Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai Helovīni piestāv latviešu tautas svētkiem? 14

Pieaugušie svētkus nosoda

Emocijas nav bijušas pozitīvas
Dzidra Rudzīte, Jaungulbenes bibliotēkas vadītāja  

Ne es, ne arī citi manas paaudzes cilvēki šos svētkus tomēr nevar pieņemt. Noteikti uzskatu, ka kultūras darbā šie svētki atbalstu nav ieguvuši. Ar jauniešiem ir citādāk. Pati esmu vecmāmiņa un novēroju, ka maniem mazbērniem un arī jauniešiem šie svētki patīk, tomēr vērā ņemamas tradīcijas neesmu novērojusi, tikai kaut kādu iztrakošanos uz ielas. To es personīgi vērtēju negatīvi. Savā būtībā un vecumā esmu moderns cilvēks, jo spēju pieņemt daudz ko no jauniešiem, gan viņu modi, gan mūziku, gan citu, bet Helovīnu - nē. Ja šie svētki notiek saprāta robežās, ja ir šie ielu gājieni, nevienu netraucējot, labi, lai jau tas tā būtu, jo katrai paaudzei ir kaut kas savs. Ja šie svētki izvēršas par nepārdomātām trakulībām un demolēšanu, traucējot sabiedrībai un līdzcilvēkiem, tad es to neatzīstu. Laukos šie svētki nav izplatīti, kā tas varbūt ir pilsētā. Arī skolā vairāk tie svinēta Valentīndiena. Pilsētā esmu saskārusies ar Helovīnu svētku dalībniekiem, bet man šīs emocijas nekādā gadījumā nav bijušas pozitīvas.


Jāveic izskaidrojošais darbs
Vija Čakare, Bērzu sākumskolas direktore

 

Es neatceros, ka būtu priecājusies par Helovīniem, tāpēc mana atbilde ir nē. Robežas starp valstīm saplūst, tāpēc šie svētki ienāk daudzu tautu kultūrā. Mēs nevaram stāties tiem pretim. Varam vienīgi skolā un ģimenē runāt par šiem svētkiem. Skolā mēs bērniem stāstām, kā nevajadzētu rīkoties, runājām par to, ka vēlu vakarā atrasties uz ielas nemaz nav tik droši, ka tie nav mūsu tautas svētki, ka mēs varam tikai priecāties līdzi citām tautām. Zinu, ka šajā dienā bērni gribēs arī mani apmeklēt, tāpēc ir jābūt gatavai. Es ar viņiem nedaudz aprunājos un iedodu konfektes. Tiesa mazo helovīnu ir kļuvis mazāk nekā kādreiz. Diemžēl mazajiem bērniem līdz galam vēl nav izveidota atbildības sajūta par savu rīcību. Viņi domā, ka tas ir tikai joks, ja tad, kad durvis netiek atvērtas, var tās apķēpāt vai radīt nekārtības kāpņu telpā. Ar bērniem ir jāveic izskaidrojošais darbs. Varbūt arī tie iedzīvotāji, kuri par bērnu apmeklējumu dusmojās, var dusmas apvaldīt un ar viņiem aprunāties. Uzskatu, ka nav pareizi iet jebkurā mājā. To var darīt tikai tur, kur iepriekš tas ir sarunāts.


Genocīds divu nedēļu garumā
Daira Karole, Stāķu pamatskolas skolotāja

 

Lai gan man pašai bērni mājās gatavo maskas, tomēr esmu viņiem pateikusi, ka šos svētkus absolūti neatbalstu. Arī viņi iet šajos helovīnu "ceļojumos", jo bērniem viennozīmīgi tas ir karnevāls. Man meita šobrīd ir tādā vecumā, kad nekas netiek dziļāk analizēts. Uzskatu, ka pasaulē jau ir tik daudz varmācības, tik daudz mošķu, ka man nemaz to negribas. Saprotu, ka varbūt tas ir jautri un bērniem patīk, bet man nav pieņemami, ka šajos svētkos tiek uzsvērtas asinis un tamlīdzīgi. Acīmredzot mēs neesam pratuši neko citu likt vietā, lai gan mūsu tautai ir jauki svētki. Mani šajā dienā apciemo katru gadu. Esmu rīkojusies dažādi: aicinājusi bērnus dzīvoklī un cienājusi, esmu runājusi. Vienu gadu saņēmos un neielaidu, bet tad gandrīz divas nedēļas ilga genocīds. Man pastkastīte bija piesista ar olām, pielieta ar kečupu, bija piebērti akmeņi un piekaisīti milti, uz durvīm tika rakstīts, ka esam skopuļi un tamlīdzīgi. Nu, kam tas viss ir vajadzīgs?

Pievieno komentāru

Komentāri 14

;(

Manam puikam arī uz ielas bars lielu zēnu norāva masku,atņēma konfektes, iekrāva pa pakausi un izsmēja.
Mazais atnāca raudādams.Varbūt vairāk neies tādos gājienos.

pirms 10 gadiem, 2009.11.05 10:52

kakītis

bērniem šie svētki tīri labi patīk un būtu tīri interesanti,ja prastu tos svinēt,ja kādu ierauga ielās ar maskām,tad lielie bērni skrien pakaļ un ņem nost koņčas un biedē,tā nu šos svētkus nesvin!
mēs latvijā neprotam svinēt,protam tik viens otram kaut ko ļaunu nodarīt nevis pajokot!

pirms 10 gadiem, 2009.11.03 21:18

Svētki kā jau svētki, katrai tautai savs. Starp citu, daudz kur jau nemaz tik aktīvi nepārņem cits cita svētkus, bet svin paši savus. Daudzās valstīs nebūt veikali šobrīd nav pārblīvēti ar ķirbjiem. Bet ... nekas jau slikts nebūtu iedziļināties arī šajā tradīcijā un svinēt, tomēr tam jau prāta nepietiek. Gulbenes šaurās pierītes prot tikai ālēties.

pirms 10 gadiem, 2009.11.01 19:13

!!!

Super!
Arī šeit ir atrasta iespēja piekasīties skolotājiem.
Nu ja, ir tāda anekdote: Sivēns ar Pūku brauc laivā. Pūks airē, Sivēns klusi guļ. Pēkšņi Pūks iezveļ Sivēnam ar airi, tas uzmostas un skatās apkārt. Pūks prasa: kas ir, cūka, neguļās?

pirms 10 gadiem, 2009.11.01 01:33

?

Ko skolotāji skolās māca,ka nav iemācījuši bērniem labākus svētkus? Burkšķ te pa avīzēm un nosoda.lai velkas projām no skolām,ja nemāk strādāt.

pirms 10 gadiem, 2009.10.31 23:49

#

Pilnīgi piekrītu, ka bērni svētkus svinēt vispirms jāmāca ģimenē. Sava artava te dodama arī skolai. Cien. Ķirbīte, amerikāņu bērni svin savus svētkus, bet latviešu bērni savus. Līdzība ar šiem svētkiem - ķekatās iešana.

Nepatīkami, ka mūsu bērni šos svētkus nemaz tā īsti nesaprot. Tie ir pārvērtušies par Diedelēšanas svētkiem. Iedomājieties, ka jums visu vakaru ik pa pusstundai zvana pie durvīm, aiz kurām pāris vai pulciņš bērnu vienkārši gaidošām acīm tevī veras. Sajūta nav visai patīkama.

pirms 10 gadiem, 2009.10.31 17:34

:(

Tur jau ir tā problēma, ka bērni nav iemācīti svinēt šos svētkus. Pat īsti nesagatavojušies, bez maskām, ar nedaudz apkrāsotu seju, dauzās pa daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpām un bezkaunīgi diedelē... Un kad pajautā, kas ir helovīni, ko šajā dienā dara, tad mute ir ciet un nav ko atbildēt.
Lielu māku nevajag malt vienu iemācītu frāzi: saldumus vai izjokosim....

pirms 10 gadiem, 2009.10.31 12:27

konca

piekrītu Kirbītei. Mums ir jāmāca bērniem svinēt svētkus.
khm khm izklausās pēc cilvēka, kam šausmīgi nodarīt pāri un tagad viss ir melns un riebīgs, grūti tādam mūsdienās dzīvot, veiksmīgu rūgšanu!šķiet ka esi viena neapmierināta bērnus nemīloša učene.

pirms 10 gadiem, 2009.10.31 09:40

Kirbite

Arī es neesmu Helovīna fane, bet, dzīvojot ASV, es esmu pārliecinājusies, ka bērni šo dienu uztver nevis kā "ieriebšanas" dienu, kad citam cilvēkam var nosmērēt mājas durvis un tamlīdzīgi, bet tieši kostīmu meklēšanu un gatavošanu, dekorāciju izvietošanu pie mājas. Tie ir tādi "konfekšu" svētki, kur piedalās lielākoties pirmsskolas un jaunāko klašu bērni. Un ir, protams, arī ballītes pieaugušajiem ar kostīmiem. Lai man piedod, ja es kaut ko nepareizi saku, bet tad jau arī ķekatās iešana arī būtu jāaizliedz un jānoraida, jo arī tai ir līdzīgs skaidrojums kā Helovīnam.

pirms 10 gadiem, 2009.10.30 20:46

tocna

vajag viniem visu iegaazt ar kečupu.lai zin,ko beerniem dara...zjeel vai konchu?

pirms 10 gadiem, 2009.10.30 18:57

khm khm

Helovīns nav nekādi Latviešu svētki...ja Ziemassvētkos vēl vismaz kāds ietur nu vismaz puslīdz tradicionāu maltīti, atzīmējot saulgriežus, kas ir LV tradīcija, tad kam vajadzīgs tāds helovīns, būtu labāk popularizējuši kaut kādus Miķeļus un Mārtiņus vairāk, vai tad mums tradīciju trūkst. Varēja tad skolas un vecāki apvienoties un LV karnevālu ar visu gājienu uztaisīt, nevis bērni pa tumsu (starp citu ASV nevienu jaunāku par 14 bez vecākiem uz ielas nelaiž) skraida pa visādām kāpņu telpām un ārdās. Nevajag skatīties tikai ASV ražotos seriāus un filmas, nezinu nevienu Latviešu filmu vai multeni, kur būtu apspēlēta kaut kāda mistiska helovīna tēma.
Un vispār, kāpēc dēļ kaut kādiem mistiski aizgūtiem svētkiem cilvēkiem, kuriem nav naudas, būtu jādāļā konfektes svešiem bērniem - jo bērni jau gudri, visi kā viens izstaigā skolotaju un direktoru dzīvokļus - pa kādu naudu tad skolotāji viņus piebaros? Citam ar to konfekšu summu pietiek veselai nedēļai ko ēst!

pirms 10 gadiem, 2009.10.30 17:42

Vecākiem jāmāca saviem bērniem svētkus svinēt! Un kopā svinēto svētku nekad nav par daudz!

pirms 10 gadiem, 2009.10.30 14:34

Lietotāju raksti