Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicinu atteikties no kvēldiega spuldzēm skolās! 6

Mācos vides zinātnes Rīgas Tehniskajā universitātē studiju priekšmetā “Enerģijas patēriņa vadīšana” pie profesores Dagnijas Blumberga, bija jāraksta kursa darbs par elektroenerģijas patēriņu un tā samazināšanas iespējām kādā no manis absolvētajām mācību iestādēm. Izvēlējos Galgauskas pamatskolu.

Kursa darba uzdevumi bija veikt skolā elektroenerģijas monitoringu, salīdzināt skolā patērēto elektroenerģiju ar praktiski iegūtajiem datiem, par iegūtajiem datiem informēt skolas vadību, sniedzot ieteikumus, kā uzlabot energoefektivitāti.

Šī darba galvenais faktors, kam jāpievērš uzmanība, bija konstatēt, vai skola veic vai ir veikusi kādus energoefektivitātes pasākumus. Redzētais priecē! Pēc uzdevuma veikšanas teorētiski iegūtie dati no praktiski iegūtajiem datiem atšķīrās ļoti minimāli, jo skolā jau daļēji ir nomainītas kvēlspuldzes uz energoefektīvākām luminiscences tipa spuldzēm, kuras patērē mazāk elektroenerģijas un atstāj mazāku CO2 nospiedumu jeb piesārņojumu. Galgauskas pamatskolā saskaņā ar budžetu tiek uzlabots informātikas kabinets, kurā vecākā tipa datori tiek mainīti uz jaunākiem un enerģijas patēriņa ziņā labākiem datoriem.

Skola iesaistās dažādās ar “zaļo domāšanu” saistītās akcijās, līdz ar to gan skolas darbinieki, gan skolēni darbojas un piedomā par resursu taupīšanu, to otrreizējas pārstrādes un elektroenerģijas patēriņa samazināšanu. Skolas aktivitātes vides jomā ir kā labs piemērs tam, ka skolas var samazināt vidē nonākošo CO2 emisiju daudzumu, kā arī citus vides piesārņojumus.

Pēc šī darba veikšanas vēlos pievērst arī citu skolu uzmanību, ka ir jādomā “zaļi” ne tikai šķirojot atkritumus, bet ir iespējams samazināt piesārņojumu un ietaupīt naudu ar vienu nieka kustību, izslēdzot gaismu, izejot no klašu telpām, vai izslēdzot elektroiekārtas, jo, atstājot tās gaidīšanas režīmā, tiek patērēta elektroenerģija, protams, ja skolās vēl ir kvēlspuldzes, tad to nomaiņa uz LED spuldzēm vai kādām citām energoefektīvām gaismas spuldzēm būtu ieteicams, jo tieši kvēlspuldzes patērē lielāko daļu no elektroenerģijas skolās.

Izsaku milzīgu pateicību skolas direktorei I.Dzenei, Galgauskas pagasta pārvaldes grāmatvedei S.Grozbergai un skolas tehniskās daļas vadītājam A.Dzenim par atsaucību, palīdzību un veltīto laiku šī darba tapšanā.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

tai Karīna Silauniece

Vai tu kursa darba rakstītāja veici "zaļās domāšanas" seku izpēti, tas ir:
1. Kvēlspuldžu ražonas laikā radītais CO2 nospiedums jeb piesārņojums;
2. LED spuldžu ražonas laikā radītais CO2 nospiedums jeb piesārņojums;
3. Kvēlspuldžu un LED spuldžu REĀLAIS kalpošanas laiks salīdzinājumā ar produkta iegādes cenu;
4. Kvēlspuldžu un LED spuldžu radītais piesārņojums tās utilizējot vai pārstrādājot;
5. Kvēlspuldžu un LED spuldžu izstarotās gaismas spektra analīze, tai skaitā zilās gaismas.

pirms 2 gadiem, 2016.01.08 15:51

mja

Tās LED spuldzes neizdeg pēkšņi, bet gadiem lēnām dziest (paliek arvien tumšākas) un tas sākas jau 2-3 lietošanas gadā. Tas ir vēl trakāk, jo nesaproti lampa paliek tumšāka, vai pats lēnām paliec akls. Nepieciešams apgaismes monitorings ar mērierīcēm.

pirms 2 gadiem, 2016.01.12 08:56

kots

Izraēlā ekonomiskās spuldzes ir aizliegtas ar likumu!!Tās ir kaitīgas cilvēka veselībai!LED gan ir reāli ekonomiskas bet nav vēl pētījumu par ietekmi uz veselību?

pirms 2 gadiem, 2016.01.12 09:07

...

Varbūt vajadzēja pieminēt arī ietekmi uz bērnu redzi? Vai varbūt mainīt virsrakstu- atteiksimies no kvēldiega spuldzēm un pasūtīsim laicīgi brilles! Vai tiešām ir vērts ietaupīt uz acu rēķina?

pirms 2 gadiem, 2016.01.12 18:06

aicināt jau tu vari

Tipisks jaunais censonis ar pašķidru domāšanu. Visas ek.sp. saista ar veselības problēmām, migrēnas, nogurums, depresija, galvassāpes. Atsakieties no dzeltenās gaismas un padzīvojiet pusgadu pie zilganpelēkās. Galvā paliek tikai šķidra pļura, kā šim "pētniekam".

pirms 2 gadiem, 2016.01.12 19:54

Arnis

Jo ilgāk imitatori Z.L. un M.Č.būs pie sporta vadības un tīksmināsies par sevi, jo nekādas attīstības un izaugsmes nebūs!

pirms 2 gadiem, 2016.01.17 08:46

Lietotāju raksti