13 faktori, kas jāizvērtē pirms lietota auto iegādes

Auto iegāde vienmēr ir ļoti atbildīgs solis, īpaši, ja plānots iegādāties lietotu vai mazlietotu auto. Salīdzinājumā ar jaunu auto no salona, lietota auto iegāde vienmēr ir zināms risks, jo nav iespējams zināt noskatītā auto vēsturi, vai tās tehnisko stāvokli.

Tomēr, nodrošinoties ar nelielām zināšanām, ir iespējams veiksmīgi iegādāties arī lietotu auto, tāpēc piedāvājam iepazīties ar 13 faktoriem, kas jāizvērtē pirms lietota auto iegādes.


1. Automašīnas zīmola uzticamība

Katru gadi dažādi vadošie autojomas eksperti veic automašīnu testus un no rezultātiem veido topus ar labākajām un sliktākajām automašīnām. Izpētot šādus reitingus, ir vieglāk saprast, kāda zīmola mašīnu izvēlēties, bet kādu labāk ne.


2. Citu cilvēku atsauksmes

Pirms iegādes ir vērts aplūkot ne tikai profesionāļu izveidotus reitingus, bet arī uzzināt citu cilvēku atsauksmes par konkrēto spēkratu. Var jautāt saviem draugiem un paziņām, ja kāds pārvietojas ar šādu auto, bet var arī internetā atrast dažādus aprakstus par konkrēto auto, vai palasīt informāciju dažādos auto forumos.


3. Automašīnas cena

Nevar noliegt, ka automašīnas cena ir būtisks faktors automašīnas iegādei. Pirms izvēlēties lietotu auto pirkšanai, noteikti vērts aplūkot sludinājumus konkrētās markas automašīnām, lai saprastu, kāda ir vidējā tirgus cena. Noteikti jāuzmanās, ja automašīnai tiek piedāvāta daudz zemāka cena par vidējo tirgus vērtību, tas var norādīt uz to, ka spēkrats ir ļoti sliktā tehniskā stāvoklī, vai arī tiek veikta kāda krāpnieciska darbība.


4. Auto iegāde Latvijā vai ārvalstīs

Nereti automašīna tiek iegādāta ārvalstīs, tomēr arī šajā gadījumā ir iespējams sastapties ar negodprātīgiem pārdevējiem, tāpēc noteikti jāizpēta, vai uzņēmums, kas tirgo automašīnas vispār eksistē un ir legāls. Ja auto ārvalstīs tiek pirkts no privātpersonas, jāraugas, lai pircējam tiek nodoti oriģinālie automašīnas reģistrācijas dokumenti. Var lūgt palīgā arī profesionāla tulka palīdzību, kurš palīdzēs izskaidrot visus līgumā minētos nosacījumus.


5. Auto iegāde no privātpersonas vai oficiāla auto dīlera

Arī Latvijā iespējams iegādāties no ārvalstīm atvestus lietotus vai mazlietotus auto, piemēram, automašīnas no Vācijas vai citām Eiropas valstīm. Autoplačos iespējams iegādāties gan Latvijā reģistrētus auto, gan nereģistrētus. Savukārt, ja privātpersona, piedāvā iegādāties Latvijā nereģistrētu auto, pastāv liela iespējamība, ka tā ir krāpniecība. Jebkurā gadījumā pērkot auto no privātpersonas, jāraugās, lai pārdevēja vārds būtu minēts automašīnas tehniskajā pasē.


6. Pārdevēja reputācija

Vēlams noskaidrot visas iespējamās atsauksmes. Tāpat arī vēlams izvēlēties oficiālu pārdevēju, piemēram, kādu autoplaci, kam ir laba reputācija klientu vidū. Pat ja automašīna tiek iegādāta no privātpersonas ir vērts veltīt laiku, lai internetā pameklētu, vai cilvēks nav minēts kā krāpnieks.


7. Automašīnas priekšvēsture

Zinot automašīnas numuru, ir iespējams CSDD pārbaudīt informāciju par mašīnas tehniskajām apskatēm, savukārt zinot VIN numuru, datubāzē iespējams noskaidrot, vai automašīna ir bijusi avārijā vai zagta.


8. Automašīnas vizuālais novērtējums

Apskatot auto, jāpievērš uzmanību tā vizuālajam stāvoklim, gan no iekšpuses, gan ārpuses - piemēram, vai salons ir nobružāts, vai redzama rūsa uz virsbūves, kādā stāvoklī ir logu stikli, vai ir kādas švīkas vai buktes.


9. Automašīnas diagnostika

Ir vērts ieguldīt naudu, lai noskatītajam auto veiktu vispārējo diagnostiku neatkarīgā servisā, ne vienmēr iespējams visas problēmas noteikt vizuāli.


10. Testa brauciens

Veicot testa braucienu, jāpievērš uzmanība, vai nav kāda aizdomīga klaboņa vai skaņa, jāpārbauda kā darbojas bremzes, gaismas un skaņas signāli.


11. Automašīnas dokumenti

Ja automašīnai trūkst kādi dokumenti, tad labāk to nepirkt. Dokumenti arī rūpīgi jāpārbauda. Jāizlasa arī servisa grāmatiņa, tas ļaus saprast, kādas ir mašīnas lielākas problēmas, cik bieži tā plīst un kā ir uzturēta.


12. Piedāvātais apmaksas veids

Jānoskaidro, vai veicot apmaksu tiek piedāvāts kāds pirkumu apliecinošs dokuments, ja ne, tad nekādā gadījumā nevajadzētu maksāt, īpaši skaidrā naudā. Arī veicot bankas pārskaitījumu, jābūt pirkumu apliecinošam dokumentam.


13. Pirkšanas/pārdošanas līgums

Līgums pirms parakstīšanas ļoti rūpīgi jāizlasa, un jāpārliecinās, ka visi līgumā minētie dati ir patiesi, tas palīdzēs izvairīties no problēmām nākotnē.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti