Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kas, jūsuprāt, varētu veicināt dzimstību? 6

Dzimstība mūsu novadā un arī valstī kopumā ir ļoti zema

Zudusi arī ģimenes vērtība Gaida Vīksniņa, Gulbenes novada dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietniece Stāmerienas pagasta pārvaldē

Reizēm jau šķiet, ka apkārt ir tik daudz jaunu cilvēku, bet viņi nedibina ģimenes, tādēļ varbūt būtu atkal jāievieš bezbērnu nodoklis, kā tas bija padomju laikā. Varbūt tas būtu risinājums. Taču, protams, dzimstība lielā mērā ir atkarīgs no sociālā nodrošinājuma valstī - no tā, vai ir darbs, vai ir normāls atalgojums, vai ir iespēja nodrošināt dzīvesvietu, vai cilvēki jūtas droši.

 

Protams, vēl ir arī tāds jautājums, ka jaunie cilvēki nav gatavi uzņemties atbildību. Iespējams, arī ģimenes modelis kā tāds mūsdienās ir nedaudz zaudējis prestižu, jaunajos cilvēkos netiek ieaudzināts tas, ka ģimene ir vērtība. Līdz ar to gan sociālais nodrošinājums, gan arī tas, ka neesam ieaudzinājuši kā galveno vērtību ģimeni, viss kopā veicina to, ka nav dzimstības.

 

Un, ja vēl izlasu statistikas datos, ka mūsu valstī, kur jau tā tik ļoti maz piedzimst bērnu, ļoti daudz bērnus pieļaujam adoptēt uz ārzemēm un kā valsts nerisinām situāciju, tas nemaz neiepriecina. Varbūt tomēr vajadzētu vairāk runāt ar audžuģimenēm un panākt to, lai šos bērnus audzina tepat, Latvijā.


Jaunie cilvēki nejūtas droši

Jānis Naglis, Gulbenes novada domes deputāts


Vispirms ir jāsakārto ekonomika, lai jaunatne nedotos strādāt projām. Piemēram, jaunietis pabeidz augstskolu un sāk meklēt darbu, taču atrast to ir grūti, jo īpaši šeit, laukos, tādēļ daudzi aiziet arī uz Rīgu. Tur vēl darbu var atrasts, bet Gulbenē diemžēl ar to ir problēmas. Bet daudzi vispār dodas prom uz citām zemēm. Tie, kam būtu jādzimst bērniem, brauc prom un brauks vēl vairāk. Un ko tad viņi te darīs? Viņi aizbrauc, apskatās, kāda ārzemēs ir situācija, kāds viņiem tur ir atbalsts, dzīves apstākļi un kādu tur var nopelnīt algu, un tur arī paliek dzīvot. Lai arī tur nemaksā daudz, katrā gadījumā tas ir daudz vairāk nekā Latvijā un garantijas arī tur ir daudz labākas.

 

Jaunieši Latvijā jūtas nestabili, lai plānotu ģimenes pieaugumu. Viņi knapi var nodrošināt paši sevi, bet, lai audzinātu bērnu un nodrošinātu perspektīvu nākotni, viņi jūtas nedroši.

 

Kamēr nesakārtosies darba vietas, mēs varēsim te cīnīties, cik vien gribam - slēgsim ciet skolas, jo bērni nedzims un tajās nebūs kas mācās. 50 gadus veci cilvēki taču nedomās par dzimstības palielināšanu.


Risinājums jārod valsts politikā

Guna Švika, Gulbenes novada domes Attīstības un īpašumu nodaļas vadītāja

Dzimstības problēma ir ne tikai Gulbenes novada, bet arī visas valsts problēma. Ļoti labi atceros tos gadus, kad tika mainīta valsts politika un trīs bērnu ģimenes tika pasludinātas par daudzbērnu ģimenēm, tām tika piešķirti pabalsti un arī atvieglojumi. Tobrīd uzreiz krietni palielinājās dzimstība. Dzimstību, protams, ietekmēs tikai jaunās ģimenes, tādēļ uzskatu, ka valstij jārod risinājums, lai jaunās ģimenes veidotos un tajās dzimtu bērni. Vispirms būtu jāatrisina darba vietas, otra svarīgākā ir drošība un stabilitāte. Valsts politikā ir jārod risinājums, kas jaunajām ģimenēm ļautu būt drošām, ka bērna audzināšanas laikā ir no kā iztikt un pēc tam ir garantēta atgriešanās darbā gan valsts un pašvaldību iestādēs, gan arī privātuzņēmumos.

 

Likumdošanu novads nevar ietekmēt, taču varam rūpēties par izglītību, infrastruktūru, par to, lai būtu, kur pavadīt brīvo laiku, ko cenšamies darīt. Papildus arī strādājam ar jauniešiem, palīdzam gan ar brīvprātīgo darbu, gan arī citādi mācām viņiem darba iemaņas, lai  viņi nebrauktu projām.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Gulbis - 16.01.2012. 11:07:00

Jā esmu parēķinājis cik tas ir ciparos. Cik tad cilvēkam bez bērniem būtu jāmaksā? 30%, 50% no savas algas tikai par to, ka viņam nav bērnu? Tāds nodoklis nemudinās cilvēkus radīt bērnu, tas tikai mudinās izvairīties no citu noodkļu maksāšanas, kas viennozīmīgi nenāks par labu nodokļu ieņēmumiem kopumā.

pirms 6 gadiem, 2012.01.16 13:13

:)

Padomju laikos, kad skaitījās, ka visi strādā, tad tāds bezbērnu nodoklis vēl gāja cauri. Tagad, kad liela daļa cilvēku negrib maksāt nodokļus (ne darba devēji, ne darba ņēmēji) tas pipe...es nodoklis paliks vienkārši neiekasēts. Ar represīvām metodēm mīļš nekļūsi, tā teikt.
Tikai pārliecība par nākotni ir tā, kas motivē radīt bērnus (ja neskaita tos, kam tā ir vienkārši patīkama fizioloģiska instinktu apmierināšanas forma).

pirms 6 gadiem, 2012.01.16 12:36

mellene

Kāpēc visi, kas runā par adopciju uz ārzemēm, aizmirst piebilst, ka adoptēt atļauts tikai bērnus, kuriem ir kāda slimība ?? Un kurā no mums, vietējiem, adoptēs bērnu ar smāgām iedzimtām slimībām ?? Ārzemēs šie bērni saņem adekvātu aprīpi un ārstēšanu, dzīvo laimīgu dzīvi, nevis nīkst Kalkūnu tipa pansionātos.

pirms 6 gadiem, 2012.01.16 11:12

Kā tad, Gulbi. Tu esi parēķinājis cik tas ir ciparos? 17.50 par vienu apgādājamo. Un ko bērnam par to milzu naudu var nopirkt? Ja vēl atvieglojums būtu abiem vecākiem... un tas "milzīgais" pabalsts 8 lati :))

pirms 6 gadiem, 2012.01.16 11:07

Gulbis

Cilvēkiem kam nav bērnu nodokļos ir jāsamaksā vairāk naudas kā tiem kam ir bērni. Praktiski bezbērnu nodoklis jau eksistē tikai to tā nesauc.

pirms 6 gadiem, 2012.01.16 10:51

Kraaga

ja!bezbernu nodoklis gan ir risinajuns!neko stulbaku sen nebiju dzirdejusi.ka ,lai bernus nodrosina?

pirms 6 gadiem, 2012.01.16 09:34

Lietotāju raksti