Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Novadā pagasti negrasās zaudēt savu vēsturi, kultūru un tradīcijas

Kā pagasti novadā saglabās savu identitāti?

Jāsaglabā latviskā vide
Ligita Zvaigznekalne, Druvienas vecās skolas - muzeja vadītāja

 

Druvienā ir industriāli nesabojāta vide, jo mums nav lielu ražošanas uzņēmumu, nav ārkārtīgi meliorētu platību, nekad mūsu pagasta ļaudis nav bijuši milzīgi bagāti, tāpēc, paldies Dievam, ir saglabājusies latviskā vide un latviskā ainava. Arī cilvēki , kuri pirmo reizi atbrauc uz Druvienu, saka, ka mums te nav asfaltētu ceļu, bet ir smilšains lielceļš, kas atsauca atmiņā veco un labo Latviju. Druvienā ir ļoti daudz viensētu, kas visas neatrodas vienuviet, bet ir izklaidus. Mēs varam lepoties ar vecajām un pamatīgajām dzimtu mājām, kurām ir lieli pagalmi un plaši ābeļdārzi. Mums nav arī ievērojama iedzīvotāju migrācija, jo cilvēki jūtas stipri vietā, kur viņi dzīvo.

 

Mums ir arī muzeji, bet šobrīd vairs nevaram justies droši par to pastāvēšanu, jo naudas visiem kļūst arvien mazāk. Šo iestāžu liktenis jau ir citu rokās. Es domāju, ka Druvienas pagasta spēks ir latviskais gars, kas te valda, sajūta, ka esi Druvienai piederīgs.


Jāizkopj tradīcijas un vēsture
Jānis Zvaigzne, Litenes pamatskolas bijušais direktors

 

Mums ir jāizkopj un jāsaglabā Litenes pagasta tradīcijas un vēsture. Runājot par Liteni, izteikšos nedaudz liriski, ka gadsimtu garumā te vienmēr ir gājusi līdzi zemnieka darba saistība ar dziesmu, teātra spēlēšanu un deju. Esmu šo jautājumu rūpīgi pētījis. Lai gan šobrīd Litenē nav kora, tomēr mani pārsteidz, kā laika gaitā gandrīz nav bijis tādu dziesmu svētku, kuros nebūtu piedalījušies arī Litenes dziedātāji. Litenē vienmēr augstu ir turētas dziedāšanas tradīcijas. Te ir darbojies arī pūtēju orķestris.

 

Uzskatu, ka novadā Litenei ir jāsaglabā savas kultūras tradīcijas, neļaujot,īpaši jaunajai paaudzei,zaudēt interesi par tām.Nedrīkstam pazaudēt interesi arī par vēsturi. Īpaši par tiem notikumiem, kuri nav raksturīgi citiem novadiem, piemēram, Latvijas armijas virsnieku liktenis, kuri atradās virsnieku nometnē Litenē. Ja spēsim šos vēstures faktus saglabāt, tad nepazudīs arī Litene.


Jāturpina pagasta izaugsme
Ligita Trekše
, Tirzas pamatskolas skolotāja

 

Ir jāsaglabā viss, kas Tirzā šobrīd ir, tāpēc svarīgi, lai jaunajā novada domē strādātu arī kāds cilvēks no mūsu pagasta. Ja tā nebūs, tad diezin vai kādam citam interesēs, kas notiek mūsu pagastā. Jau šobrīd cilvēkos nav ticības par nākotni. Tirzas lepnums ir pagasta novadnieki un cilvēki, kuri te dzīvo, kā arī pagasta vēsture.

 

Šonedēļ ekskursijā pie mums bija desmitās klases skolēni no Gulbenes Valsts ģimnāzijas. Pēc mūsu novadpētniecības muzeja ekspozīcijas un pagasta apskates jaunieši apliecināja, ka viņu līdzšinējais uzskats par Tirzu ir mainījies.

 

Mums, dzīvojot un strādājot novadā, ir jāturpina popularizēt savu pagastu, stāstot par novadniekiem, muzeju, skolu un kultūru. Garām kultūras namam un Tirzas pamatskolai ved pagasta centrālais ceļš. Vairākkārt esam dzirdējuši ļaudis pozitīvi sakām, ka Tirza arvien vairāk mainās. Pagasta izaugsme ir tā, kas neļaus Tirzas vārdam pazust, ieejot novadā.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti