Saslimstībai ar Covid-19 nokrītoties zem 200, "luksofora princips" paredz atsevišķu ierobežojumu mīkstināšanu

Divu nedēļu saslimstībai ar Covid-19 nokrītoties zem 200 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, Latvija pārgājusi uz zemāku, lai gan aizvien augstu riska "luksofora principa" kategoriju, kad paredzēts mīkstināt noteiktus ierobežojumus, liecina iepriekš valdībā apstiprinātais Veselības ministrijas informatīvais ziņojums. "Luksofora princips" ir Ministru kabinetā apstiprināts, Veselības ministrijas virzīts dokuments, kas regulē valstī ieviesto Covid-19 ierobežojumu pārskatīšanu pēc konkrētiem kritērijiem. Turklāt "luksofora principa" dokumentā ir apspriesti tikai maksimālie risinājumi katrā riska fāzē.

Vadoties pēc "luksofora principa", šobrīd, kad saslimstība ir nokritusies zem 200 gadījumiem, pakalpojumu sniegšanai un tirdzniecībai būtu jānotiek, nodrošinot stingru kontroli un drošības pasākumu ievērošanu, kā arī prioritāri ārtelpās. Tomēr šajā aspektā, tāpat kā citos, jau pirms dokumentā noteiktā rādītāja sasniegšanas tika pieņemti lēmumi ieviest konkrētus atvieglojumus.

Saskaņā ar šo dokumentu, publiskiem un privātiem pasākumiem publiskās vietās aizvien nebūtu jānotiek, tomēr saslimstībai nokrītoties līdz 100 gadījumu robežai, "luksofora princips" paredz mazu pasākumu atļaušanu.

Kultūrvietās, saskaņā ar "luksofora principu", šobrīdējā augsta riska zonā varētu tikt atļautas tikai individuālas vizītes, turklāt ievērojot piesardzības un drošības pasākumus. Sports iekštelpās būtu atļauts tikai individuāli, bet ārtelpās - ievērojot piesardzības pasākumus.

Sabiedriskās ēdināšanas jomā pie šāda saslimstības līmeņa tika plānots atļaut šos pakalpojumus, iekštelpās uzliekot divu cilvēku limitu pie viena galdiņa, bet ārtelpās - četru. Tomēr sabiedriskā ēdināšana, pēc Saeimas lēmuma, tika atļauta jau pirms konkrētā dokumentā norādītā rādītāja sasniegšanas.

Izklaides vietas, kā, piemēram, diskotēkas, nakts klubi un kazino arī pie pašreizējā saslimstības līmeņa, saskaņā ar "luksofora principu", nestrādā. Izklaides vietas gan varētu atsākt darbu, saslimstībai nokrītoties uz pusi - līdz 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Vienlaikus arī pie šāda saslimstības līmeņa izklaides vietas darbotos ar ierobežojumiem, piemēram, ar darba laika limitu līdz plkst.00.

Pie pašreizējā saslimstības līmeņa "luksofora princips" paredz, ka darba vietās aizvien netiek rīkoti darbinieku pasākumi, cilvēki nepulcējas, tiek paplašināts attālinātais darbs un tiek piekopta mutes un deguna aizsegu lietošana, kur nevar ievērot divu metru distanci.

Ilgstošas sociālās aprūpes centros arī pie šāda saslimstības līmeņa ir ierobežotas apmeklētāju vizītes, tomēr aizvien notiek pastiprināta klientu un darbinieku testēšana. Pie šī līmeņa mutes un deguna aizsegu lietošana aizvien ir nepieciešama sabiedriskajā transportā un publiskās vietās un pasākumos.

Jau šobrīd, piemēram, vakcinētām vai pārslimojušām personām ir virkne citu priekšrocību un šiem cilvēkiem ir ļauts neievērot atsevišķus drošības pasākumus, tomēr "luksofora principā" iekļautie ierobežojumi un to mīkstināšanas veidi tika radīti pirms valdībā sāka apspriest konkrētu atvieglojumu piešķiršanu tikai vakcinētajiem vai pārslimojušajiem. Līdz ar to šis dokuments ir attiecināms tikai uz kopējo ierobežojumu mīkstināšanu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas