Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauku skolas ir vislabākās 27

Vēlos teikt paldies Gulbenes rajona padomes Izglītības pārvaldes vadītājai Liānai Jansonei, Daukstu pagasta priekšsēdētājai Sandrai Duļbinskai, kuras piedalījās skolas rīkotajā vecāku sapulcē un atbildēja uz visiem neskaidrajiem vecāku jautājumiem, kas saistās ar lauku skolu nākotni. Tagad mēs jūtamies droši, bet vēlamies tā justies arī nākotnē.

Tā kā būs novads, mēs gribējām dzirdēt viņu ieteikumus, kā mums justies vēl drošāk par savas skolas pastāvēšanu. Viņas mums šo drošības sajūtu arī deva, tā ka varam plānot savas skolas nākotni, jo mūsu skolai nekas nedraud.

 

Otrkārt, vēlos teikt paldies arī Latvijas Sarkanā Krusta Gulbenes rajona komitejas vadītājam Sīmanim Homčenko, kurš reaģēja uz manu telefona zvanu un atveda mūsu skolas skolēniem gan drēbes, gan apavus, jo ir vecāki, kuriem ir smagi materiālie apstākļi.

 

Tagad valdībā runā par bērnu pabalstu samazināšanu vai likvidēšanu un tajā pašā laikā arī par mazo skolu likvidēšanu. Mazo skolu skolēniem būs jādodas uz citām, lielākām skolām. Tas nozīmē, ka vecākiem būs lieka naudas izdošana, kuras jau tā lauku cilvēkiem katastrofāli trūkst.

 

Tad man rodas jautājums, vai kāds par to ir aizdomājies, kā turpmāk, lai izskolo bērnus? Man ir pieci bērni, no tiem divi mācās pilsētas skolā, divi Daukstu pamatskolā un viens apmeklē bērnudārzu, tāpēc varu teikt, ka skolot bērnu pilsētas skolās ir daudz dārgāk.

 

Otrs jautājums, vai pilsētu skolas un lielās skolas ir gatavas un spējīgas uzņemt skolēnus un nodrošināt ar internātu?

 

Kādēļ es savus bērnus skoloju lauku skolā? Lauku skolās skolotāji darbojas un cīnās par katru skolēnu. Nepiekrītu arī apgalvojumam, ka laukus skolās ir zems izglītības līmenis. Uzskatu, ka lauku bērni ir mērķtiecīgāki un cenšas sasniegt savus izvirzītos mērķus.

 

Skolotājiem lielajās skolās ir grūti strādāt, jo klasē ir vairāk nekā 20 skolēni. Vai skolotājs šādā gadījumā var izsekot līdzi arī katra skolēna personīgajām lietām? Ļoti šaubos! Lai gan tas ir atkarīgs no katra skolotāja individuāli.

 

Domāju, ka mani neviens nevar apstrīdēt, ja teikšu, ka lauku skolās audzinātājam ir jābūt gan priekšmeta skolotājam, psihologam un arī vecāka vietā. Nez vai lielo skolu audzinātājas ies un meklēs bērnam kurpes, bikses un kleitas. Un šajā laikā dzīves pabērnu būs arvien vairāk. Tādēļ uzskatu, ka pedagogiem īpaši lauku skolās ir nevis jāsamazina algas, bet gan vēl jāpiemaksā klāt.

 

Izglītības ministrijā vajadzētu kārtīgi un smalki visu pārdomāt, pirms pieņemt kādus svarīgus lēmumus. Pēc visa, kas notiek ap un par izglītību, sāk šķist, ka valstij nemaz nerūp un neinteresē gudri, izglītoti cilvēki. Tā jau ir - muļķus vieglāk vadīt!

Pievieno komentāru

Komentāri 27

ciba

es varu tikai brinities ka tada,ka maritevar stradat par skolotaju.ja ar gimeni netiek gala kur nu vel macit bernus.man liekas,ka vina ir psihiski slima un nelicsvarota.

pirms 8 gadiem, 2011.02.15 11:13

mr J

...mazāk kā 100 skolēni. Nav un nebūs tas izdevīgi, kad to sāks saprast????? Latvijā ir ļoti neefektīva izglītības sistēma, iztērētās naudas ziņā uz vienu skolēnu Latvija ieņem 2.(!!!) vietu pasaulē. Kaut kad tas būs jādara un būs jāslēdz skolas, un būs ar autobusiem jāved uz pilsētu, jo tas ir n reizes lētāk. Un jo vēlāk tas tiks darīts, jo sliktāk, bet tā kā tagad tuvojas vēlēšanas uz nepopulāriem lēmumiem var arī necerēt

pirms 10 gadiem, 2009.04.11 13:45

mr J

Bet tak jaasleedz buus taas lauku skolas taa vai taa, nu nav tagad tie laiki lai vareetu sponsoreet lauku skolas, kuraas macaas

pirms 10 gadiem, 2009.04.11 13:38

ekslauciniece

Un vispār, nesaprotu, par ko te plēsties? Tiem, kam patīk mācīties lauku skolās, lai mācās lauku skolās, kam patīk pilsētas, lai mācās pilsētā. Mums ir demokrātiska valsts un brīva izvēle. Runa ir par to, ka nevajag visu uzreiz iznīcināt. Viegli ir nojaukt, bet grūti uzcelt no jauna. Un ja pagasts naudu izlieto, lai bērnu aizvestu uz skolu, esmu tikai par un man nav žēl savas nodokļu naudas. Žēl, kad tiek realizēti dārgi projekti, kuru patiesā vērtība ir daudzreiz zemāka (kaut vai pilsētas strūklaka....).

pirms 10 gadiem, 2009.04.10 17:28

ekslauciniece

esmu beigusi lauku skolu, beidzu vidusskolu (lauku), beidzu augstskolu, šobrīd studēju maģistratūrā, ir paralēli dažādi kursi apmeklēti sevis izglītošanai un ticat man, bieži vien pasniedzēji teica, lai pasaku šiem lauku skolotājiem paldies, par ieliktajiem stabilajiem pamatiem, kā arī savā darbā jūtos novērtēta. Varbūt Saprotošā ir veikusi pētījumi par zināšanu līmeņiem lauku un pilsētas skolās? Labprāt iepazītos, jo šobrīd sanāk, ka man ir zems zināšanu līmenis tikai deļ tā, ka esmu beigusi lauku skolu...

pirms 10 gadiem, 2009.04.10 17:22

Saprotošā

Nejau par naudu iet runa,pēc manām domām galvenais jau ir skolotāju attieksme pret darbu.un tad cik ir tādu bērnu kas beidz Daukstu skolu,ar mazu zināšanu pūru?

pirms 10 gadiem, 2009.04.10 17:06

ekslauciniece

Nauda, nauda, nauda.... kāpēc neviens aiz tā visa nesaskata mazo cilvēku... kāpēc nedomā par viņu. Ko dos, ja klasē būs 50 un vairāk bērnu... vai tas būs problēmas atrisinājums. Mūsu valstī vispār pēdējā laikā nedomā par cilvēkiem.... ir tik nauda, nauda, nauda. Mums trūkst - ņemam tam nost, slēdzam ciet, iznīcinam. Bet aiz tā visa ir dzīvs cilvēks. Sajūta, ka nu jau tiekam uztverti kā lietas - "Šobrīd varam bez jums iztikt...Miskastē!" Iznīcinām mazās skolas, likvidējam pagastus, bet nākamais, kam ķersimies būs klāt, pilsēta- Gulbene... Jo būsim jau pieraduši pie domas, ka lai ieekonomētu ir viss jāiznīcina. Latvija jau skaitās tikai ap Rīgu... Ir vērts aizdomāties, vai ne? Lai izdarītu secinājumus par Līgo, par Tirzu, par Daukstēm u.t.t. ir vērts aizbraukt, apskatīt, iepazīt un tad komentēt. Ir lauku skolām plusi, ir pilsētas skolām, ir lauku skolām mīnusi, tāpat tādi ir pilsētu skolām... Ideālis var būt laikam tikai pasakās. :) Kāpēc tagad ēdam viens otru nost? Kāpēc vienkārši nevarētu katrs padomāt, kādu artavu pats ir devis, lai uzlabotu ne tikai savu dzīvi, bet ari apkārtējo vidi, ko darītu, lai mēs varētu izlīst no šī purva, kur patreiz esam un kāpēc starp mums ir pazudušas garīgās vērtības, kāpēc vienīgā vērtība, ar ko visu mērām ir nauda?

pirms 10 gadiem, 2009.04.10 16:35

Saprotošā

Runa nav par skolēniem un skolotājiem, bet par NAUDU. Valsts viena skolēna izglītošanai paredz noteiktu summu, un tā noteikti ir atšķirīga, ja klasē ir 5 vai 35 skolēni. Tātad, matemātika vienkārša - var mācīt 5 bērnus, bet par 7 reizes mazāku algu. Pagaidām uz lielo skolu rēķina mazajām skolām naudas ir vairāk, un alga skolotājiem tāda pati, bet ar 5 bērniem strādāt ir vieglāk, lūk, tāpēc arī skolotāji no Gulbenes brauc.

pirms 10 gadiem, 2009.04.10 13:41

Nesaprotošā

Izlasot šo rakstu es secināju,ka lielo skolu "skolotāji" tiek pazemoti.labam skolotājam nav atšķirības vai klasē ir 5 bērni vai 35 bērni.tad es izsecināju,ka tieši no lauku skolām nāk tie "lielākie nākotnes profesori".ir jau labi,ka no Gulbenes atnākušie "ideālie bērni uzlabo savas sekmes Daukstu skolā" un tad paliek viens jautājums,kādēļ skolotāji brauc no Gulbenes mācīt lauku bērnus?

pirms 10 gadiem, 2009.04.10 10:28

Pagastveci, pēc tava pavārda spriežot, Tev vajadzētu būt ļoti zinošama daudzos ar pašvaldībām saistītos jautājumos, tomēr..., protams, Daukstes nevar lepoties ar blīvu apdzīvotību un lielu dzimstību, taču ir ļoti skumji, ka tiem jauniešiem un dažāda vecuma bērniem, kas dzīvo Daukstēs, tāpēc ir jāliedz pilnīgi visas iespējas - skola, sporta laukums, izklaides utt., nu ko, vienreizēja iespēja Jums izstrādāt projektu par teritorijas apmežošanu, tad visiem būs mierīgs prāts, jo, ja mēs vēl vairāk tādām vietām kā Daukstes liegsim atbalstu un iespēju attīstīties, tad tur tiešām drīz nekas cits neatliks, kā audzēt mežus. Nebūs Daukstu, Siltāju, Stradu, Tirzas, Druvienas un tad jau "mežs" lēnām tuvojas Gulbenei. Atkal varēsim kliegt un brēkt, ka politika ne tāda kā vajadzētu, vēl meklēt vainīgos, lai gan paši savām rokām visu arī lēnām būsim sagrāvuši.Ja runājam par bērnu vadāšanu, tad jāsaka gan, ka skolas autobusu vairāk izmanto Daukstu pašvaldības bērni, lai no citām Daukstu pagasta apdzīvotām vietām nokļūtu skolā, un arī par pusdienām Daukstes pamatskolā bērni maksā.
Turklāt, cik es saprotu, pēc pašvaldību vēlēšanām mēs būsim viens novads, vai tadā gadījumā var runāt par mūsu un Jūsu pašvaldību?

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 21:47

pagastvecis

Daukstēs prakstiski nav bērnu, tie katru dienu tiek vesti daudzus kilometrus nez no kurienes, kas gada laikā droši vien izmaksā milziigu summu.
Nu nevajag Dulbinskai un skolu valdes priekšniecei mānīt mazās skolas, ka redz, nekas netiks likvidēts. Pagaidām tā runā, bet pēc novada veeleešanām būs pavisam cita dziesma!
Novadā nevarēs atļauties tādu izšķērdību, kā par velti ēdināt bērnus, kā arī katru dienu tos vadāt no citiem pagastiem.

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 20:14

Arī pie Daukstu skolas irparedzēts sporta laukums.Tikai nezinu kam jo vasarā jau tur nav bērnu.Tikai iegrūdīs naudu.Vienu tādu laukumu jau taisīja Staros,bet kas tur iznāca tikai reklāma.Pabeigts Du'binska taču viņs nava?Bet jau dragājam Daukstēs /Cik tadir tur to bērnu?Kas sportos vasara? Par brīvu iegrūsta nauda,vajadzētu pabeigt jau iesākto Staros.Te ir vismaz bērni kas tur grib nodarboteis /

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 13:10

Kā tad tā?

08.04.2009. 21:44:11
atbilde- var tik pabrīnīties.
Vai esat izpratusi/ izpratis teksta jēgu? Ar garderobēm lauku skolās viss ir kārtībā. Skolā, kurā mācās mans bērns ir katrai klasei savs aizslēdzams drēbju skapis. Runa ir par to, ka daudziem vispār nav ko vilkt mugurā un kājās. Tad nu tie nopeltie lauku skolu skolotāji, tehniskie darbinieki un arī daži vecāki cenšas sagādāt ko nu var un prot. Tā lūk!
========================================================
Ko dara un cik saņem pagasta sociālais darbinieks???

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 11:08

Un lielās skolas, jādomā, cīnīsies par savu naudu, kura tām pienākas (nauda seko skolēnam, un tai ir jānonāk līdz skolai, nevis novada robežām), lai skolēni, kuri mācās lielās skolās, neciestu, un par to naudu, kura no valsts pienākas viņi skološanai, neuzturētu mazās skolas valstī. Ja kāds pagasts var piemaksāt trūkstošo summu, tad lai maksā un uztur kaut vai divas skolas savā pagastā.

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 09:28

Skolotajs

kaut kaads sviests, nevis raksts. Reklaama Dulbinskai.
Cieniijaama Daukstu skolas vecaaku padomes pr-ja nesaprot to, ka ne jau Dulbinska, vai Jansone noteiks mazo skolu, tai skaita arii Daukstu skolas,tālāko likteni Gulbenes novadaa, bet gan Novada dome, kaa arii pieskirtais finanseejums no valsts. Un nav logiski vadaat citu pasvaldiibu beernus uz Daukstu skolu. Cik tas izmakssa un kas to spees atmaksaaat?

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 09:02

SheTef

Visas mazaas skolas, iespeejams paredzot, ka pienaaks briidis, kad kaads gribees taas klapeet ciet, treknajos gados pa Eiropas naudaam uzblieza krutas sporta zaales (Druviena, Tirza piemeeram), domaajot, ka tas buus iemesls, lai skolu saglabaatu.
Bet valstiskaa liimenii un shodienas situaacijaa tas ir nepraats tureet skolu, kuraa ir padsmit skolnieku, klasee 4 vai 5, tiek veidotas apvienotaas klases utt. Nesaprotu, prieksh kam tas ir vajadziigs? Ok, izskolos, tos kas iet 7, 8, 9 klasee. Taapat aizies uz pilseetas vidusskolu, peec tam uz augstskolu un diez vai atgrieziisies taadaa Druvienaa, Tirzaa. Ko tur dariit? Ko?
Krutaas sporta zaales neglaabs. Taas skolas agri vai veelu beigs eksisteet. Un pareizi vien ir.

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 08:27

par maksām

Ja par naudu..Patiešām dārgi katram pagastam izmaksā pagasta bērni citu pašvaldību skolās un bērnudārzos.
Skolās 40-80 lati par katru bērnu mēnesī, bērnudārzos 110-150 lati par katru bērnu mēnesī, atkarībā no pašvaldību aprēķiniem.

pirms 10 gadiem, 2009.04.09 07:48

gi gaa

Tā jau arī ir "G" ka:"Lauku skolās skolotāji darbojas un cīnās par katru skolēnu".
Tas visiem sen zināms.

pirms 10 gadiem, 2009.04.08 23:20

Lauku skolu skolotājiem JAU piemaksā, jo viens skolēns mazā lauku skolā valstij izmaksā divreiz dārgāk nekā lielā skolā. Tātad, pilsētas skolu skolotāji piemaksā no savu skolu naudas.

pirms 10 gadiem, 2009.04.08 22:16

gulbeniete

Interesanti būtu zināt vai ši rakstītāja ar zin cik viņas bērni izmaksā pagastam?Pirmkārt vadāšana katru dienu apmēram 17 km?Turp atpakaļ,garām vairākām pilsētas skolām.Kapēc intervēti nekad netiek kāds no pagasta vecķiem,kuram iet bērni ;sin;i skol;a.Arī šis ir kāda uzrakstīts raksts,lai tikai slavētu .Tādi raksti jau neko neizsaka.Nu nesūtītu tu uz šo Tev tāl
ako s kolu ja tur neb'tu tev kāds labums,nu nestāsti man ka tā nav.

pirms 10 gadiem, 2009.04.08 22:10

Lietotāju raksti