Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvenergo ikvienai Latvijas mājsaimniecībai piedāvā iespēju izvēlēties sev piemērotāko no produktu līnijas Elektrum 2

AS „Latvenergo” šodien iepazīstina ar Latvijas mājsaimniecībām izstrādāto produktu līniju Elektrum, lai līdz 1. aprīlim  klients būtu izvēlējies savai patēriņa struktūrai piemērotāko piedāvājumu – vai tas būtu Elektrum Universālais, Ekonomiskais, Dinamiskais u.c. produkti.  Jau šobrīd ir uzsākta klientu iepazīstināšana ar jaunajiem produktiem, notiek piedāvājumu  sūtīšana pa pastu.

Ar mājsaimniecību iesaistīšanu elektroenerģijas tirgū noslēgsies tirgus liberalizācija, kas sākās 2007.gadā, un līdz šī gada 1.aprīlim pēc tirgus principiem Latvijā tiek realizēts 75% patērētās elektroenerģijas, jo brīvajā tirgū darbojas visas juridiskās personas.

Āris Žīgurs, AS „Latvenergo” valdes priekšsēdētājs: „Latvijas enerģētikas attīstība atver logu uz Ziemeļvalstīm – Latvijai ir pilnībā jāintegrējas to elektroenerģijas tirgos, jo tur ilgākā laika posmā jau vēsturiski ir zemākās elektroenerģijas cenas Eiropā. Tirgus 100% atvēršana pie mums stimulēs jaunu starpvalstu savienojumu attīstību, kas, savukārt, veicinās mūsu iekļaušanos zemas elektrības cenas apgabalā. Taču, lai tas būtu iespējams, ir jārada saprotams, caurskatāms un konkurencei atbrīvots elektroenerģijas tirgus.”

Latvenergo ir ilgstoša pieredze ar tirgus klientu apkalpošanu Latvijā un Baltijā, kā arī jaunu produktu izveidē tieši mājsaimniecībām Igaunijā. Novērojumi, pieredze un zinātība par elektroenerģijas patērētājiem Latvijā palīdzējuši izveidot vairākus produktus katram klientu patēriņa segmentam. Jebkuram ir iespēja izvēlēties piemērotāko produktu.

Klientiem ar patēriņu līdz 200 kWh/mēnesī piemērots Elektrum Universālais (cena, norēķinu vienkāršība, izmaksu prognozējamība, jo katru mēnesi tiek maksāta konstanta summa) . Klientiem, kuri ikdienā ir www.e-latvenergo.lv lietotāji un kuru ikmēneša patēriņš ir  līdz 300 kWh/mēnesī, AS „Latvenergo” kā piemērotāko iesaka Elektrum Ekonomiskais. Savukārt klientiem, kuru ikmēneša patēriņš pārsniedz  200 kWh mēnesī, piemērotākie ir Elektrum Izdevīgais 200+ un Izdevīgais 600+. Tie nodrošina zemāku cenu par 1 kWh palielinoties elektroenerģijas patēriņam. Savukārt, ja aktīvi sekojat līdzi jaunumiem un spējat elastīgi piemēroties pārmaiņām, maksājot par elektrību tik, cik tā maksā elektroenerģijas biržā, tad Elektrum Dinamiskais ir piemērots tieši jums, jo cena būs atkarīga no situācijas elektroenerģijas biržā. 

AS „Latvenergo” norāda, ka  Elektrum produktos ietverta, atvērta tirgus raksturojoša priekšrocība – pieaugot mājsaimniecību patēriņam, samazinās maksa par kWh. Ar plašāku  Elektrum produktu aprakstu ikviens var iepazīties – www.latvenergo.lv, www.e-latvenergo.lv.  

Uldis Bariss, AS „Latvenergo” valdes loceklis, raksturo tirgus piedāvājumu: ”Latvijas mājsaimniecībām  AS „Latvenergo” piedāvās maksimāli vienkāršu saziņu un piedāvājuma izvēli, kā arī starp Baltijas valstīm labāko klientu servisu. Ikvienu klientu savlaicīgi uzrunāsim personiskā vēstulē, kurā aprakstīsim klienta patēriņam piemērotāko piedāvājumu. Klientam atliks vien informēt mūs par savu izvēli, izmantojot klientu portālu e-latvenergo.lv, sms, e-pastu vai tālruni. Savukārt tiem, kas vēlēsies izmantot universālo produktu, nebūs nepieciešams par to pat īpaši paziņot. Universālais produkts varētu būt labākais risinājums klientiem ar nelielu elektroenerģijas patēriņu”.

Pašlaik esošajos regulētajos tarifos iekļautā elektroenerģijas cena ir būtiski zemāka par tirgus cenu.  Kopš 2011. gada komersants AS „Latvenergo” pilda sociālā atbalsta funkciju, no brīvajā tirgū gūtās peļņas subsidējot Starta tarifu 20 miljonu latu apmērā ik gadu. Mājsaimniecībām jārēķinās, ka tirgus apstākļos piedāvātās cenas būs augstākas. No 1. aprīļa mājsaimniecību sektoram elektroenerģijas izmaksas vidēji pieaugs par 7-12% pret līdzšinējo pamata tarifu.

Atveroties elektroenerģijas tirgum, atbalsts sociāli neaizsargātajām iedzīvotāju grupām norēķiniem par elektroenerģiju tiks sniegts caur pašvaldību sociālajiem dienestiem mājokļa pabalsta ietvaros. 2014. gada deviņiem mēnešiem (aprīlis – decembris) valsts budžetā atvēlēti 3,8 miljoni eiro, bet turpmāk – 5,1 miljoni eiro gadā, lai pašvaldības daļēji segtu mazturīgajiem iedzīvotājiem elektroenerģijas rēķina pieaugumu pēc tirgus atvēršanās.

Papildu valsts organizētajam atbalstam - t.s. dzīvokļa pabalsta ietvaros, AS „Latvenergo”  valde ir lēmusi par atbalstu daudzbērnu ģimenēm, mazinot elektroenerģijas  izmaksu pieauguma ekonomisko ietekmi. Bet, lai to īstenotu, vēl ir nepieciešams veikt tiesību aktos noteiktos saskaņojumus, tajā skaitā lūgt Finanšu ministrijas atļauju īstenot sociālā atbalsta kampaņu.
Sociālā atbalsta programma daudzbērnu ģimenēm (ģimenēm ar trīs bērniem vecumā līdz 18 gadiem)  2014.gadā paredz dāvinājumu  20 000 dāvanu kartes  EUR 126.75 vērtībā par kopējo summu EUR 2.535 milj. Dāvanu karšu izplatīšana un uzskaite, kā arī sociālā atbalsta kampaņas organizēšana tiks īstenota sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību.

Elektrības pirkšanas principus var salīdzināt arī ar banku darbību – būs klienti, kas izvēlēsies stabilus un fiksētus produktus, citi – mainīgas likmes, atkarībā no biržas cenas. Ieradumu maiņa, pārejot no regulētā tarifa uz tirgu, notiek ātri, piemēram, Igaunijā jau pirmā mēneša laikā vairāki simti mājsaimniecību ir mainījušas gan produktus, gan tirgotājus. Pieredze liecina, ka klienti Latvijā ātri novērtē sev piemērotāku un izdevīgāko piedāvājumu, līdz ar to augs arī konkurence starp tirgotājiem, no kuras galvenais ieguvējs būs lietotājs. Tas ir ne tikai galvenais ieguvums, bet arī mērķis – tirgus ir izvēles iespēja. Ne tikai iespēja izvēlēties tirgotāju, bet gan – labāko produkta piedāvājumu, ko veido klienta vajadzību zināšanas.

Jau ziņots, ka elektroenerģijas tirgu pilnībā plānots liberalizēt ar š.g. 1. aprīli, kas nozīmē, ka patērētājiem savs tirgotājs aprīlim ir jāizvēlas līdz 15. martam, attiecīgi – līdz mēneša 15.datumam jāizvēlas tirgotāja piedāvājums nākamajam mēnesim. Latvijā ir reģistrēti vairāki elektroenerģijas komersanti, par kuriem informācija atrodama sadales sistēmas operatora AS „Sadales tīkls” interneta mājas lapā. Iespējams, ka līdz ar pilnīgu tirgus liberalizāciju savus pakalpojumus piedāvās arī jauni komersanti.

Mājsaimniecībām, kuras neizdarīs izvēli, lai no 1. aprīļa mainītu elektroenerģijas piegādātāju vai produktu, automātiski tiks piemērots t. s. universālais pakalpojums, kura cena tiks noteikta tirgus cenai atbilstošā līmenī un paliks nemainīga 12 mēnešus.
Ir svarīgi apzināties: brīvais tirgus attiecas tikai uz elektroenerģiju, kas veido aptuveni 1/3 daļu no mājsaimniecību elektroenerģijas rēķina. Pārējās rēķina sastāvdaļas – pārvades un sadales tīklu pakalpojumi, kā arī atbalstāmo ražotāju subsidēšanai paredzēto obligātā iepirkuma komponenti arī turpmāk regulēs valsts.

AS „Latvenergo” Energo Efektivitātes centra darbinieku pieredze un zināšanas energoefektivitātes jomā  vairāk nekā piecpadsmit gadu garumā, ļauj secināt, ka,  pārskatot savus elektroenerģijas lietošanas paradumus, katra mājsaimniecība var samazināt savus tēriņus par patērēto elektroenerģiju vismaz par 10%.

Vērtējot elektrības tirgus liberalizācijas plašākos sociāli ekonomiskos aspektus, DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš norāda, ka elektrības tirgus liberalizācija sabiedrībā noteikti tiks ļoti dažādi vērtēta. Nav šaubu, ka šis solis nozīmē elektrības cenas pieaugumu mājsaimniecībām, līdz šim šis produkts tika subsidēts, izmantojot valstij piederošā AS „Latvenergo” pārvaldīto elektrības ražošanas aktīvu, pirmkārt lielo hidroelektrostaciju, radītos ienākumus. Turpmāk šie resursi būs ieejami vai nu ieguldījumiem enerģētikas attīstībā vai novirzīšanai citiem mērķiem ar Latvenergo maksāto dividenžu un valsts budžeta starpniecību, atkarībā no sabiedrības vēlēto pārstāvju, tātad Saeimas un valdības lēmumiem. Noteikti būtu izvērtējama iespēja daļu šo naudu novirzīt papildus atbalstam tiem, kuru cenu kāpums var skart visvairāk. Kā ES dalībvalstij Latvijai faktiski nav izvēles — liberalizēt tirgu vai ne, bet pilnībā mūsu ziņā ir jautājums, kā subsīdiju pārtraukšanas atbrīvotos līdzekļus mēs pārliekam no vienas kabatas otrā. Katrā ziņā elektrības subsidēšana visiem, kā tas noticis līdz šim, nav efektīva sociālā politika.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

lietotajs

kada būs apmaksas kārtiba par pateretiem kv ka līdz šim vai atkal visu sagrozis ar cieņu.

pirms 4 gadiem, 2014.01.27 16:57

es

Ar aprīli notiks vēl līdz šim neredzēta masveida Latvijas iedzīvotāju vardarbīga aplaupīšana!

pirms 4 gadiem, 2014.01.28 10:22

Lietotāju raksti