Trešdien Saeima sāks skatīt likumprojektu par tiesībām atlaist Covid-19 sertifikātu neieguvušu darbinieku 10

Saeima trešdien, 4.augustā, lems par Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu projekta nodošanu izskatīšanai komisijās. Grozījumi paredz, ka pēc 1.oktobra darba devējam būtu tiesības atlaist darbiniekus, kas nebūs ieguvuši Covid-19 drošības sertifikātu, šodien lēma parlamenta Prezidijs. Lai likumprojektu varētu oficiāli pieņemt, pēc nodošanas komisijām tas vēl būtu jāskata vismaz divos vai arī trīs lasījumos.

Opozīcijas pārstāvji tikmēr gatavojas vākt 34 deputātu parakstus, lai uz laiku apturētu šo likuma grozījumu izsludināšanu un mēģinātu panākt tā nodošanu izlemšanai referendumā.

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, parlaments 4.augustā arī lems par izvirzīto kandidātu Jāņa Sikšņa, Jāņa Eglīša un Sanitas Uplejas-Jegermanes apstiprināšanu par jaunizveidotās Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļiem.

Jau vēstīts, ka Covid-19 likumprojekta autori norādīja, ka grozījumi likumā paredz jaunu pieeju Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanai un katra indivīda veselības aizsardzībai, nosakot pienākumu valsts institūcijām sniegt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, darba devēja pienākumu nodrošināt epidemioloģiski drošu darba vidi.

Likumprojekts paredz, ka darba devējam būs jānosaka amatu un darbinieku kategorijas, kurām jābūt ar Covid-19 sertifikātu, un jāinformē par to darbinieki, lai tie zinātu, vai to darba vai amata pienākumi ir saistīti ar prasību par sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esamību.

Tāpat likumprojekts paredz obligātu Covid-19 sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem.

Vienlaikus likumprojektā ir ietverta prezumpcija, kas paredz, ka situācijā, kad darbinieks nav ieguvis sadarbspējīgu sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst veicamajam darbam vai ieņemamam amatam, kas saistīts ar epidemioloģiski droša pakalpojuma nodrošināšanu. Tajā pašā laikā likumprojekts paredz darba devēja un darba ņēmēja tiesības vienoties par darbinieka bez Covid-19 sertifikāta nodarbināšanu, veicot citus pienākumus.

Gadījumos, ja personai ir objektīvi attaisnojoši iemesli, kāpēc tā nav ieguvusi Covid-19 sertifikātu, darba devējam nav tiesību izbeigt darba vai dienesta attiecības un situācija risināma atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē darba vai dienesta attiecības.

Tāpat likumprojekts paredz, ka darba devējam būs aizliegts uzteikt darba līgumu vai izbeigt dienesta attiecības ar Covid-19 sertifikātu neieguvušu grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.

Vienlaikus likumprojekts paredz, ka, uzliekot pienākumu vakcinēties savu darba vai amata pienākumu veikšanai, valsts uzņemas atbildību par personai vakcinācijas rezultātā radīto kaitējumu veselībai. Patlaban normatīvajos aktos nav noteikti atlīdzības nosacījumi, ja vakcinācijas izraisīto komplikāciju rezultātā tiek nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai.

Izmaiņas paredz, ka gadījumā, ja personai nav sadarbspējīga sertifikāta, pakalpojumu klātienē tā varēs saņemt tikai tad, ja to nebūs iespējams izdarīt attālināti vai arī attālināta pakalpojuma sniegšana rada risku cilvēka pamattiesību nodrošināšanai. Vienlaikus netiks izslēgta iespēja atsevišķos gadījumos arī personām bez sadarbspējīga sertifikāta, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, saņemt pakalpojumu klātienē.

Likuma grozījumi paredz Covid-19 sertifikāta prasību visām amatpersonām. Likumprojektā ar jēdzienu "amatpersona" tiek saprasta jebkura amatpersona valsts pārvaldē (gan tiešajā, gan pastarpinātajā), tajā skaitā arī amatpersonas, kurām ir speciālā dienesta pakāpe, un valsts drošības iestāžu amatpersonas.

Tāpat regulējums paredz normu, kas ļauj darba devējiem jau darbinieku atlases procesā pārliecināties, vai kandidātam ir sadarbspējīgs sertifikāts, īpaši, ja atlase notiek uz amatiem, kurus var veikt tikai šādu sertifikātu īpašnieki.

Pakalpojuma sniedzējam ir tiesības lūgt pakalpojuma saņēmēju apliecināt, ka tā ir persona, kurai ir sadarbspējīgs sertifikāts.

Attiecībā uz tiesu varu likumprojekts paredz, ka uz tiesu varas un tiesu sistēmai piederīgo profesiju amatpersonām nav pamats attiecināt prasību par sertifikātu, bet šīm personām ir paredzama iespēja sniegt pakalpojumus arī tad, ja tiesnesis, notārs vai tiesu izpildītājs ir veicis Covid-19 testu un tas ir negatīvs.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) iepriekš valdības sēdē informēja, personai, kurai darba pienākumu veikšanai vakcinācija ir noteikta kā priekšnoteikums, taču tā medicīnisku apsvērumu dēļ kādu laiku to nevar veikt, valsts šajā laika periodā varētu segt Covid-19 testu izmaksas.

Tāpat ministrs atzīmēja, ka šajos grozījumos iekļauts punkts, ka personām pēc vakcinācijas nevēlamu seku gadījumā tiktu nodrošināta kompensācija.

Pēc 14.jūlija valdības sēdes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) preses konferencē skaidroja, ka valdība nepieņem lēmumus ar vieglu sirdi, tomēr Covid-19 pandēmijas apstākļos ir jādomā, kā maksimāli pasargāt valsts iedzīvotāju veselību un dzīvības.

Kariņš uzsvēra, ka sabiedrību iespējams pasargāt no Covid-19 ar vakcināciju, tāpēc valdība turpinās izmantot visus līdzekļus, lai zināmās profesijās strādājošajiem vakcinācija pret Covid-19 būtu pienākums.

Galīgais lēmums par likuma izmaiņām būs jāpieņem Saeimai.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Jan.

kariņ tu uzņemies atbildību pilnība par tām eksperimentālās žļurgas sekām kas notiks ar cilvēku ko?

pirms mēneša, 2021.08.02 18:29

Kariņš

Jā, uzņemos! Par vakcīnām. Par pārējām žļurgām ko lieto uzņemies pats.

pirms mēneša, 2021.08.02 19:34

LIANA

Vakcinas nav parbauditas! ko dara! loterejas taisa par to vakcinesanu! murgs! Mums ir tiesibas pasiem domat vakcineties vai ne! nekas nevar piespiest! BRIVA LATVIJA!! xaxa:D

pirms mēneša, 2021.08.02 20:42

?

Nu vot kur tu tādus murgus rauj, ka nav pārbaudītas?
https://www.dzirkstele.lv/veseliba/zva-covid-19-vakcinas-nav-eksperimentalas-bet-registretas-atbilstosi-stingram-prasibam-182326

pirms mēneša, 2021.08.03 20:28

LIANA

Daudzi arsti kliedz (kur nav piemaksati vel) ka ta vakcina nepalidz nekam! ka tada virusa ka covid19 neeksiste,vini tira planeti no mums no nevajadzigam pensionieriem! bet daudzi savu gimeni nepoteja! iepozeja ar glikozes sprici)

pirms mēneša, 2021.08.02 20:46

....

Ja ir tāda informācija, lūdzu nosaucat ārstu prakses kur šāda informācija tiek teikta. Nevar rakstīt no baumu līmeņa visu ko. Lūdzu konkrētus datus.

pirms mēneša, 2021.08.05 10:25

Nāve

Nu ko učilkas,varēsiet staigāt..............pa mežu !

pirms mēneša, 2021.08.03 13:05

Nu

Celsies bezdarbnieku līmenis. Valstij būs jamaksā.

pirms mēneša, 2021.08.03 22:57

Atbilde Liānai

Jā,ar tādu izglītības līmeni,ja pat rakstīt neesi iemācījusies!!! Tev nesaprast,ko dara vakcinēšanās, noteikti arī nedomā par savu veselību ,kur nu vēl citu.
Man neviens neiestāstīs,kā slimnīcā guļ un izliekas slimi ,it īpaši pie elpināšanas. Tā kā meita strādā par ārsti,tad es pilnībā ticu,kā gulošie lūgšus lūdzas poti, bet ir par vēlu. Ļoti mazs procents tiek ārā. Ļoti. Tikko pat nomira tāds muskuļots vīrietis,kur -- kā mēdz teikt,bija pilnīgi vesels . Nē,mīļie. Neatkāpās slimība. Pēdējais laiks domāt ar galvu.

pirms mēneša, 2021.08.04 10:36

?

A ko ta tie ārsti visi nevakcinējas un saka radiem lai nevakcinējas

pirms mēneša, 2021.08.04 12:23

Latvijas ziņas