Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Regulators apstiprina obligātā iepirkuma un jaudas komponentes, kas stāsies spēkā no 2018.gada 1.janvāra

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) padome ir apstiprinājusi AS „Enerģijas publiskais tirgotājs” iesniegtās aprēķinātās obligātā iepirkuma un jaudas komponentes. Apstiprinātās komponentes stāsies spēkā no 2018.gada 1.janvāra. Apstiprinātās komponentes paredz vidējā maksājuma samazinājumu no   26,79 EUR/MWh uz 25,79 EUR/MWh.

Saeimā apstiprinātie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā paredz no 2018.gada 1.janvāra ieviest jaunu jaudas maksājuma segšanas kārtību. Atbilstoši likuma grozījumiem, kuros  noteikts, ka publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, veicot obligāto iepirkumu, sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam (mainīgā daļa).  Savukārt izmaksas, ko veido maksājumi par koģenerācijas stacijā uzstādīto elektrisko jaudu, sedz visi elektroenerģijas sistēmas lietotāji proporcionāli izvēlētā sistēmas pakalpojuma tarifa fiksētajam maksājumam (fiksētā daļa). Līdz ar to balstoties uz likuma grozījumiem, Regulators pieņēma lēmumu par jaunu Obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu aprēķināšanas metodikas apstiprināšanu.


Visiem elektroenerģijas lietotājiem tas nozīmē, ka kopējo maksājumu par OIK turpmāk veidos divas daļas, no kurām viena būs fiksēta, savukārt otra mainīsies proporcionāli patērētajai elektroenerģijai.


Mainīgā daļa (obligātā iepirkuma komponente) veidosies proporcionāli patērētajai elektroenerģijai. Regulators apstiprināja obligātā iepirkuma komponenti, kas kompensē publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, iepērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijā – 0,00434 EUR/kWh, un obligātā iepirkuma komponenti, kas kompensē publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, iepērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo, izmantojot atjaunojamos energoresursus – 0,01029 EUR/kWh, kas summāri ir 0,01463 EUR/kWh.


Savukārt fiksētā daļa (jaudas komponente) atkarīga no sprieguma pakāpes un patēriņa grupas. Piemēram, mājsaimniecībai ar vienfāzes pieslēgumu jaudas komponente mēnesī būs 1,00 EUR (bez PVN), savukārt mājsaimniecībai ar trīsfāžu pieslēgumu un pieprasīto jaudu 16A tā būs 2,59 EUR (bez PVN).Plašāk par apstiprinātajām jaudas komponentēm - pielikumā pievienotajos attēlos. 


Līdz ar to kopējais maksājums, piemēram, mājsaimniecībai ar vienfāzes pieslēgumu un elektroenerģijas patēriņu 120 kWh mēnesī,  būs 120*0,01463+1,00 = 2,76 EUR (bez PVN), kas būs par 14% zemāks, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošajām komponentēm.


Atbilstoši likumam publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no elektroenerģijas ražotājiem, maksā garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto elektrisko jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas. Līdz 2017.gada 31.decembrim minētās publiskā tirgotāja izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam.


Regulators 2017.gada 20.oktobrī saņēma no AS „Enerģijas publiskais tirgotājs” iesniegumu ar lūgumu apstiprināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentes no 2018.gada 1.janvāra un tam pievienotu obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu aprēķinu. Aprēķinot jaudas komponentes AS „Enerģijas publiskais tirgotājs” ir izmantojusi metodikā paredzēto iespēju veikt aprēķinu divu gadu periodam un ņēmusi vērā Ministru kabinetā nolemto par garantētās maksas saistību samazināšanu atlikušajā atbalsta periodā par AS „Latvenergo” Rīgas TEC - 1 un TEC – 2 koģenerācijas elektrostacijās uzstādīto elektrisko jaudu, komersantam izmaksājot vienreizēju maksājumu. Tas ir nodrošinājis vidējā OIK maksājuma samazinājumu jau no 2018.gada janvāra.


Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamajiem energoresursiem. Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu atbalstu īsteno publiskais tirgotājs AS “Enerģijas publiskais tirgotājs”.


Publiskais tirgotājs atbilstoši Regulatora metodikai aprēķina un iesniedz Regulatoram apstiprināšanai OIK.


Pievieno komentāru

Lietotāju raksti