Skaistumkopšanas nozare uzsāk parakstu vākšanu "ManaBalss", aicinot valdību nodrošināt 1200 eiro dīkstāves pabalstu 16

Pēc Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas (LSSA) prezidentes Sabīnes Ulbertes iniciatīvas platformā “ManaBalss” uzsākta iedzīvotāju parakstu vākšana par dīkstāves pabalstu pielāgošanu reālajiem ienākumiem. Nozarē strādājošās ārstniecības personas - kosmētiķi un kosmetologi - ir nostādīta nevienlīdzīgā situācijā, jo atšķirībā no frizieriem, manikīriem, pedikīriem un podologiem tie ir šobrīd pakļauti nabadzības riskam un tiem nav atļauts strādāt jau vairāk nekā 4 mēnešus.

“Ja valdība pieņem lēmumu aizliegt daļai speciālistu skaistumkopšanā sniegt pakalpojumus, tad tai ir jānodrošina cieņpilni un līdzvērtīgi dzīves apstākļi. Nozare prasa noteikt dīkstāves pabalstu šiem speciālistiem 1200 eiro, bet ne mazāk par 1000 eiro mēnesī uz laiku, kamēr valdība aizliedz nozares speciālistiem strādāt. Par nozari atbildīgais veselības ministrs Daniels Pavļuts ne vienu dienu nav aizstāvējis mūsu speciālistus un nozari kopumā, kaut esam ārstniecības personas un reģistrētas Veselības inspekcijā, un darbā arī bez pandēmijas izpildām augstākās epidemioloģiskās prasības. Parakstu vākšana ir vienīgais veids, kā mums aizstāvēt savas jomas speciālistus un tikt sadzirdētām,” atzīst Sabīne Ulberte, LSSA prezidente.

Skaistumkopšanā var izvēlēties nodokļu režīmu kā patentmaksu, ja atbilstoši paša cilvēka prognozei gada saimnieciskās darbības ieņēmumi, pārrēķinot uz pilnu gadu, nepārsniedz 15000 eiro! Tātad izvēloties patentmaksas režīmu – cilvēks plāno ieņēmumus vismaz 1250 eiro mēnesī apmērā!

 “Turklāt nozare vēlreiz un vēlreiz vērš atbildīgā veselības ministra uzmanību, ka šobrīd šādus pašus pakalpojumus tādos pašos drošības apstākļos sniedz medicīnas iestādēs, ļaujot šo iestāžu speciālistiem nopelnīt. Ja līdzvērtīgiem speciālistiem valsts vienā vietā atļauj strādāt, bet citā nē – tad valstij ir jānodrošina atbilstošas kompensācijas, jo tā ir diskriminējoša attieksme. Jāmin, ka daļai klientu šo pakalpojumu regulāra saņemšana ir ļoti svarīga procedūra, jo tā ir ārstnieciska un slimību ielaišana nav pieļaujama,” norāde Sabīne Ulberte.

Aizliegums strādāt kopsakarā ar kompensāciju krietni zem iztikas minimuma, nevar būt taisnīgs risinājums. Daļa skaistumkopšanas nozares jau kopš novembra ir pakļautas aizliegumam strādāt un nopelnīt iztiku. Pēc nozares saceltās trauksmes vienīgais un reāli saņemtais atbalsta pasākums bija 500 eiro izmaksa cilvēkam par dīkstāvi 2021.gada janvāra mēnesī. Par dīkstāvi 2020.gada novembrī un decembrī izmaksātais atbalsts nepārsniedza 300 eiro cilvēkam. Pirmkārt, tas ir tuvu nabadzīgas slieksnim valstī, otrkārt – tas ir tikai īstermiņa risinājums.

Pantentmaksātājs un pašnodarbinātais nevar saņemt nevienu citu dīkstāves atbalsta pabalstu – ne grantu, ne par apgrozamajiem līdzekļiem, ne slimības pabalstu paliekot mājās ar bērnu. Tātad skaistumkopšanā strādājošajiem arī šobrīd ir jānodrošina maksa par telpu nomu no 500 eiro dīkstāves pabalsta.

Ar saņemto atbalstu nav iespējams segt izdevumus, kas saistīti ar darba vietu, piemēram, telpu īre, komunālie maksājumi, bērnu audzināšanu, kredītu nomaksu, u.tml. Jāmin, ka 99% kosmētiķu un skaistumkopšanas speciālistu kosmetoloģijā ir sievietes, no kurām daļa ir vientuļās mātes. Turklāt nozares veiktā aptauja šī gada sākumā liecina, ka 1/3 no 1060 skaistumkopšanas nozarē strādājošo (aptaujas respondentu), kas pieteikušies valsts atbalsta instrumentiem, saņēmuši atteikumu, kas nozīmē, ka ir pilnībā pakļauti nabadzības riskam.

Nozarē strādājošās asociācijas jau iepriekš informēja, ka situācija nozarē ir kritiska un nepieciešami tūlītēji valdības lēmumi. Nozare slīgst ēnu ekonomikā un daudzas pakalpojuma sniedzējas nokļuvušas uz nabadzības sliekšņa un nespēj uzturēt ģimenes, vienlaikus jūtama valdības lēmumu nevienlīdzīgā attieksme pret skaistumkopšanas nozari un medicīnas centriem, kas šobrīd brīvi sniedz tos pašus pakalpojumus, kas ir aizliegti. 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Inta

Vai tad nozares darbinieki pirms Covida sev maksāja tādas algas? Kā tur ir , sakritīs šāda prasība ar iepriekšējo grāmatvedību. Man zināmās minimālo tik uzrādīja, bet dzīvoja labi, ceļot varēja, māju būvēt.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.10 10:52

Aļona geliš

Tieši tā...ja nemaksājam nodokļus, tad veidojam uzkrājumus. Ja nemākam vienu vai otru, tad visi nevaram būt uzņēmēji!
Sorry, izdzīvo stiprākais.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.15 22:10

!

Visu laiku šī nozare dzīvo ēnu ekonomikā. Cik reizes friziera/manikīra utt. apmeklējuma laikā par pakalpojumu tikusi saņemta kvīts? tagad pēkšņi ēnu ekonomiku piesauc. Smiekli nāk.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.10 11:55

Sssss

38 gadus eju pie friziera, manikīra, ne reizi nēesmu saņēmusi čeku. Tagad viņi prasa 1200, kaunējušies būtu. Tagad strādā pagrīdē, nodokļus nemaksā, iedzīvojas uz citu rēķina(uz tiem, kas nedaudz grib izskatīties pēc cilvēka), kauns nozarei.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.10 13:25

Murgi

Atsvaidzināšu tavu atmiņu,jo 38 gadus atpakaļ čekus deva lielajā frizētavā kasiere.Un ja tu esi gājusi bez čeka,tad mēģini atcerētie,kā tad tiki pie tā friziera un manikīra.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.14 14:45

Q

Tiešām apbrīnojami. Nozare.kur plaukst un zeļ ēnu ekonomika.pandēmijas laikā visskaļākie protestētāji un savu iebildumu paudēji.Gadiem nevienu čeku nav izsniegusi.tagad pabalstos prasa1200 .

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.10 16:22

Aija

Es nesaku, visiem gribas dzīvot, bet bija gadījums.... Frizētavā par nogriešanu pajautāja 8 eiro. Viss būtu labi, bet lūdza parakstīt čeku--- tukšu. Jā,biju slikta, bet lūdzu aizpildīt. Rezultātā samaksāju 15. Paldies sacīju un gāju prom. Rezultātā arī no frizieres saņēmu negatīvu komentāru. Skumji, bet fakts.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.11 07:49

????

Muļķe. Ja prasīja 8 kāpēc devi 15?

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.12 19:10

Vika

Jā,čekus nedeva,tagad tas ir savādāk,saraksts,tam pretī jābūt tikpat čekiem,ja nu pārbauda.Normāli!
Čekus ļoti bieži nedod Krāčukrasts,veikals Zīle!

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.11 11:07

X

Un ja pajautā čeku,kautko nepatikā atskalda.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.11 13:34

Tagad frizētavā raksta sarakstā, bet arī cena ir augstāka par trešdaļu. Un liela daļa cilvēku, kas joprojām visu laiku iet uz darbu, saņem mazāku algu, nekā te prasa dīkstāves pabalstu - būtībā naudu par nekā nedarīšanu. Bet tiem, kas visu šo pandēmijas laiku ir strādājuši, neviens neko nepiemaksā (izņemot dažas profesijas). Un cilvēks iet katru dienu uz darbu un saņem tikpat, cik tas, kurš sēž mājās un saņem dīkstāves pabalstu. Ar ko sliktāki pārējie? Kā to visu izmērīt? Viss ir sarežģīti...

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.11 15:18

Es

Mūsu valdība nav lēmusi frizieriem par pakalpojuma sniegšanu neizsniegt čeku vai šmaukties ar nodokļiem.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.11 19:28

Kompromiss

Prasīt čeku frizierei ir riskanti: lai atbrīvotos no neērta klienta, nākamreiz viņa var “nejauši” pabojāt griezumu.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.11 20:00

Ezis

Kautkāds vājprāts ar jūsu seklo domāšanu. Dārgās frizieres,varbūt labāk vienkārši atteikt nevēlamam klientam? Un likumi visiem vienädi.Kad neļäva strädāt,bijāt lieläkās bļāvējas.

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.12 07:25

Juris

KautkāC vājprāC! Varbūt bez kleintiem palikt vispār, šķirotāja? Kas ir nevēlams? Tas, ka negribi nodokļus maksāt, bet gribi no Valsts atbalstu, garantijas, aprūpi, izglītību, labus ceļus?

pirms 3 mēnešiem, 2021.03.15 22:16

Latvijas ziņas