Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Igaunijas Veselības padome: plastmasas pudeles nerada draudus ūdens kvalitātei

Kamēr Latvijā tiek diskutēts par to, cik kaitīgas vai nekaitīgas ir plastmasas pudeles, kāda ir to iespējamā ietekme uz patērētāju veselību, Igaunijas Veselības padome (Estonian Health Board) ir veikusi virkni pētījumu un secinājusi, ka plastmasas pudelēm, ko iespējams iegādāties Eiropā, nav negatīvas ietekmes uz ūdens kvalitāti – tā skaidro Igaunijas veselības padomes eksperts Knuts Tamms (Knut Tamm).

Vielu migrācija nav novērota

Igaunijā lielās ūdens pudeles (18.9l) gan nav tik populāras kā Latvijā, un lielākoties tiek lietots ūdens no PET pudelēm, ko ražo no polietilēntereftalāta. Runājot par 18.9l pudelēm, ko ražo no plastmasas, kuras sastāvā ir bisfenols A, jāsaka, ka esam šīs pudeles pārbaudījuši laboratorijās, un nekāda vielu migrācija nav novērota, attiecīgi, esam secinājuši, ka plastmasas sastāvā esošās vielas neietekmē ūdens kvalitāti.

Plastmasas pudeles, ko iespējams iegādāties veikalos Eiropā, nav kaitīgas veselībai

Igaunijas veselības padome, balstoties uz veiktajām analīzēm, uzskata, ka tās plastmasas pudeles, ko iespējams iegādāties veikalos Eiropā, nav kaitīgas veselībai, protams, ja tās tiek lietotas atbilstošos apstākļos, kādus noteicis ražotājs. Vienīgais, ko esam novērojuši, ka gadījumos, ja pudeles ilgstoši tiek turētas atvērtas, tajās sāk veidoties mikrobioloģiskas dzīvības formas. Ar neapbruņotu aci redzams, ka pudelēs veidojas neliela, zaļa kārtiņa. Taču mikroskopiska dzīvība ir jebkura veida ūdenī, tāpēc par to nav jāsatraucas.

Pārbaudes notiek trīs laboratorijās

Veselības padomes ietvaros darbojas trīs laboratorijas – centrālajā laboratorija Tallinā, kā arī laboratorijas Tartu un Kotla – Jarvē, kurās tiek veikta rūpīga un detalizēta dažādu produktu testēšana. Mūsu laboratorijas iespējas ļauj veikt pārbaudes dažādu baktēriju un vīrusu iespējamās klātbūtnes noteikšanai, ķīmisko vielu testus, tāpat spējam diagnosticēt arī sabiedrībā reti sastopamas slimības un vīrusus, kā arī līdzdarbojamies Eiropas kopējā tīklā, nepārtraukti apmainoties ar informāciju ar kolēģiem citās valstīs.

Kas attiecas uz pārtikas iepakojumiem, Igaunijā to ražošana un izmantošana tiek regulēta un uzraudzīta ļoti strikti – procesu pārrauga Igaunijas Veterinārā un Pārtikas padome (Estonian Veterinary and Food Board).

Attiecībā uz dzeramo ūdeni tiek veiktas ļoti rūpīgas pārbaudes

Esam informēti, ka, piemēram, Francijā ir aizliegtas zīdaiņu pudelītes, kas satur bisfenolu A, taču Igaunijā nav bijušas diskusijas par šāda lēmuma nepieciešamību. Uzskatām, ka atbildīgās iestādes ir noteikušas gan pieļaujamās devas, gan lietošanas nosacījumus, kurus ievērojot satraukumam nav pamata. Kā jau tika minēts, attiecībā uz dzeramo ūdeni tiek veiktas ļoti rūpīgas pārbaudes, tiek pārskatīta visu materiālu/pudeļu pavadošā dokumentācija u.c., lai pārliecinātos, ka ūdens tiek pildīts atbilstošos traukos, un līdz šim neesam fiksējuši pārkāpumus no ražotāju puses.

Mēs, Igaunijas Veselības padome, darbojamies, lai veicinātu sabiedrības veselības līmeņa paaugstināšanos un nodrošinātu veselībai labvēlīgu apkārtējo vidi. Uzraugām ne tikai ūdens un tā iepakojumu kvalitāti, bet arī medicīnas nozari – darbinieku kvalifikāciju, medicīnas iekārtu atbilstību normatīviem, analizējam epidēmiju riskus, nodrošinām kontaktslimību prevenciju un kontroli, sekojam līdzi arī kosmētikas līdzekļu kvalitātei un ķīmisko vielu ietekmei uz sabiedrības veselību kopumā.


Pievieno komentāru

Lietotāju raksti