Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ilze Dzene: “Jārod iespēja aprūpes centrā dzīvojošajam bērnam atrast ģimeni!”

Valsts sociālās aprūpes centra “Rīga” filiālē “Rīga” Kapseļu ielā ilgstoši dzīvo 37 bērni, vecumā no četriem līdz 17 gadiem. Šie bērni ir palikuši bez vecāku gādības vai ievietoti iestādē uz vecāku iesnieguma pamata. Ikdienā par bērniem rūpējas darbinieki, kas strādā dežūrās, filiālē ir liela darbinieku mainība, līdz ar to bērnam nav iespēja izveidot emocionālu kontaktu un piesaisti ar vienu konkrētu cilvēku.


Ir saprotams, ka vienīgais, kas bērnam var sniegt emocionālo piesaisti un drošību, ir ģimene, taču visiem bērniem ar smagiem funkcionāliem nespējam atrast ģimeni. Par to, kādi šajā ziņā ir jaunumi un idejas stāsta valsts sociālās aprūpes centra „Rīga” filiāles “Rīga” vadītāja Ilze Dzene:


“Lai veicinātu bērnu nonākšanu ģimenēs, jau kopš 2018. gada pavasara Kapseļu ielas namā katra mēneša pirmās piektdienas pēcpusdienā tiek rīkoti atvērtie pasākumi, uz kuriem tiek aicināts ikviens. To svarīgākais mērķis ir dot iespēju potenciālajām uzņemošajām ģimenēm iepazīties ar filiālēs dzīvojošajiem bērniem. Tas, protams, arī veicina sabiedrības izpratni par bērnu ar funkcionāliem traucējumiem vajadzībām, un šādi sabiedrība iesaistās bērnu integrācijā sabiedrībā. Pēc gada pieredzes varam droši teikt, ka šie atvērtie pasākumi ir pierādījuši, ka tieši šādā, neformālā veidā – rotaļājoties, muzicējot, runājoties, dauzoties un ēdot pīrāgus – daudzi bērni ir reāli atraduši savas ģimenes.


Šādi zūd aizspriedumi, rodas izpratne un vēlme palīdzēt. Cilvēki, kuri, iespējams, līdz tam nekad nav īsti sapratuši, kā izturēties pret bērnu ar invaliditāti, tagad bez problēmām spēlējas ar viņiem, rotaļājas un dzied dziesmas. Izrādās, ka patiesībā jau cilvēkiem vajag tikai dot iespēju, lai spertu pirmo soli. Un šādas kopīgas piektdienas ir pirmais solis, kas vēlāk var kļūt par kaut ko nopietnāku. Tas ir pasākums bez solījumiem vai gaidām – tas ir vienkārši laiks, ko ikviens, pat visaizņemtākais cilvēks spēj atlicināt – nieka divas stundas piektdienas vakarā. Kopā ar visiem piedalās arī citi bērni no citiem valsts aprūpes centriem. Aicinām uz nākamo tikšanos jau tagad! Tā notiks š.g. 1. martā piecos pēcpusdienā, Pārdaugavā – VSAC “Rīga” filiālē “Rīga”, Kapseļu ielā 31”.


Bet ir vēl kāda svarīga ziņa! Joprojām ir situācija, ka bērni ar funkcionāliem traucējumiem mūsu valstī ilgstoši dzīvo valsts sociālās aprūpes institūcijās, jo nav ģimeņu, kuras vēlētos un arī spētu savās mājās uzņemt bērnus ar funkcionāliem traucējumiem. Ģimenēm, kas uzņemtu mājās bērnu ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, ir nepieciešams dažāda veida atbalsts, taču lielākoties pašvaldībām trūkst nepieciešamo resursu – viegli pieejamas speciālās skolas, veselības aprūpes iestādes, atbalsta personas, finansiālā atbalsta. Tādējādi kopš pērnā gada decembra VSAC “Rīga” filiālē “Rīga” ir uzsākts izmēģinājuma projekts, kas paredzēts ģimeniskai videi pietuvināta sociālā pakalpojuma bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem nodrošināšanas modeļa izstrādei un aprobēšanai. Projekts tapis ar Labklājības ministrijas atbalstu, un tā mērķis ir veidot ģimeniskas  attiecības un vidi bez vecāku gādības palikušiem bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuri ilgstoši uzturas institūcijā. Projektā tiks iesaistīti septiņi bērni vecumā no četriem līdz 10 gadiem, kuriem šobrīd tiek meklētas divas “mammas/tēti” (sociālie audzinātāji) un piecas “auklītes” (aprūpētāji).  


Nepieciešami drosmīgi, iejūtīgi cilvēki, kas uzņemtos rūpes par bērniem šī projekta ietvaros. Plānots, ka mammas vai tēti savu dzīvi kopā ar bērniem uzsāks 2019. gada martā, kad būs pabeigti visi remontdarbi un dzīvokļu iekārtošanas darbi divos plašos, ērtos, ģimenei un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem pielāgotos dzīvokļos Kapseļu ielā 31, Rīgā. Šiem cilvēkiem būs jārūpējas par sava dzīvokļa bērniem – jāgādā pārtika, jāgatavo ēst, jārūpējas par bērnu izglītību un veselības aprūpi. Katrā dzīvoklī dzīvos viena mamma vai tētis un trīs līdz četri bez vecāku gādības palikuši bērni, kuri jau ilgstoši ir uzturējušies institūcijā. Palīgos būs auklītes, kuras strādās maiņās. Šādām “mammām” vai “tētiem” būs viena brīva diena (14 stundas) nedēļā, kā arī 28 dienu atvaļinājums gadā, bet pārējā laikā šie cilvēki pastāvīgi dzīvos kopā ar bērniem. Atbalstu un konsultācijas sniegs filiāles “Rīga” speciālistu komanda – pediatrs, bērnu neirologs, bērnu psihiatrs, fizioterapeits, medmāsas, psihologs, logopēds, speciālie pedagogi, sociālais darbinieks, masieri. Bērniem būs pieejamas nodarbības pie šiem speciālistiem, turklāt viņi arī varēs izmantot filiāles transportu braukšanai uz un no skolas.


Projektā iesaistītās “mammas” vai “tēti” saņems algu, tiks apmaksāti arī komunālie maksājumi. Kapseļu iela, kurā atrodas sociālais aprūpes centrs, ir skaistā Āgenskalna rajonā ar plašu zaļo zonu, bērnu rotaļu laukumiņiem, ērtu satiksmi uz pilsētas centru, iepirkšanās vietām, tuvu Kalnciema kvartālam un Āgenskalna tirgum. Veiksmīga projekta realizācijas gadījumā, šādu ģimenisku aprūpes modeli plānots ieviest arī citos valsts sociālās aprūpes centros bērniem.”


Sīkāka informācija par projekta vakancēm ir atrodama mājaslapā – vsacriga.gov.lv, sadaļā – vakances. Var arī sazināties ar filiāles “Rīga” vadītāju Ilzi Dzeni – ilze.dzene@vsacriga.gov.lv, tālr. 20222093 vai VSAC “Rīga” filiāles “Rīga” sociālo darbinieci Ēsteri Zemīti: estere.zemite@vsacriga.gov.lv, tālr. 29658383.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti