Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ražotājcenās negatīvā inflācija pieņemas spēkā

Kā ierasts, ražotāju cenu samazinājums notiek daudz ātrāk nekā patēriņa cenu kritums. Ražotāju cenas rūpniecībā 2009. gada maijā, salīdzinot ar aprīli, samazinājās par 0.9%, bet salīdzinājumā ar 2008. gada maiju, par 4.8%. Pretēji eksportētajai produkcijai (-9.9%), kur deflācija jau ir ilgstoša parādība, pirmo reizi gada deflācija uzrādījās arī vietējā tirgū realizētajai produkcijai (-1.9%).

Līdz šim ražotājcenas samazinājās izmaksu un pieprasījuma krituma ietekmē. Pieprasījums iekšējā tirgū turpinās vājināties, izmaksas, atalgojuma krituma ietekmē, arī samazinās. Tādēļ cenām ir iespējas turpināt lejupslīdi. Daudzu preču cenas, neskatoties uz izmaksu kritumu, joprojām ir trekno gadu līmenī. Lai sasniegtu kāroto apgrozījumu un peļņu vairāk jāpievēršas ārējo tirgu apgūšanai. Taču arī tur saglabājas vājš pieprasījums un sīva konkurence. Tomēr tuvākā laikā perspektīvas ir vairāk nekā vietējā tirgū.

 

Novērojama arī nepatīkama tendence, kas izpaužas atsevišķu energoresursu cenu pieaugumā. Ar laiku tas arvien vairāk spiedīs uz izmaksām, kā arī atspoguļosies tarifu pieaugumā. Rezultātā vājā patēriņa un izmaksu kāpuma ietekmē apstākļi atsevišķos tirgos, arī vietējā var kļūt vēl saspīlētāki. Liela nozīme būs finansējuma pieejamībai uzņēmējiem. Tādēļ jācer uz pieprasījuma pieaugumu ES tirgos, kuru atkopšanās gadījumā, sāksim novērot eksporta un tā cenu pieaugumu. Cenu pieaugums tuvākajā laikā vairāk sagaidāms tām precēm, kuru cenas ietekmē globālais nevis vietējais vai reģionālais pieprasījums.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti