Viedoklis: Daudzu pašvaldību skolēnu pārtikas pakās dominē ārvalstu produkti 1

Skolēniem, kuriem Covid-19 pandēmijas laikā ir jāmācās attālināti, skolas pusdienu vietā nodrošina produktu paciņas. Tomēr vietējie pārstrādātāji un primārās lauksaimniecības izejvielu ražotāji ir neizpratnē, kāpēc šajās paciņās ir tik maz Latvijā ražotu produktu. Kamēr lauksaimnieki cīnās ar Covid-19 radīto ietekmi un valdība meklē dažāda veida atbalsta mehānismus krīzes mazināšanai arī lauksaimniecības nozarē, daudzu Latvijas pašvaldību pārtikas pakās dominē ārvalstu produkti.

Ēdināšanu skolās uzrauga Pārtikas un veterinārais dienests, par izdalīto paku saturu atbildību uzņemas pašvaldības. Veselības ministrijas mājaslapā ir norādīts skolēnu uzturvērtību daudzums, bet tas kalpo tikai kā ieteikumi un pašvaldības pašas vērtē kā rīkoties un ko iekļaut paciņās.

Tā vietā, lai skolēnu pārtikas pakās būtu vairāk svaigu augļu, dārzeņu un citu vietējās izcelsmes produktu, pašvaldības veido paciņas ar ārvalstu konserviem, sausajām pārslām, sulām, piena izstrādājumiem, šokolādēm un cepumiem.

Jau no šīgada pavasara Latvijā ir novērojams būtisks piena iepirkuma cenas kritums, kuru valsts ar dažādiem atbalsta mehānismiem centās kompensēt. Latvijā pienu saražojam divreiz vairāk nekā paši patērējam, tāpēc to, kas paliek pāri, eksportējam svaigpiena veidā. Tādēļ nav skaidrs, kāpēc vairākas pašvaldības skolēnu pārtikas pakās dod priekšroku tieši Polijas un Lietuvas piena izstrādājumiem. Latvijā ir rūpnīcas un uzņēmumi, kas ražo pienu ar derīguma termiņu līdz pat 16 dienām. Savukārt pašvaldības, kas savās pārtikas pakās nekomplektē iepakotu pienu, to var aizvietot ar biezpienu, kefīru, jogurtu vai citiem Latvijā ražotiem piena izstrādātājiem.

ZSA valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš: “Nav skaidra pašvaldību nostāja izvēlēties ārvalstu produktus. Tieši pašvaldības ir ieguvējas no vietējiem lauksaimniekiem, pārstrādes uzņēmumiem un to nomaksātājiem nodokļiem, kas nonāk arī pašvaldību budžetos. Tāpēc pašvaldību pienākums ir ne tikai skolēnu nodrošināt ar pārtikas produktiem, bet arī atbalstīt vietējos lauksaimniekus un pārstrādes uzņēmumus. Aicinām pašvaldības skolēnu pārtikas pakas komplektēt tikai un vienīgi no Latvijā audzētiem un ražotiem pārtikas produktus.”


Par biedrību „Zemnieku saeima”

Biedrība „Zemnieku saeima” ir ietekmīgākā lauksaimnieku organizācija Latvijā, kas dibināta 1999.gadā. Biedrības pamatdarbība ir biedru interešu pārstāvēšana, lauksaimniekiem labvēlīgas politikas veidošana, biedru informēšana un izglītošana. Mūsu biedri ir gandrīz 900 mazas un lielas saimniecības no visas Latvijas. Valdi veido 9 kongresā vēlēti zemnieki, kuri pārstāv visus reģionus un lauksaimniecības nozares. Biedri kopā apsaimnieko vairāk nekā 500 tūkst. ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes (augkopība 54 %, piena lopkopība 38 %, citas nozares 8 %) un savās saimniecībās nodrošina darbu vairāk kā 4000 darbiniekiem.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

Mamma

Es kā slaucējas zinu,kā mūsu saražotais piens aiziet uz Poliju un Lietuvu un atnāk atpakaļ gatavajā produkcijā. Un sanāk lētāks kā ražots šeit. Tas notiek jau daudzus gadus. Un mūsu bērnu paciņās ir dažādība no visiem piena produktiem un dārzeņiem. Šokolādi gan neesmu redzējusi un arī konservus. Kaut gan no meža gaļas konserviem sanāk veselīga mērce. Nezinu,par ko te ir cēliens. Tādas smagas pakas katru nedēļu!!! Ir sagadījies būt reizē ar citām māmiņām,pat esam rindā stāvējušas. Visas brinamies,cik daudz tomēr sanāk pa to naudiņu, atkarībā no tā,cik tajā nedēļā ir darba dienu.
Reizēm liekas ka šo tēmu apspriež tie,kam vispār nav nekādas saprašanas un bērnu.

pirms mēneša, 2020.12.12 10:42

Latvijas ziņas