Savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta! 3

Pavasarī daudzu gardēžu ēdienkarti bagātina laksis jeb meža ķiploks - spilgti zaļš augs ar kārdinošu ķiploku smaržu, kas šajā gadalaikā ir sastopams gan savvaļā, gan arī iedzīvotāju dārzos.

“Laksis (Allium ursinum) Latvijā ir reta un aizsargājama suga, kas iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc savvaļā plūkt, griezt vai izrakt šo augu ir aizliegts. Tomēr aizliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra “Meža māja” dabas izglītības darba speciāliste Aiga Priede.

Garšas, krāsas un izskata ziņā dobē izaugušie augi neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga. “Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā, ko iespējams izdarīt, uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu,” norāda DAP Latgales reģiona administrācijas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis.

Aizsargājot lakšu audzes, DAP inspektori no aprīļa līdz pat maija beigām pastiprināti uzraudzīs aizlieguma ierobežojuma ievērošanu mežos un iespēju robežās arī apsekos tirdzniecības vietas.

“Par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piemērots naudas sods - fiziskai personai līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro. Pārkāpēji tiek pieķerti ik gadu. Arī pagājušajā gadā gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību uzsāktas vairākas administratīvās lietas,” uzsver A.Priede.

Reto un īpaši aizsargājamo augu aizsardzība ir ne vien DAP, bet visas sabiedrības rūpe, un ikviens ir aicināts sekmēt šo augu pastāvēšanu un izplatību Latvijā. “Ja vien, iegādājoties lakšus un arī citus aizsargājamos augus, pircēji pajautātu par auga izcelsmi un lūgtu uzrādīt izziņu, kas to apliecina - nelegāli iegūto augu realizācija lielā mērā tiktu izskausta,” ir pārliecināts D.Vasiļevskis. Par gadījumiem, kad tirgotāji nevar uzrādīt šādu izziņu, DAP lūdz ziņot pašvaldības policijai vai DAP.

Laksis aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. “Redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkiem nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr lakšiem piemērotu vietu Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi,” saka A.Priede.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Nu

Nu vispār vājprāts, kāpēc nevar plūkt un ēst, nav jau ar saknēm jārauj, lai tak aug, bet ja nevar priekš sevis plūkt un ēst, stulbības

pirms mēneša, 2021.04.24 00:08

Latvijas ziņas