Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Genocīds pret Gulbenes novada skolām 32

Šoks! Pēkšņi uzzinām, ka āmura sitiens trāpa ne tikai Stāmerienas pamatskolai, bet gandrīz lielākajai daļai novada skolu. Tiek sasauktas vecāku sapulces, bērnu vecāki nostādīti fakta priekšā – ar 31.augustu skolas nebūs. Labākajā gadījumā – zaudēts pašreizējais skolas statuss. Skolas tiek  pārveidotas par pamatskolām utt.

Vēlēšanas notikušas, deputāti ievēlēti. Simtgade nosvinēta, uz kuru gājām pacilāti, rosīgi un laimīgi. Pietiek! Varam rīkoties, jo nauda pār pasauli valda. Taču vienkāršie lauku cilvēki ir izmisumā. Ko darīt? Rodas jautājums – vai tiešām izglītības kvalitāte, optimizācija, triecientempa centralizācijas rezultātā vainagosies sekmēm? Vai vispār ir bijis normāls redzējums, pietiekami skaidra vīzija? Skolu iznīcināšana, līdz ar to pagasta noriets ir saredzams tuvākā nākotnē. Paliks tikai autobusu pieturas, labākajā gadījumā bibliotēkas un nīkuļojošas skolu ēkas.

Pie mums ir demokrātija. Katrs brīvi varam izteikt savu viedokli, ierosinājumus, pretenzijas. Mums, daļai Galgauskas pagasta iedzīvotāju, ir radušās pārdomas, to rezultātā - daži priekšlikumi.

Pirmkārt, pirmoreiz dzirdam, ka tiek slēgtas skolas ar skolēnu skaitu 52, 62 plus pirmsskolas izglītības iestādes. Valstī tādi brīnumi nenotiek, cik esam lasījuši. Kur tad Gulbenes novadam bija jāsteidzas?

Otrkārt, skolu tīkla izvietojums – Ozolkalns, Litene, Beļava, Kalniena, Stāmeriena – nevienas skolas! Toties Tirza, Lizums - attālums starp abiem pagastiem ir apmēram seši kilometri. Ko tad litenieši, beļavieši, stāmerenieši noziegušies? Vispār jaunā izglītības ministre ir teikusi, ka ar skolu slēgšanu nesteigsies.

Treškārt, par Galgauskas skolu. Skola celta pagasta iedzīvotāju spēkiem ar mūsu  prezidenta Kārļa Ulmaņa atbalstu – tikai domājot par lauku bērnu izglītošanu. Skola ir Eiropas kultūras mantojuma objekts ar zilo vimpelīti un karogu. Lielu daļu sava mantojuma skolai ir atvēlējis Karoļa kungs, kādreizējais skolnieks un pagasta iedzīvotājs, kurš lielāko mūža daļu pavadījis ASV. Šie līdzekļi ir ieguldīti skolas labiekārtošanā, sporta halles celšanā un iekārtošanā.

Mūsu priekšlikums ir šāds: dibināt Stāķu, Tirzas, Galgauskas skolu apvienību. Centrs tad būtu Galgauskas pamatskola. Skola var uzņemt vairāk nekā 200 skolēnus, kā tas ir bijis senāk. Ir plaši labiekārtoti klašu kabineti, internāts, asfaltēti ceļi un daudz citu priekšrocību. Tā varētu kļūt nākotnē par lielāko un labāko pamatskolu novadā.

Stāķu skolai pielāgotās telpas atdot kultūras namam atpakaļ. Tirzas skola ir senākā skolas ēka novadā, celta 1867./1868.gadā. Zemes ceļš uz Tirzu pavasaros un rudeņos nav izbraucams. Tur būs papildu izdevumi, remontējot salauztos skolēnu autobusus, un asfalta segumu līdz Tirzai, mūsuprāt, neizdosies sagaidīt.

Mēs domājam, ka mūsu priekšlikumos ir vērts ieklausīties un tos akceptēt. Nevar atstāt laikazoba iznīcināšanai gaišu, saulainu, tradīcijām bagātu skolas ēku: gan vide, gan ēkas plānojums ir optimāls.

Cienījamie deputāti un optimizācijas darba komisija, kāda tad ir jūsu vīzija par Galgauskas pamatskolas ēkas tālāko izmantošanu? Gribam dzirdēt jūsu nostādni, izlasot mūsu priekšlikumus! Arī skolotāju skaitu un skolas direktoru, kuri varētu sekmīgi realizēt jauno kompetenču izglītības programmu, izvēlēties būtu lielāka iespēja.

Mūsu valstī veido dažādas struktūras ar mērķi atgriezt latviešus no ārzemēm mājās. Ko mēs viņiem piedāvāsim? Tukšus laukus, skolas ar izsistiem logiem? Bezdarbu? Nav jāvelk ar pirkstu pa instrukcijām un jāpilda viss burtiski, bet enerģiski jāsadarbojas, lai radītu darbavietas, attīstītu ražošanu Gulbenē un pagastos. Līdz šim nav jūtama novada pašvaldības palīdzība. Var jau lepni pateikt, ka viss ir pagasta pārvaldes ziņā. Ko pārvalde var darīt, ja rokas par īsām?

Nenormālā centralizācija radījusi tikai problēmas. Paļaujamies uz politiķu veselo saprātu un ceram, ka deputāti nepieņems aplamus lēmumus! Mūsu valstī galvenās prioritātes ir izglītība un veselība – to neaizmirsīsim!

 - Satrauktās Galgauskas sabiedrības vārdā: Rita Auniņa, Jānis Biezais, Meta Lēģere, Daina Logina, Pēteris Logins, Dzidra Matīsa, Kārlis Matīss, Silvija Pauga, Ārija Pujāte, Rudīte Sarkane, Santa Sarkane, Maija Simone, Valda Šteine, Maija Vītola, Valda Vītola, Andris Vītols, Elga Zavacka, Ieva Ziemele

Pievieno komentāru

Komentāri 32

Anda

Ķerat klāt Gulbīti ar. Nu nav tajā skolā kādreizējās kārtības un spozmes.

pirms gada, 2019.02.22 13:46

Saule

Jārīkojas pašiem iedzīvotājiem, bērnu vecākiem, skolotājiem. Nepieciešams sanākt kopā gaišākajiem prātiem un izstrādāt jaunas skolas koncepciju, par paraugu ņemot iestrādes no pašu skolām Latvijā- Drustu Tautskolu, Ikšķiles brīvo skolu, Valdorfskolu, Bārbeles zēnu pamatskolu u.c.. Pamatā liekot dzīvei nepieciešamo iemaņu apgūšanu, pozitīvu saskarsmi, sadarbību, saskaņu ar sevi un dabu utt.. Apziniet visus absolventus, aiciniet piedalīties ar savu artavu. Ja būs laba skola, tad arī ģimenes atgriezīsies. Rakstiet jau pamatīgāk izstrādātas idejas jaunajam prezidentam, kurš būs ieinteresēts savas darbības sākumā darīt labus darbus. Ja trūkst bērnu, kaut aiciniet ciemu iedzīvotājus tos pieņemt audžuģimenēs no bērnunamiem. Galvenais rīkoties pašiem, nevis gaidīt no amatu dalītājiem.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.22 06:59

gulbenietis

Mūsu valstī galvenās prioritātes ir izglītība un veselība – to neaizmirsīsim!

Veselibas jauna
izgliitiiba ari driiz nebuus

pirms gada, 2019.02.22 14:29

Agnese

Nu satrauktā Galgauskas sabiedrība gan ir izblamējusies-nebiju pamanījusi, ka no Tirzas uz Galgausku ir labāks ceļš nekā pretējā virzienā! Jeb tirzmaliešus ar lidmašīnu uz Galgausku vedīs...?

pirms gada, 2019.02.22 15:20

Skolnieks

Agnese, vai Tu esi zinoša cik bērnus uz tirzu ved no citiem pagastiem, nebraucot pa ceļu Tirza-Galgauska?

pirms gada, 2019.02.22 16:58

mamma

Skolniek, varbūt tu vari arī atbildēt, pavisam godīgi, kāpēc tā notiek!!!

pirms gada, 2019.02.23 10:05

Butels

Liels, feins, tukšs placis būs! Varēs ierīkot milzu latifundijas ar daudztautu (savā starpā sarunāties un sazvērēties nespējīgu) darbaspēku.
Tikai vietējiem varplēšiem jau nu gan tur tāpat nekas nespīd! Kad "mori" būs savu padarījuši, tad viņiem pateiks, kur viņiem jāiet.

pirms gada, 2019.02.22 15:28

Zinātājs

No Stāķiem bērni labāk brauks uz Gulbeni mācīties, Galgauska kā galamērķis ir absurds.

Jābūt reāliem,ir daudz tādu skolotāju, kuri nav spējīgi nodrošināt kvalitatīvu zināšanu ieguvi skolēniem, tādēļ arī tik daudz izglītības sistēmā caurkritušu bērnu + algas pacelt ar esošo budžetu nevar! Slēdzot skolas visi skolotāji izies filtrēšanas procesu un darbubsaglabās labākie, tas nozīmē, ks viņiem būs lielākas algas ( uz atlaisto zemākā līmeņa skolotāju rēķina ) un skolēni iegūs iespēji mācīties pie labākajiem + normāls grupu darbs varēs notikt klassēs, jo būs kuplāks skaits bērnu!

Beidzat domāt tikai par savu komforta zonu, padomājat par sabiedrību kopumā. Jā, nāksies atsijātajiem skolotājiem pārkvalificēties un darīt citu darbu un varbūt nāksies pārvākties uz turieni, kur ir darbs. Bet tāda ir dzīve un nevienam nav pienākums upurēt bērnu nākotnes iespējas (izglītību) švakāko skolotāju ērtību saglabāšanai.

Par skolu ēkām. Tās var pārvērst par sociālajām mājām, muzejiem u.t.t. Variantu pietiek, ja grib padomāt saimnieciski!

pirms gada, 2019.02.22 15:50

zinītis

vai tik tu, draudziņ, nesēdi Gulbenē, Ābeļu ielā 2 trešajā stāvā? neesi gadījumā A.Š.?

pirms gada, 2019.02.22 16:12

vārds

Lai sabiedrība būtu labāka, ir jāatsakās no debilomānijas- kompetenču izglītības. Ir jāsāk domāt reiz ar galvu. darbu vienmēr zaudē labākie skolotāji, kas protestē pret šīm muļķībām...kas uzdod jautājumu, kāpēc kvalitāte un izglītība kā tāda tiek sagrauta?kam tas izdevīgi?..a tiem, kas mūs uzskata par kalpiem,ko var slaukt, pazemot...

pirms gada, 2019.02.22 16:28

HA!

Kāda iemesla dēļ Lizuma kvalitatīvie izglītības sasniegumi neskaitās, ja jau ir vidusskola jāklapē ciet? Rādītāji lielākajā daļā mācību priekšmetu ir vidēji augstāki, nekā Gulbenes pilsētas skolās. Ko nu!? Varbūt Gulbenes skolotājus aicinās piedalīties konkursā, lai varētu strādāt Lizuma vidusskolā?

pirms gada, 2019.02.22 17:00

Nezinītis

Cik tad ir to caurkritušo bērnu procentuāli, kuri nāk no lauku skolām??? Ka tik pilsētās tas procents nav daudz lielāks. Saku no savas pieredzes- mani ABI bērni ir beiguši lauku skolas, kaut gan dzīvoju pilsētā. Vislabākie vārdi lauku skolu pedagogiem. Pat talanti, kuri bija pazuduši Gulbenes kombinātos, sākot mācības lauku sklolā pēkšņi atkal parādījās. Abi mani bērni ļoti, pat ļoti sekmīgi iestājās tālākās mācību iestādēs, ne jau profenēs. Tā, ka par kvalitāti- MUTI CIET!!! Vārdu "klase" starp citu, raksta ar vienu "S". Te nu mēs redzam to augsto izglītības līmeni ļoti cienījamais Zinātāj!!! Iemācies pats kaut vai rakstīt pareizi, tad arī spried par Gulbenes novada iznīcināšanu!!!!

pirms gada, 2019.02.22 19:08

Zinātāj!

Zinu, ka pirms pāris gadiem uz Galgausku brauca ne tikai Stāķiem bet arī no Gulbenes!

pirms gada, 2019.02.23 10:55

Novada attīstības stratēģiju!

IZM vairākkārt ir uzsvērusi, ka tikai matemātiski aprēķini un īslaicīgi ekonomiski ieguvumi nevar kalpot par pamatu lēmumu pieņemšanai likvidēt izglītības iestādi. Skolu tīkla sakārtošana jāskata kopsakarā ar novadu attīstības stratēģiju, norāda ministrija. - Gulbenes novada pašvaldība novada attīstības stratēģiju nepiedāvā. Pagaidām ir runa tikai par matemātiskiem aprēķiniem - mazāk bērnu, likvidējam. Ir pienācis laiks pieprasīt pašvaldībai savu redzējumu par novada ilgtermiņa attīstību.

pirms gada, 2019.02.22 17:10

skumji bet fakts

Lasot šo visu, liekas - dzimstība tiešām samazināsies - un tad jau likvidēsim kādu Gulbenes skolu, jo nebūs, kas mācās!?
Skolu nav, slimnīcas un spec.ārstu nav! Kā nav - ar to nav problēmu, vai ne?!.............

Vai nākamie būs bērnudārzi..?

pirms gada, 2019.02.22 19:34

Anna

Bērnu nav,skolas slēdzam,pansionatus veidojam,bzet ne valsts,ne pašvaldības aparāts mazaks nepaliek.

pirms gada, 2019.02.22 19:43

Dille uz otriem sāniem

kapā apgrieztos, Zinātāja pusanalfabētisko vārstījumu lasot! Nu nekādas sajēgas ne par pavēles izteiksmi un īstenības izteiksmi, ne citām elementārām latviešu valodas niansēm. Ja tādam, gadījumā, ir kāda noteikšana par izglītību, tad te tikai sūdains koks var līdzēt! Tfu!

pirms gada, 2019.02.22 20:35

Nepievienots

Grupu darbs ir viena no stulbākajām lietām un, cerams, ilgi nepastāvēs. Tā nav metode, kā jel ko mācīties.

pirms gada, 2019.02.22 20:41

tārps

labāk slēgtu Adulienu(Sveķus), taa ir melnais traips visam nivadam.
kādi tur bērni mācās, tādus vēl ir jāpameklē.
tikai Sveķos, skolēnus baro vēl dzelzs traukos,ņirgājas par viņiem un fiziski iespaido.
kautgan berni paši nav svētie, tikai Sveķos skolēns var mierīgi uzšaut skolotājam vai arī pasūtīt skolotāju, kur nav bijis.
tādus degenerātus vēl ir jāpameklē.

pirms gada, 2019.02.22 23:40

Nu ko...

Spriežot pēc uzrakstītā,pats(pati)ir beidzis labi ja dažas klases.Tik daudz kļūdu.Bet kur tik zinošs kā,no kā baro?Kur un kā un ko pasūta?

pirms gada, 2019.02.23 07:42

Laba tēja

Likvidēsim skolas-izaugs analfabētu paaudze.Par ko gan viņi varētu strādāt?Viennozīmīgi par deputātiem novada domē.Tur tādu daudz.

pirms gada, 2019.02.23 07:50

Pedagoģijas vēsture

Kaut kad Padomju Krievijas pirmsākumos jau bija brigāžu darbs ieviests skolās, bet metode drīz vien izgāzās, tika atcelta kā nederīga un aizmirsta. Tagad kāpj uz tā paša grābekļa atkal un domā, ka baigi modernie. Nē, neesat moderni, tikai nezinoši un stulbi!

pirms gada, 2019.02.23 07:51

Galgauskas pamatskolas absolvents

Esmu šokā. Deputātu viedoklis par Galgauskas skolu: ,,no visiem skolēniem mazāk kā puse vietējo un pārējie "muļķi" salasīti no visa novada, jo citās skolās tādus neņem pretī". Tagad slēgs Galgauskas pamatskolu un tos "muļķus" paņems Gulbenes skolās? Kā tad tiks celta kopējā izglītīas kvalitāte?

pirms gada, 2019.02.23 14:55

Vat

Ar ko tad tā Galgauskas skola īpašāka ,kā citas ,vēl nekādas izcilas personas nau manītas ,kas to skolu būtu beigušas ,tādas pat kā visur ,arī citām skolām vēsture iespaidīga ,tā ka par šo skolu jāuztraucas vismazāk ,var braukt uz Lizumu ,nau ko tērēt valsts līdzekļus ,tikai tāpēc ,ka bail par savu silto vietiņu un nestāstat pasaciņas ,ka kādam interesē bērnu likteņi .

pirms gada, 2019.02.24 07:20

Voltāža

Kurš domā, ka skola ir "silta vietiņa", tas, visdrīzāk, skolā nekad nav strādājis pat par apkopēju.

pirms gada, 2019.02.24 12:51

Pelīte

Zini, ir gan izcilas personas beiguša, sāksim ar Sonoru Vaici utt, Palasi kaut ko par Galgauskas skolu absolventiem!

pirms gada, 2019.02.25 01:30

Vatņikam

Tu neesi macījies pie Karoles vai Līnes, jo tad zinātu uz mūžu, ka ir naV nevis naU...Galgauskas skolu nebeidz tik truli ļaudis...

pirms gada, 2019.02.25 09:27

Vžiks

Šo procesu sauc par “burkanizāciju”. Palasiet mēdijos- delfi.lv- intervija ar izglītības ministri I. Šuplinsku. 2018.gada 8.augustā M. Kučinskis parakstīja lēmumu par to, ka katra pašvaldība, kura veiks skolu tīkla optimizāciju, dabūs pusmiljonu !!! Lēmums stājas spēkā ar 01.01.2019. Uzreiz var redzēt, kuras pašvaldības “raujas” pēc naudas. Tas ir visiem skaidrs....

pirms gada, 2019.02.24 13:44

Vžiks

https://www.delfi.lv/news/national/politics/suplinsku-parsteidz-izglitibas-nozare-ieviestais-burkanizacijas-princips.d?id=50820971

pirms gada, 2019.02.24 13:47

Andens...

Ir smags stavoklis laukos...ir jacinas par Galgauskas skolu lai to saglabatu.jo ziedu laikos neviena skola nestaveja lidzas. Ieteikums direktorei....nenokar galvu cinies...jus esat labakie

pirms gada, 2019.02.24 20:14

Lindraks

Nu labi aiztaisīs skolas, rēķinoties ar pašreizējo momentu. Bet, ja vēlāk bērnu būs atkal vairāk (izdomās, piemēram,valdība kaut ko tādu, ka visi, kas vēl var, metīsies bērnus taisīt), ko tad darīs? Rīga jau kož elkoņos par saviem izsaimniekotajiem, sazin kam atdotajiem bērnudārziem.
Graut nav celt, jaunas skolas tik viegli neradīsies, kā vecās likvidējas.

pirms gada, 2019.02.24 23:03

..

Kamēr vadība būs tikmēr jau Stāķu skolu neslēgs,
Bet ja loğiski domā ta ar to vajadzēja, jo telpas viss mazākās ir
Bet nu kam ir vara tam ir neaizskaramība....
.

pirms gada, 2019.02.25 20:00

Lietotāju raksti