Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zibenzeļļi bērēs 13

Jo vecāks cilvēks kļūst, jo biežāk sāk domāt par savām mūža mājām. Es pagaidām vēl savam zārkam naudu nekrāju, bet jau esmu sācis pārdomāt, kurai no vietējām apbedīšanas firmām uzticēt manas bēres. Izvērtēt nav viegli starp "lēti" un "cilvēka cienīgi".

Pagaidām es vēroju firmu darbu. Krīzes laikā mani ik pārnedēļas aicina pavadīt pēdējā gaitā atkal kādu aizgājēju. Kā sacīt jāsaka, pārstāvu paaudzi, kuru valdības politika dzīšus dzen uz mūža mājām. Cik tad ilgi pretosies? Un tā bēru apmeklēšana arī manu optimismu nevairo. Redzu kā strādā kaprači. Es jums teikšu - arvien ātrāk un ātrāk. Pat esmu sācis uzņemt laiku (uz bērēm eju ar hronometru). Jaunākais rekords bija - kapa aizbēršana trīs minūtēs un piecās sekundēs. Fantastika!

 

Es nebūtu ticējis savām acīm, bet laikrādim jātic! Kamēr radi un draugi kā melni kraukļi bija satupuši kapa malā, firmas darbinieki strādāja kā termīti. Neprecīzs salīdzinājums. Kā zibenzeļļi viņi aši rīkojās ar lāpstām. Kā tādi pārcilvēki, kā roboti. Padomājiet, kas tā ir par meistarību, kas par mežonīgu tempu naudas pelnīšanas mašinērijā! Un nekas viņiem netraucē - ne lietus, ne vējš.

 

Kad puiši bija pabeiguši savu melno darbu, es apvaicājos, vai viņiem tajā dienā ir daudz klientu jau bijis un vai vēl būs. Kātad! Šie skrienot no vienām bērēm uz otrām. Visu laiku esot krekls pie muguras pielipis. Tincināju, vai šiem varbūt ir kādi īpaši "firmas noslēpumi", kas palīdz strādāt, piemēram, burvju lāpstas un tā tālāk. Šie atbildēja, ka viņus darbam mobilizē tikai un vienīgi konkurence un vēlme nopelnīt.

 

Krīzes sākumā šitais darbiņš vispār esot bijis kā īsta zela bedre. Bet tad līdzās vecajām apbedīšanas firmām savairojušās jaunas. Nopelnīt kļuvis arvien grūtāk. Sākusies cīņa, uzpērkot cilvēkus, kas var nekavējoties paziņot par katru mirušo. Tālāk sekojis cenu dempings. Šādos apstākļos esot jāstrādā sevišķi ātri. Lētas bēres atmaksājotie sarīkot tikai tad, ja to ir daudz un katru dienu.

 

Ziniet, es laikam negribu lētas bēres. Es gribu... Pats sev kapu izrakt! Lai tikai pēc tam mani tur ar godu ieliek un lēnām aizber zemi. Lai to dara radi un draugi paši. Lai viņi ir tie, kas lēni, bez steigas, mierīgi un ar mīlestību mani atdod zemes klēpim... Lai runas pie kapa ir ilgas un sirsnīgas, lai visi pavadītāji kopā uzdzied, saskandina... Lai mani apglabā kā cilvēku, nevis kā pensionāru - valsts budžeta liekēdi. Vai tas ir par daudz gribēts un lūgts?

Pievieno komentāru

Komentāri 13

Jā, zinīt, laikam, tai jūsu domē pabiru daudz:D

pirms 9 gadiem, 2009.11.02 20:19

Vika

Lai rakstītu feļetonu ir jāpārzin temats, par kuru raksta. Izvadīšanas ilgums parasti ir atkarīgs no izvadītāja, jeb pareizāk sakot, no tuvinieku vēlmēm. Nav gadijies redzēt, ka kaprači sāk savu darbu, kad izvadītājs vēl runā, bet biju bērēs, kad mācītājs nemitīgi skatijās pulkstenī. Brīdī, kad sāka aizbērt kapu, viņš piegāja pie piederīgajiem, saņēma naudiņu un teciņiem vien aizskrēja uz nākamo.... Nezinu uz bērēm vai kāzām. Izpalika pēdējais vārds pie aizbērta kapa. Kaut kādas nepabeigtas bēres.

pirms 9 gadiem, 2009.11.02 17:44

ak, vai, jaa :))

Tā tikai vella mātīte var ar Dieva vārdiem pēc savas patikas svaidīties. Jauka izvirtībiņa. :)))))

pirms 9 gadiem, 2009.11.02 17:36

Zinīts

Ka nu nav ko rakstīt, tad nav. Dzirkstele nekad nav izcēlusies ar korektumu.Domes pasākumus gan apmeklē čakli, un ja vēl ir kāda maza pacienāšana, tad nu gan jāuzkavējas, jāpafotogra'fē, ar pabirām pamieloties.

pirms 9 gadiem, 2009.11.02 17:09

?jaa??

Cik mēs čakli, no rīta agri piecelties sestdienas dienā, lai kādu jau aprietu, tas vien ir nožēlojami, ka jums dārgie komentaru rakstītāji tik drūms rīts.Viena rieva smadzenēs topašu ar lāpstu laikam kapracis pie bedres iecirta. Slima kaķa murgi. Sākot ar Teņa Niezes rakstu, beidzot ar komentāriem. Var jau murgot, bet visam ir savas robežas. Ar to jau mēs latvieši izceļamies, kaut kur pa kaktiņiem slēpjamies, rejam, bet ko jūs paši katrs ikdienā darāt, kādu darbu darāt, kādu labumu sabiedrībai nesat? Tagad krīzes laikā nu pie visa vainīgi apbedīšanas biroji: sociālie nemaksā naudu uzreiz, vēl no tās pašas nodoklis ieturēts, vainīgi, ka vispār kāds ir miris. Varbū tiešām pašiem sākt uzgatavot zārku un arī bēres noorganizēt, nevienam nav aizliekts pašiem rosīties.
Gulbeniešiem jau sen zināms, kas aiz šā Teņa Niezes slēpjas. Žēl, ka cilvēks ar augstāko izglītību var tik sekli domāt un neorentēties elementārās lietās. Tādi kā šis cilvēks nemirst, viņi sapūst dzīvi, jo tādi draņķi arī Dievam nav vajadzīgi. Tur Augšā kāds tomēr ir un Viņš visu zina un redz, katrs saņems pēc nopelniem.

pirms 9 gadiem, 2009.11.02 17:00

...

Nepiekrītu tam, ka bērēm jābūt garām, izstieptām... Tuvinieki tāpat jau no bēdām nezin kur likties, kam tās garās ceremonijas vajag ? Nesen biju bērēs, pusotra stunda un viss galā, vienīgi gribējās, lai puiši, kuri raka ciet kapu, pēc kopiņas izveidošanas nostātos, noliektu galvas un visi kopā paklusētu...izteiktu tādu kā cieņu gan aizgājējam, gan palicējiem...

pirms 9 gadiem, 2009.11.02 09:00

ohh.

nesen biju bērēs Valmieras pusē-tur firmas strādā vēl krutāk!!! kapu izrok stundu pirms izvadīšanas! tas ne kas ka viens māls!!! man kā piederīgajam pat netiek dota izvēle -iegādāties smilti ar ko šo kapu aizbērt-ar slapju mālu rekord ātrumā un tā ka skan visa kapsēta.......

pirms 9 gadiem, 2009.11.01 12:29

Heijā

Es vienreiz redzēju kā Rituma buss veda zārku uz kapiem, pakaļa šķērsām līkumā!!! Mironim pēdējais brauciens - pamatīgs raļļojiens(piedošanu,melnais humors)

pirms 9 gadiem, 2009.10.31 20:53

Hm, es arī pagājušo nedēļu iedomājos par savām bērēm un sapratu, ka man nevajag pat kapa vietu, jo kas tad tur grābstīs un puķes stādīs, ja esmu šķīrusies pa divi lāgi, bērni ir tālu prom, citi radi arī tālu dzīvo. Tādas lietas, kā dzimtas kapi laikam pieder pagātnei. Aiztaupīšu viņiem sirdsapziņas mokas par nesakopto dobīti, kur ir it kā būšu es. Lai pavada ar godu, iedzer, uzdzied, atceras un dzīvo tālāk. Es izvēlos kremēšanu un pelnus, lai izkaisa pa vējam.

pirms 9 gadiem, 2009.10.31 12:21

Es

Nu ko nu par cieņu,cieņa sākas jau ar rituāla sākumpunktu un ne tikai...Cienīgi nomirt arī nevar mediķu pēc,kas regulāri nozīmē nepareizas zāles,kad tu vēl esi elpotājs,rezultāts letāls,atbilde vienmēr viena,ko tad jūs gribējāt viņš bija tāds vai viņa diagnoze neārstējama,bet cik ciešanu!!!Kvalitāte 0 ,bet samaksa milzu,visā ,pat morgā.Jaunie kapi raud pēc zvana,kas tomēr arī ir rituāls,ko apejam.Drīz arī kapu apies,jo nebūs ko maksāt,raks pie mājām,lēni mierīgi ar zirgu vedīs pie tuvējā bērza,dziedās ,dzers,mācītājs noskaitīs lūgšanu.Vajag cenrāžus uzstādīt mājaslapā ,jo runāt ir viens,kad jāver maks,tad esi šokā ,tas nav lēti vidējam slānim teikšu 600-700 simti latu,bez cienastiem,bet viss vienkopus,bez bēdas un pieklājīgi.Tas būtu labi ,ka firmu pakalpojumu cenas apskatāmas,doma laba.

pirms 9 gadiem, 2009.10.31 12:12

Frīdis

Tev tiešām taisnība, es ari domāju ,kad pēdējā ceļā jāpavada bez steigas.Jā kapračiem ,tas ir bizness un tīrākā naudas pelnīšana, iet kā pa konveijeru,nekādas cieņas pret aizgājēju.

pirms 9 gadiem, 2009.10.31 09:25

Lietotāju raksti