Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Reformācijas 500 gadus atzīmējot

31.oktobris - Reformācijas 500 gadu jubileja. Šajās dienās atkal un atkal izzinām  vēsturi un īpaši pieminam  laikmetu, no kura latviešu tauta uzsāka  lēnu, bet pamatīgu ceļu uz iekļaušanos  vispārējās Eiropas tautu un kultūras  vēsturē.  

Gulbenes ev.luteriskās baznīcai līdzās atrodas piemineklis Mārtiņam Luteram - Reformācijas Tēvam. Draudze to uzstādījusi 1883.gadā, reformatora 400.jubilejā. Pieminekļa pakājē allaž pirmo vēstījumu par Gulbenes vēsturiskajiem pirmsākumiem klausās pilsētas viesi – tūristi. Pieminekli  apraudzīt un iemūžināt foto liecībās bieži vien vēlas tūristi (īpaši vācu) un citi interesenti. Šāds piemineklis Mārtiņam Luteram ir vienīgais Baltijā. Savukārt mūsu pilsētā šī ir vienīgā liecība par 19.gadsimta 2.puses tēlniecības mākslu, kādu tā laika gulbenieši varēja baudīt skulptūrām bagātajos un izcili koptajos Vecgulbenes muižas parkos.  

134  gadu laikā piemineklim bija radušies izdrupumi, bojātas atsevišķas detaļas, tam bija jāveic attīrīšanas darbi, jānostiprina pamatne. Reformācijas 500 gadu jubileja bija motivējošs impulss uzsākt pieminekļa atjaunošanu.

Biedrība ‘’Krustalīces mantojums’’ kopā ar  luterāņu draudzi rūpējas par Gulbenes vēsturiskā centra  kultūrvēstures mantojuma saglabāšanu un uzturēšanu. Ar biedrības ‘’Sateka’’ starpniecību tika realizēts projekts  ‘’Mārtiņa Lutera pieminekļa atjaunošana un apkārtnes labiekārtošana’’ Nr. 16-07-AL05-A019.2202-0, kas tika atbalstīts Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma 19.2. „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātēs  19.2.2. „Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas”.                                                                                          

Projekta mērķis - ‘’Pasaules mēroga vēsturiskā notikuma - Reformācijas apzināšanās, Gulbenes kultūrvēstures 19.gs. mākslas pieminekļa atjaunošana un tā apkārtnes teritorijas labiekārtošana’’.    

Mārtiņa Lutera pieminekli atjaunoja mākslinieks – tēlnieks Ivars Drulle. Veikti apjomīgi darbi - attīrīta virsma,apzinātas un iztīrītas  plaisas, atjaunotas trūkstošās detaļas, aizpildīti robi, plaisas un izdrupumi, virsma noklāta ar pretpelējumu un pretsēnišu šķīdumu, gruntēta, noklāta ar pretmitruma aizsargslāni. Tika atjaunota pamatnes kolonna, novērsti tās bojājumi un stiprinājumi. 

Baznīckalna teritorijas uzturēšanai tika iegādāts zāles pļāvējs, krūmgriezis un lapu pūtējs. Paldies visiem brīvprātīgajiem  darbu darītājiem, kuriem rūp šīs skaistās, vēsturiskās vietas uzturēšana kārtībā. Gulbenes vēsturiskais centrs atkal  kļuvis par vienu nozīmīgu objektu sakoptāks un viesmīlīgāks.

Projekta  attiecināmās izmaksas ir  5370.16 eiro, publiskais finansējums 4833.14 eiro, kopējās izmaksas – 6329 eiro.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti