Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Azerbaidžānas vēlētāji atbalsta prezidentūras termiņu ierobežojumu atcelšanu

Baku, 19.marts, LETA--AFP. Azerbaidžānas vēlētāji trešdien notikušajā referendumā atbalstījuši konstitūcijas grozījumus, kas paredze atcelt divu prezidentūras termiņu ierobežojumu vienai personai, ļaujot prezidenta Ilhama Alijeva ģimenei arī turpmāk saglabāt savu kontroli pār naftas resursiem bagāto valsti.

Kā liecina rezultāti, kas līdz ceturtdienas rītam iegūti, saskaitot vairāk nekā pusi no nodotajām balsīm, par attiecīgajiem konstitūcijas grozījumiem nobalsojuši 92% vēlētāju, ziņo vēlēšanu komisija.

 

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Mazahirs Panahovs žurnālistiem pavēstīja, ka referendumā apstiprināti arī vairāki desmiti citu konstitūcijas grozījumu, tostarp arī normas, kas ierobežo mediju darbību.

 

"Atbalsta procents ir tik augsts, ka mēs jau tagad varam paziņot, ka visi grozījumi ir apstiprināti," sacīja Panahovs.

 

Referenduma rezultāti pavērs ceļu prezidentam Alijevam, kuru ar lielu balsu vairākumu pagājušā gada oktobrī ievēlēja uz otru pilnvaru termiņu, atkārtoti kandidēt uz valsts galvas amatu arī 2013.gadā.

 

Opozīcija aicināja referendumu boikotēt, apgalvojot, ka balsojums ir farss, kura mērķis ir nodrošināt Alijevam prezidenta amatu līdz mūža galam.

 

Alijeva ģimene Azerbaidžānas politikā dominē gandrīz četras desmitgades.

Pašreizējā prezidenta tēvs Heidars vadīja Azerbaidžānu gan padomju režīma laikā, gan pēc 1991.gada, kad valsts kļuva neatkarīga, desmit gadus ieņemot valsts galvas amatu.

 

Alijevs juniors neilgi pēc sava 80 gadus vecā tēva nāves 2003.gadā tika ievēlēts par jauno prezidentu.

 

Konstitūcijas grozījumu atbalstītāji apgalvo, ka viņu mērķis esot padarīt Azerbaidžānu demokrātiskāku.

 

"Mūsuprāt, prezidenta ievēlēšanas konstitucionālie ierobežojumi ir cilvēktiesību ierobežojumi, pilsoņu vēlēšanu tiesību ierobežojumi," pirms referenduma norāda Alijeva vadītās partijas "Yeni Azerbaijan" izpildsekretāra vietnieks Mubarizs Gurbanli.

 

"Atceļot šos ierobežojumus, mums nākotnē atkal ir iespēja izvirzīt uz prezidenta amatu Ilhamu Alijevu - to, kurš tik daudz izdarījis valsts sociālajam un ekonomiskajam progresam," piebilda Gurbanli, kura pārstāvētā partija ierosinājusi attiecīgos konstitūcijas grozījumus.

 

Taču opozīcija, kas sen apsūdzējusi Alijevu, kā arī viņa tēvu neapvaldītā tieksmē pēc varas, apgalvo, ka referendums tiek rīkots nolūkā pagarināt pašreizējā prezidenta pilnvaras uz neierobežotu laiku.

 

Daudzas no Azerbaidžānas opozīcijas organizācijām aicināja vēlētājus trešdien palikt mājās, apsūdzot varasiestādes nolūkā viltot balsojuma rezultātus, opozīcijas aktīvistu iebiedēšanā un valdības kontroles izmantošanā pār masu medijiem.

 

Ali Keremli, kurš pārstāv pret valdību noskaņoto Nacionālo fronti, pavēstīja, ka opozīcijas novērotāji trešdien esot konstatējuši daudzus balsošanas pārkāpumus.

 

"Mūsu novērotāji redzēja lielu skaitu pārkāpumu, sacīja Keremli. Tostarp vairākos vēlēšanu iecirkņos konstatēts, ka atsevišķas vēlētāju grupas balsojušas vairākkārt.

 

Tomēr Baku vēlēšanu iecirkņos daudzi vēlētāji izteicās, ka atbalsta konstitūcijas grozījumus, jo viņi uzskata, ka pēdējos gados pieredzētā straujā ekonomikas izaugsme ir Alijeva nopelns.

 

"Es balsoju tā, lai Ilhams Alijevs vārētu arī turpmāk būt mūsu prezidents, jo viņš devis stabilitāti," sacīja kāda 72 gadus veca pensionāre.

 

Taču daži uzskatīja, ka divu prezidentūras termiņu ierobežojums ir jāsaglabā.

"Es balsoju pret to. Nav vajadzības mainīt mūsu konstitūciju," atzina kāds 21 gadu vecs students. "Laikā, kad visa pasaule atrodas ekonomiskajā krīzē, mums nevajadzēja tērēt naudu šim referendumam."

 

Pats Alijevs līdz ar savu sievu un meitu balsoja vienā no Baku centra vēlēšanu iecirkņiem, taču ar žurnālistiem runāt viņš atteicās.

 

Neskatoties uz opozīcijas pausto satraukumu, referendums nav izsaucis arī nopietnu kritiku no ASV un Eiropas valstu puses.

 

Azerbaidžānas opozīcija apsūdz Rietumu valdības centienos izvairīties no Alijeva kritikas, tādējādi nodrošinot sev pieeju bagātajiem Kaspijas jūras naftas un dabasgāzes krājumiem un ietekmi pār energoresursu transportēšanas ceļiem, apejot Krieviju.

 

Konstitūcijas grozījumi paredz arī prezidenta un parlamenta vēlēšanu atlikšanu kara gadījumā. Neskatoties uz pamieru, Azerbaidžāna joprojām nav atrisinājusi konfliktu ar kaimiņos esošo Armēniju par strīdīgo Kalnu Karabahas teritoriju, kuras atgūšanu solījis Alijevs.

 

Apstiprināšanai referendumā bija nodoti arī desmitiem citu konstitūcijas grozījumu, tostarp arī aizliegums fotografēt, uzņemt video vai ierakstīt cilvēkus bez viņu pašu piekrišanas, aizliegums izrādīt "necieņu" valsts simboliem un normas, kas palielina valdības kontroli pār pašvaldībām.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas