Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Eksperti: Prasība pēc Saeimas atlaišanas netiks noņemta no dienaskārtības

Rīga, 31.marts, LETA. Sabiedrības prasība pēc Saeimas atlaišanas arī tad, ja Valsts prezidents Valdis Zatlers šodien nepaziņos par tautas nobalsošanas ierosināšanu par parlamenta atlaišanu, netiks noņemta no dienaskārtības, uzskata aģentūras LETA aptaujātie eksperti.

Ja šodien netiks paziņots par atlaišanu, tas šo jautājumu nenoņem no dienaskārtības. Jautājums, kad tas varētu notikt," sacīja politologs Andris Runcis, piebilstot, ka iedzīvotāji jau pagājušā gada augusta tautas nobalsošanā par Satversmes grozījumiem devuši skaidru un redzamu signālu, ka vēlas atlaist parlamentu.

 

Sabiedriskās politikas centra "Providus" pētniece Iveta Kažoka uzskata, ka Latvijā šogad būs vajadzīgas ārkārtas Saeimas vēlēšanas, taču, iespējams, ne vasarā, bet gada beigās. Ekspertes vērtējumā, valdības maiņa ir palielinājusi cilvēku uzticības līmeni Ministru kabinetam, tomēr uzticēšanās rādītāji joprojām ir "dramatiski zemi".

 

"Tas nozīmē, ka Saeimas pašreizējā sasaukuma darbs sabiedrības acīs nav leģitīms. Tā ir liela demokrātijas problēma apstākļos, kad valdība un Saeima strādā pie jautājumiem, kuriem ir milzīgas konsekvences attiecībā uz Latvijas ekonomikas nākotni un arī tūlītējiem sociāliem jautājumiem," sacīja Kažoka, piebilstot, ka sabiedrības noskaņojums noteikti nav stabils.

 

"Domāju, ka augstāka uzticēšanās jaunajā valdībā ir balstīta tikai vienā faktorā: sabiedrības daļas ticībā tam, ka "Jaunais laiks" (JL) tomēr ir savādākas un godīgākas politikas nesējs. Diemžēl jau vairākas tendences liecina, ka atsevišķi JL politiķi ļoti ātri ir pieskaņojuši savu domāšanu un publisko retoriku bijušās valdības stilam, piemēram, gaužoties par prezidenta 14.janvāra uzdevumiem Saeimai," teica Kažoka, uzsverot, ka šādā veidā uzticību var ļoti ātri pazaudēt un, tiklīdz JL sabiedrības uztverē saplūdīs ar demisionējušā premjera Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdības partijām, prasības atlaist Saeimu atsāksies.

 

Savukārt Runcis norādīja, ka patlaban sabiedrība uzskata, ka tautas nobalsošana par Saeimas atlaišanu ir nepieciešama, tomēr būtiski ir raudzīties arī uz citiem faktoriem, proti, kā šāds referendums ietekmētu valsts ekonomisko, finansiālo un sociālo stabilitāti. Pēc eksperta domām, tieši šie faktori varētu ietekmēt Zatlera lēmumu. Tāpat jāņem vērā gaidāmās pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas mainīs politisko spēku samēru valstī.

 

Vērtējot galvenos uzdevumus, kas valdībai būtu jāveic nākamo trīs mēnešu laikā, Runcis minēja nepieciešamību pēc skaidra plāna, kā pārvarēt krīzi. Godmaņa valdība un arī pašreizējā premjera Valda Dombrovska (JL) valdība tikai samazinot budžeta izdevumus.

 

"Bet ko darīt tālāk, kā naudu radīt, kā kaut ko attīstīt? Nav tas plāns. [...] Jā, ir izteicieni, bet tie ir neskaidri, un tiem neseko ātra, efektīva un pārdomāta darbība," vērtēja politologs.

 

Kažoka kā būtiskāku darbu nekā ārkārtas Saeimas vēlēšanas minēja grozījumus Satversmē par tautas tiesībām atlaist Saeimu, jo tie disciplinētu jebkuru nākamo Saeimas sasaukumu un kalpotu par svarīgu demokrātijas garantiju. Pēc ekspertes domām, Saeima patlaban grozījumu pieņemšanu ir "demonstratīvi" novilcinājusi tā, lai tie martā netiktu pieņemti.

 

"Kā uz to reaģēt, ir prezidenta ziņā, - manuprāt, viņam ir jāizsver, cik liela ir iespēja, ka Saeima novilcinās trešo lasījumu. Ja grozījumi tiktu arī turpmāk vilcināti vai pat Saeimā noraidīti, domāju, ka pēc iespējas ātrākas ārkārtas vēlēšanas būs vienīgais risinājums izejai no neuzticēšanās krīzes," vērtēja Kažoka.

 

Jau ziņots, ka šodien beidzas Zatlera ultimāta valdībai un Saeimai termiņš, proti, prezidents janvāra vidū bija izvirzījis kopumā sešus uzdevumus, kuru neizpildīšanas gadījumā līdz 31.martam viņš solīja rosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu. Šodien plkst.21 Zatlers teiks uzrunu, kas tiks translēta Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio.

 

"Šobrīd mūsu valstī vajadzīga skaidra pozīcija no valdības puses, no Saeimas puses, kur mēs ejam ekonomisko grūtību laikā, lai panāktu pēc iespējas lielāku sabiedrības atbalstu," iepriekš aģentūrai LETA sacīja Zatlers.

 

Kā ziņots, 14.janvāra paziņojumā Zatlers sacīja, ka Saeimai līdz 31.martam "būtu jāpieņem" grozījumi Satversmē par tautas tiesībām lemt par Saeimas atlaišanu. Tāpat kā neatliekami uzdevumi Saeimai tika minēti grozījumi Vēlēšanu likumā, kā arī ekonomikas attīstības plāna un valsts aizņēmuma līdzekļu izmantošanas plāna uzraudzības padomes izveide. No šiem uzdevumiem patlaban pilnībā vēl nav izpildīta iecere par Satversmes grozījumiem, kuri Saeimā ir pieņemti 2.lasījumā.

 

Valdībai, ko tolaik vadīja Godmanis, Zatlers uzdeva nākt klajā ar skaidru valsts pārvaldes reorganizācijas plānu un Ministru kabineta reorganizāciju. Tāpat kā neatliekams darbs valdībai tika norādīta Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja nozīmēšana.

 

Ministru kabineta reorganizācija un "jaunu seju" ienākšana valdība, ņemot vērā jaunās Dombrovska valdības apstiprināšanu, ir notikusi. Valsts pārvaldes reorganizācijas plāns tagad ir jāizstrādā Dombrovska vadītajam Ministru kabinetam. Savukārt KNAB vadītāju izvirzīja jau Godmaņa valdība, un, neskatoties uz valdību maiņu, Saeima to apstiprināja.

 

No 23.marta līdz 27.martam institūta "Norstat" veiktā aptauja liecina, ka 34% Latvijas iedzīvotāju atbalsta tautas nobalsošanas rīkošanu šajā pavasarī par Saeimas atlaišanu un 31% iedzīvotāju vairāk atbalstītu nekā neatbalstītu šādu iespēju.

 

Vienlaikus aptuveni 95% aptaujāto kā svarīgāko pasākumu pašreizējās sociālekonomiskās krīzes pārvarēšanai Latvijā min ekonomiskās lejupslīdes apturēšanu, bet Saeimas atlaišanu un ārkārtas vēlēšanu rīkošanu kā izeju no krīzes norāda salīdzinoši maz - tikai 40% iedzīvotāju.

 

Laikraksti šodien prognozē, ka pastāv iespēja, ka šovakar, tā vietā lai paziņotu, ka rosina vai nerosina referendumu par Saeimas atlaišanu, Valsts prezidents varētu izvirzīt jaunus uzdevumus, kuri būtu jāizpilda mēneša laikā.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti