Šomēnes pirmizrādi piedzīvos režisores Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma

Kinoteātrī "Splendid Palace" 18.novembrī pirmizrādi piedzīvos režisores Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma "Katra diena simtgadē. Gadalaiki", aģentūru LETA informēja studijā "Sibīrijas bērni".

Filmas veidotāji norāda, ka tā tapusi, iemūžinot katru aizvadīto dienu 2018.gadā. Filma esot tautas atspulgs Latvijas simtgades gadā - tās kadros skatītāji varēšot atpazīt sevi un savu personīgo stāstu. "Filma ir apliecinājums Latvijai un tās cilvēkiem, prieks par bērniem un talantīgiem cilvēkiem, apbrīna par cilvēku izturību un stiprumu," informē tās autori.

Filmā ir iemūžinātas simtiem cilvēku dzīves, sākot ar Jaungada nakti 1.janvārī, un beidzot ar klavierspēli, kas skan pār sniegoto un saules izgaismoto Latvijas panorāmu. Filmējot katru no 365 dienām, dažkārt pat ar vairākām kino kamerām, un, raugoties uz norisēm dabā, laukos un pilsētvidē, indivīda, ģimenes un sabiedrības dzīvē, operatori caur kinokameras aci notvēruši stāstu dažādus pretmetus. Filmas veidotāji iemūžinājuši spilgtas personības un viņu sasniegumus, kā arī jauniešus, kuri aktīvi piedalās dažādos pasākumos un festivālos.

Tostarp filmā ir stāsti par Jelgavas ledus skulptūru darināšanas procesu, par maestro Raimondu Paulu, maizes cepšanu, Nameja gredzena darināšanu, barikāžu laiku, Alvja Hermaņa izrādi "Dieviņš pillā", tajā atainots arī Lidijas Doroņinas-Lasmanes atmiņu mirklis, pirmizrādes aizkulises latviešu filmām "Bille", "Baltu ciltis" un "Mūris". Filmā stāstīts par ērģelnieci Ivetu Apkalnu, koka "Kamēr…" dziesmām, komponista Pētera Vaska kontrabasa spēli, žurnālista Gundara Rēdera darbu, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas audzēknes gatavošanos eksāmeniem, atbalstu Rīgas maratona dalībniekiem un Latvijas hokeja izlasei fanu teltī.

Filmā vērojami arī skati no Dziesmu un deju svētku dalībnieku gājiena, dejām Daugavas stadionā, atskaņota dziesma "Pūt, vējiņi" kopkora izpildījumā Dziesmu svētku Noslēguma koncertā, vērojama līvu sanākšana jūras krastā, dejas festivālā "Positivus" un japāņu bundzinieku ritmi Rīgas svētkos, "Aerodium" vēja tunelis Siguldā, deju grupas "Dzirnas" dejotāju izpildījums izrādē "No zobena saule lēca", Aglonas svētceļnieki, ūdens policijas darbs Rīgas ūdeņos, un velobraucēji mērošanās ar spēkiem ar Bānīti Gulbene-Alūksne, 1.septembris Rīgas 45.vidusskolā u.c. notikumi.

Ideja par filmu radās operatoram Viktoram Grībermanim kopā ar režisori Dzintru Geku. Noskatoties 300 stundu garo materiālu, režisore nolēma uzņemto materiālu sadalīt četrās daļās - četri gadalaiki. Dzintra Geka uzaicināja četrus montāžas režisorus: filmu "Ziema" montēja Andra Doršs, filmu "Pavasaris" - Arta Ģiga, "Vasaru" - Armands Zvirbulis, un "Rudens" - Madara Didrihsone. Montāža ilga no 2019.gada marta līdz oktobrim, un 2019. gada 18.novembrī filma piedzīvos pirmizrādi. Filmā izmantota mūzika no Pētera Vaska klavieru cikla "Gadalaiki".

Filmas scenārija idejas autore ir Elīna Veira, tās režisore un producente ir Geka, galvenais operators ir Viktors Grībermans, kā arī tai tapt palīdzēja operators Aivars Lubānietis un brīvprātīgie filmētāji Latvijā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas