Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uguņoja arī pēc Maskavas laika 2

Svētki lika aizdomāties. Iedzīvotāji gadumijā uguņošanu rīkoja gan pēc Maskavas laika, gan pēc Latvijas laika. Turklāt Rīga bija pilna ar automašīnām, kurām - Krievijas numurzīmes. Tātad Austrumu kaimiņus Latvija piesaista, viņiem šeit ir interesanti.

Šķiet, viņus piesaista ne jau tas, ka pamatiedzīvotāji šeit runā latviski. Piesaista vide, apstākļi, kādos mēs dzīvojam. Tajā pašā laikā liela daļa latviski runājošo ne tikai svētkos, bet pastāvīgi ir prom, Rietumeiropā. Lielbritānijā dzīvojošie latvieši taču arī savstarpēji sazinās savā dzimtajā valodā.

 

Sabiedrība attīstās. Diemžēl neko uz priekšu paredzēt šajos procesos mēs nevaram. Skaidrs, ka Latvijā latviešu valoda ir pamatvaloda. Tā tam ir jābūt un par to nebūtu jādiskutē. Nav jāmeklē veci aizvainojumi un jāuzplēš senas rētas. Nevajag pašiem sarežģīt dabiskus procesus. Jāsaprot, ka dzīvo tā valoda, kura ir dzīvotspējīga. Ne ar likumiem, ne ar valodnieku palīdzību, ne ar politizēšanu mēs vienu vai otru valodu nenosargāsim. Ja to dara un darīs politiķi, tad tikai tāpēc, lai spodrinātu savu politisko reitingu.

 

Tāpat kā dabiska ir svētku svinēšana, dabiska ir arī katra cilvēka dzimtās valodas izmantošana ikdienā. Cilvēki runā un runās tajā valodā, kura viņiem nodrošina saziņu un piederības asociāciju. Atliek vēlēties, lai arī tad, ja mums katram saziņas valoda ir sava, mēs tomēr spētu savstarpēji saprasties. Cienot cits citu, mēs sapratīsimies!

 

Lai kā arī politikā tiktu reklamēta viena vai otra valoda kā produkts, gribas uzsvērt, ka cilvēks izvēlas lietot derīgu produktu. Proti, cilvēki runā tajā valodā, kura darbojas, kura ir pieprasīta, vajadzīga. Jautājums nav vienkāršs, tas katram ir personisks jautājums.

 

Lai atceramies pagājušā gadsimta deviņdesmitos gadus, kad Latvijā sāka atgriezties ārzemju latvieši un pamācīja mūs, kā pareizi jārunā latviski, atgādinot, kā valsts valoda Latvijā tika lietota divdesmitajos un trīsdesmitajos gados. Mums bija viņiem jāskaidro, ka valoda viņu prombūtnes laikā ir attīstījusies kopā ar Latvijas sabiedrību.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Kada jusu sud... dariisana kad un cikos kads salutu sauj?

pirms 8 gadiem, 2012.01.03 22:38

Lietotāju raksti