Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skumjais lauku skolu liktenis 35

Izlasot 15.februāra “Dzirksteli”, mani pārņēma lielas skumjas. Tā kā mani skolas slēgšanas process ir skāris, izteikšu savu viedokli.
2016.gada 8.jūlijā slēdza Daukstes pamatskolu. Arī tad 2015.gada decembrī uz Daukstes pamatskolu bija atbraukuši: Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andris Apinītis, deputāti un novada Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls. Un tad sākās solījumi. Ko tikai nesolīja: autobusi kursēs, visi bērni tiks aizvesti, kur nu kuram vajadzēs! Bet izrādījās, ka tā ir tikai vecāku rūpe, kā bērnu nogādāt līdz izvēlētajai mācību iestādei. Jā, autobuss jau kursēja, bet cikos sākās stundas pilsētas skolās?

Konkrēti padalīšos par sava bērna likteni. Par laimi, mans bērns sāka mācīties jau 8.klasē. Bija viens agrais rīts, kad stundas sākās pulksten 8.00, bet autobuss no laukiem pilsētā iebrauca pulksten 8.20. Kamēr jaunietis aizgāja līdz skolai, bija jau 8.30. Tad par kādu satiksmi mēs šeit varam runāt? Sākot mācīties 9.klasē, šādi agrie rīti, kad stundas sākās pulksten 8.00, jau bija trīs reizes nedēļā. Vai kādu interesēja, kā šie bērni tika uz skolu, lai nekavētu agrās stundas? Un tas arī vecākiem izmaksāja - vest bērnus no laukiem uz Gulbeni! Mūsu valstī pamatizglītība ir par brīvu. Mūsu gadījumā tas tā nebija!

Sapulcē A.Šķēls piedāvāja 2.vidusskolas internātu, bet es neuzskatu, ka pamatskolas bērnam būtu jādzīvo internātā. Bērnam jādzīvo ģimenē, pie vecākiem! Vēl A.Šķēls mūsu skolas bērniem piedāvāja mācīties Stāķu pamatskolā. No 37 audzēkņiem uz Stāķu pamatskolu aizgāja 4. Atceros, ka Stāķu pamatskolas ēkā kādreiz bija kultūras nams, bet tagad tur ir skola. Tas liek aizdomāties, kādās nepiemērotās telpās bērniem ir jāmācās. Bet tur, kur ir atbilstošas telpas, tās skolas slēdz ciet!

Un vai pilsētā vajadzētu skolu? No Stāķiem uz Gulbeni satiksme ir ideāla. Tad sanāk, ka no Stāķiem 3 kilometrus uz Gulbeni bērni nevar braukt, bet no laukiem 20 kilometrus uz Gulbeni var braukt?

Sociālajos tīklos bija publicēts, cik skolas jau mūsu novadā ir slēgtas. Tad gribētos zināt, vai Gulbenes novadā izglītības pārvaldē ir samazināts darbinieku skaits? Attiecīgi samazināto lauku skolu skaitam būtu jāsamazina darbinieku skaits izglītības pārvaldē.

Nepiekrītu Gulbenes novada domes priekšsēdētājam Normundam Audzišam par mācību kvalitāti, ka tā ir iegūstama tikai lielajās pilsētas skolās. Zinu jauniešus, kas ir pabeiguši mazo lauku skolu un, aizejot mācīties ārpus mūsu novada, sasnieguši labus mācību rezultātus.
Vecākiem novēlu izturību, pacietību, jo nevienu novada deputātu, ne arī A.Šķēlu neinteresē, kā jūsu bērni nokļūs mācību iestādē, kuru jūs būsiet izvēlējušies.

Pievieno komentāru

Komentāri 35

Aija

Es domāju,kā mums vajag palīdzību no malas. Vai nu Bez tabu vai Ceturto studiju. Un izvadāt pa visu novadu. Parādīt,cik un kur ir darba vietu,kādi autobusi kursē,kā bērni no 7gadiem stāvēs tumsā un aukstumā uz ceļa,jo vecāki nevarēs izstāvēt klāt,jo darbi sākās dažādi. Un tad ,kā tik kaut kas notiek,jāsauc bērnu aizstāvji. Vienkārši jāprasa lielāka atbildība no skolas. Viss. Par domes atbildību nemaz nerunājot.

pirms gada, 2019.02.22 12:36

!!!

Es par kārtīgu piketu ar TV kā minimums klātbūtni, jo tas taču vairs nav normāli!!! Nevienā novadā kaut kas tāds nenotiek. Ja slēdza Bērzus, tad Stāķiem arī jāpazūd, jo šīs skolas tika izveidotas tāpēc, ka pilsētā citās skolās trūka telpu skolēnu lielā skaita pēc.

pirms gada, 2019.02.22 19:18

oh tam !!!

Domāju, ka tas pats notiek ļoti daudzos novados. Viens ir nauda. Nepalielinās skolotāju algas līdz skolu reforma nebūs realizēta. Otrs - apdzīvojuma blīvuma straujās izmaiņas. Nu nav jēgas turēt skolas pēc tā paša izvietojuma, kāds bija laikos kad skolēnus uz nedēļu ar zirgiem uz skolu aizveda. Tikai nevajag stāstīt pasakas, ka pamatskolēniem nebija jādzīvo internātos. Vienīgā atšķirība, ka tagad ir iespēja viņus izvadāt katru dienu desmitiem kilometru uz skolu un atpakaļ. Nodrošināt ģimenisko vidi vismaz vakara un nakts stundās.

pirms gada, 2019.02.23 09:50

Janka

Tieši tā - agrāk gandrīz visi dzīvojām internātos! Ja sagribējās nedēļas vidū măjā tad soļoju 12km kājām, pie nosacījuma ka tēvs no rīta varēs aizvest uz skolu
. Tagad ir jāizvēlas vai agri celties vai palikt internātā.

pirms gada, 2019.02.23 10:44

citos novados

Skat! Alūksnieši par plānā galdiņa urbšanu tālāk nav tikuši pat šodien. Mīkstie baidās gan no komentāriem portālā, gan iziet pie tautas ar saviem skolu reformas plāniem. Saite: https://www.aluksniesiem.lv/vietejas-zinas/aluksnes-novada-pasvaldibas-vadiba-tuvakaja-laika-plano-tikties-ar-izglitibas-un-zinatnes-ministri-i-129026

pirms gada, 2019.02.24 18:12

Gulbenes deputātiem "nē"

Kuram no deputātiem sieva ir Stāķu pamatskolas direktore? Tāpēc jau to skolu neslēdz. Neatstās sievu bez darba. :D

pirms gada, 2019.02.22 13:43

Odziņa

Arņa Šķēla sieva vada Staķu skolu (Diāna Šķēla)

pirms gada, 2019.02.23 00:13

?

Kurā novadā vēl ir oranžie skolēnu autobusi atdoti autobusu parkam ? Gulbenei vienmēr jāizceļās ar apsurdām idejām ,pretējā gadījumā nebūs laika pīt dažādas intrigas domē un krucīt savas lietas ,jo iedzīvotāji tam vairāk varētu pievērst uzmanību,bet tagad jālauza galvas kur bērnus skolot.

pirms gada, 2019.02.22 14:00

Priekšlikums

Ir kāds pakalpojums, kurš varētu būt pa vairākiem novadiem, proti, neliels skaits ierēdņu un sakarīgu deputātu varētu sēdēt kaut vai Madonā. Taču skolas un slimnīcas ir nepieciešamas tuvāk cilvēki.

pirms gada, 2019.02.22 14:26

Žēl

Ja likvidē Tirzas skolu, tad ceļā uz Gulbeni 37km no Druvienas. Tā vien deputātiem šķiet, ka tas ir tuvu... Tad jau jāsūta uz Cesvaines vidusskolu būs arī mākslas skola un mūzikas skola. Blakus novadi priecājās, jo skolēnu skaits tik augs, jo pat autobuss ved bērnus no Līgo, brauc caur Jaungulbeni.Gulbīša skolas bērnu vecāki var sūtīt uz Cesvaines vidusskolu.

pirms gada, 2019.02.22 15:03

Berta

Skolās ir jāizbeidz tās agrās stundas! Skola nezina un neredz, no kurienes un kā bērni tiek uz skolu?

pirms gada, 2019.02.22 15:58

aaa

Pilsētā ir skolas, kur tās sen jau beigušās. 08:40 pirmā stunda.

pirms gada, 2019.02.23 09:54

!!!

Vai tiešām Gulbenes novada cilvēki padosies un pieļaus skolu slēgšanu. Noriebusies jau tā visatļautība!!!! Kad beidzot būs gana raust un raust tiem tur tajā augstajā mājā???

pirms gada, 2019.02.22 19:22

eu

Neko no tā reformas nevar ieraust, bet atbrīvot naudu atlikušajiem spējīgajiem skolotājiem gan.

pirms gada, 2019.02.23 09:55

Vot... bļ...

Zinu divus konkrētus bērnus, kas pārnāca no Rīgas uz Daukstu skolu uz pāris gadiem. Nāca kā problemātiski bērni, gandrīz tā kā ar mācību grūtībām. Daukstēs iemācījās mācīties, kļuva par labiem skolēniem un palika tādi arī pēc atgriešanās Rīgā. Lielisks, likteni koriģējošs rezultāts! Tikai tas nevienam nav svarīgi.

pirms gada, 2019.02.23 08:28

vecāks bijušais laucinieks

Bet es zinu lauku ģimenes , kas pārnāk uz Rīgu.Zeme un debesis izglītības piedāvājumā, skolu aprīkojumā, kontingentā un citās jomās. Untādi problēmbērni arī ir klasēs, tikai proporcijas citas.
Tagad no savas pieredzes zinu, ka lauki ir degradācija priekš maniem bērniem

pirms gada, 2019.02.23 09:39

mamma

Zini tas ir noiets etaps.Skola nav aprūpes centrs.

pirms gada, 2019.02.23 09:40

mammai

Memmele, kurā vietā bija rakstīts, ka tie bērni bija ar sociālajam centram risināmām problēmām?! Viņi tikai mācīties neprata, tas viss.

pirms gada, 2019.02.24 10:18

eksperts

Diemžēl vecākinesaprot,ka ar tādu skolēnu skaitu lauki nevarēs izpildīt jauno kompetenču standartu , kas jau pieņemts un drīz stāsies spēkā.
Citāti no standartiem - projektu darbs grupās - kāds darbs ar 4 skolēniem klasē? Gājiens uz muzeju, eksperimentālo centru, un tā tālāk. To pat novadu centri pašlaik nav spējīgi. Bet tos varbūt aprīkos.
Vecākiem tomēr jāpadomā par savu bērnu normālu izglītību.Un neviens standartu neatcels, skolas aizslēgs, jo nevarēs pildīt prasības.

pirms gada, 2019.02.23 09:30

rīdziniece

Varbūt aprīkos, bet varbūt-ne...Lai uzņemtu visus lauku bērnus, būs jāatrod, kur viņus novietot. Jau tagad skolas atgādina būvbedres, bērni klīst no vienas ,,centra skolas,,uz otru, sēž pie palodzēm, jo solu trūkst, gaisa trūkst.Augstskolās lauku skolu absolventi mācās budžeta grupās, bet dižo skolu bērnu ,, pilsētas vecmāmiņas,,arī pensijas vecumā turpina strādāt, lai krātu naudiņu pilsētas skolu absolventiem, kuri nekur pat ar augsto izglītību nav spējuši ieberzēties. Papētiet, kur mācās cēlo vidusskolu absolventi!

pirms gada, 2019.02.23 10:36

rīdziniecei

Mana pieredze abās pusēs - laukos un Rīgā.Nekur Rīgā neviens neklīst, bet jož pa pulciņiem.Klasē ir bērni, kas apmeklē ļoti daudz pulciņu un vecāki vadā, atbalsta.Un tādu klasē ir 80 procenti.Tas ko jūs sakāt ir ļoti niecīgs procents no tā, ko redzu reāli.Lauki ir milzīgs kontrasts un zaudētāji.Rīga ir cits līmenis, iespējas, cita domāšana.Varbūt jums nepaveicās

pirms gada, 2019.02.24 07:15

sasodīts!

Tas modes kliedziens- "projektu darbs grupās" nav nekas tāds, kā dēļ būtu vērts upurēt bērnu izglītību. Viendienas modes kliedziens, kuru drīz aizbāzīs.

pirms gada, 2019.02.24 10:23

Vērotāja

Mani bērni jau skolas beiguši, bet vērojot notiekošo secinu, ka nevienam neinteresē mūsu vienkāršās tautas liktenis. Vienīgie, kam ir interese ir mūsu 100 "gudrās" galvas kā saņemt kompensācijas par transportu, dzīvokļiem(pirms ievēlēšanas dzīvoja zaru būdiņās) u. t. t. Neceriet! Mūsu valdības nerakstīts moto: Nav cilvēka nav problēmas. Darba spējīgie aizbrauks, paņemot līdzi bērnus, bet slimie un vecie paši iznīks.

pirms gada, 2019.02.23 10:29

Mamma

Paldies Daukstu skolas skolotājiem,bija laba skola,un labi skolotāji .Žēl ka nav vairs.

pirms gada, 2019.02.23 17:45

....

Tā gan bija tiešām bija laba skola, pozītīva attieksme no skolotāju puses. Tiešām žel ka vairāk to jautro kompāniju un skolas biedru ar kuriem kopā bija jāmācās.

pirms gada, 2019.02.27 17:11

Iedzivotaja

Piekrītu.Vajag piketu ar TV.Un vēl Bez Tabu uzaicināt.

pirms gada, 2019.02.23 22:49

uf

Musini vai nemusini, tas neko nelīdzēs.

pirms gada, 2019.02.24 00:14

Birzīte

Nekādi tādi standarti, ko "maza klase nevar izpildīt", nav vispār vajadzīgi. Tas ir kaut kas mākslīgi saķeņķerēts un absolūti nelietderīgs, un gan jau pēc gadiem pieciem vairs nepastāvēs, būs atkal cita muldammode tajā vietā.

pirms gada, 2019.02.24 10:16

Birzīte vēlreiz

Kurš pedagoģijas vēsturi nav mācījies, tas, protams, nezin, ka brigāžu darbs izgāzās ar lielu blīkšķi jau Padomju Krievijas pirmsākumos, un ir gatavs kāpt uz grābekļa otrreiz. Bet, kurš ir kaut jel ko lasījis, tas ir šausmās par to, kas notiek un kas šīs notikšanas gaitā tiek sapostīts.

pirms gada, 2019.02.24 10:41

:)

Kurš latviešu gramatiku nav mācījies, tas 'nezina' vietā raksta 'nezin'.

pirms gada, 2019.02.24 11:05

Birzīte vēlreiz

Kurš ir mācījies, tas zin, ka pieļaujamas abas formas. Iesākuši te ar tām "zinām" pēdējos gados- vienkārši smieklīgi.

pirms gada, 2019.02.24 12:55

Realists

Kā jūs nesaprotat,tehnoloģija iet uz priekšu,darba roku vajag mazāk,no tā arī izriet bērnu skaits ar katru gadu samazināsies.Domājiet kā gribat,kamēr būs tāda politika, ka pie mums ražošanas nav vajadzīgas tad ar to bērnu nebūs.Agrāk cik darba roku vajadzēja lauksaimniecībā,tas pats mežsaimniecībā,tagad viens saimnieks un pāris traktoristu un tas arī viss un no kā jūs laukos gribat dabūt to bērnu skaitu...no tiem pāris cilvēkiem

pirms gada, 2019.02.26 12:36

Lietotāju raksti