Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina ziņot par gulbjiem 3

Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dimitrijs Boiko aicina ikvienu iesaistīties ziemeļu gulbju pētīšanā. Lai to izdarītu, interesentiem jāziņo par redzētajiem apgredzenotajiem ziemeļu gulbjiem un paugurknābja gulbjiem vai jāziņo par gulbju ligzdvietām. Aktīvākajiem interesentiem būs iespēja piedalīties gulbju gredzenošanas pasākumā kopā ar ornitologu D.Boiko.

Latvijā ligzdo divu sugu gulbji: ziemeļu un paugurknābja. Abas sugas visvieglāk atšķirt pēc knābja - ziemeļu gulbim tas ir dzeltens ar melnu galu, bet paugurknābja gulbim - oranžs ar melnu pauguru. Ar ziemeļu gulbju pētniecību ornitologs D.Boiko nodarbojas kopš 2003.gada. Kopš tā laika D.Boiko apgredzenojis 505 ziemeļu gulbjus. Pašlaik datu bāzē glabājas informācija par vairāk nekā 4000 ziemeļu gulbju kakla gredzenu nolasījumiem, pēc kuriem iespējams spriest par sugas ziemošanas vietām un migrācijas ceļiem.

Dažādos pasaules reģionos gulbjus iezīmē ar atšķirīgas krāsas kakla gredzeniem. Piemēram, Baltijas valstīs un Skandināvijā ziemeļu gulbjiem un paugurknābja gulbjiem kakla gredzeni ir zili, Vācijā un Polijā tie ir dzelteni, Ukrainā un Itālijā - balti. Taču jāzina ne tikai kakla gredzena krāsa, bet arī kods, kas uz tā ir rakstīts, jo dažādām valstīm tie atšķiras.


Tieši kakla gredzeni palīdz pētīt gulbju dzīvesveidu, tāpēc, ka tos iespējams nolasīt no liela attāluma - gan putnam peldot, gan esot uz sauszemes.


Latvijā apgredzenotie ziemeļu gulbji novēroti vienpadsmit Eiropas valstīs. Šoziem viens no Latvijā gredzenotiem ziemeļu gulbjiem novērots Francijā. Gredzenu nolasīšanā bieži iesaistās ne tikai profesionāli ornitologi, bet arī amatieri un dabas draugi.


Ziemeļu gulbju pētīšana notiek sakarā ar projektu „Ziemeļu gulbja populācijas pētījumi Latvijā (2009. - 2010.)". Projektu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

 

Ja kāds ir ievērojis gulbi ar zilu vai dzeltenu gredzenu uz kakla, lūdzu, ziņojiet, zvanot pa tālruni 67356041 vai rakstot e-pastu: „Dmitrijs.Boiko@ldm.gov.lv".

Pievieno komentāru

Komentāri 3

!!!!!

Pogas ezera ģimenīte ir jauka! :) Nu, dabīgi, ka pašņāc, bet normas robežās...

pirms 10 gadiem, 2009.07.31 00:07

....

viens pārīts dauzās pa Ušuru, vecis ir pagalam pikts, šņāc un cilā spārnus, kad nedod maizi :)

pirms 10 gadiem, 2009.07.30 20:26

Lietotāju raksti