes situācijā?" sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas docents Artūrs Utināns. Viņš pauda viedokli, ka zinātniski fakti neiedarbojas, jo zinātnieki, konspirologu skatījumā, ir uzpirkti. "Tas notiek īpaši tajos gadījumos, kad valdības un ekspertu viedokļi sakrīt, vai izskatās, ka sakrīt," viņš sacīja.

"Cilvēkiem ir lielāka tendence uzticēties savas grupas pārstāvjiem, jo mēs esam auguši grupās gadsimtiem, proti, parasts cilvēks negribēs ticēt bagātajam sabiedrības loceklim, bet uzticēsies savam kaimiņam," teica Utināns.

Psihoterapeits izcēla piecas sazvērestību ideju piekritēju domāšanas kļūdas, kā pirmo kļūdu viņš izcēla to, ka viņiem piemīt zināšanu ilūzija, proti, pārliecība, ka viņi labi orientējas ļoti sarežģītos daudzpakāpju cēloņsakarībās un notikumos.

Kā otru problēmu viņš uzskata apstiprinājuma aizspriedumu, kad domāšana fokusējas tikai uz tiem faktiem, kas apstiprina pārliecību, ignorējot pretējus faktus, bet trešā kļūda ir tad, kad cilvēks noliedz faktus, kuri saka par labu "aizdomās turamajam".

Ceturtā kļūda sazvērestības piekritējiem ir pārliecība, ka ir iespējams tik viltīgs un tālredzīgs manipulatīvs plāns, kurā iesaistās vairāki profesijas pārstāvji, tostarp zinātnieki, žurnālisti un ministriju ierēdņi.

Kā pēdējo kļūdu viņš norādīja pārliecību, ka aiz katra sociāli svarīga notikuma ir kāda tīša ļauna griba, un nekas šajā pasaulē nenotiek tāpat vien.

Jau ziņots, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai valstī no 9.novembra līdz 11.janvārim izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne ierobežojumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

:)

Pirmā šādu stūrgalvju pazīme - viņi nespēj pasmieties par savām idejām. Ja tādu plakanās zemes antivakceri, kovida noliedzēju palūgsi izstāstīt joku par saviem pekstiņiem, bet šis nespēj - tā ir pazīme, ka darīšana ar īstu apsēsto:)

pirms mēneša, 2020.12.09 17:56

:)

Labs raidījums - 'Zināmais nezināmajā'. Pirmā daļa tieši par tēmu - fundamentālisms (latviski varētu teikt - apsēstība) https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/zinamais-nezinamaja/militarpersonas-un-vardarbiba-vestures-liecibas-un-sodienas-real.a137054/

pirms mēneša, 2020.12.09 17:58

:)

Vēl viena apsēsto pazīme - viņi nav spējīgi galvā (bez palīglīdzekļiem) sareizināt divciparu skaitļus :) Šis neattiecas uz apsēsto musinātājiem. Tā ir cita suga.

pirms mēneša, 2020.12.09 18:06

Latvijas ziņas