7 noderīgi ieteikumi, kā sākt veidot uzkrājumus

 Vai kādreiz esi saskāries ar neparedzētu situāciju, kuras risināšanai pietrūka naudas līdzekļu? Bet varbūt Tev ir bijis kāds lielāks mērķis, kas ir bijis grūti sasniedzams finansiālo ierobežojumu dēļ?

Ja tā, Tev noderēs 7 ieteikumi, kā sākt veidot uzkrājumus gan neplānotu tēriņu segšanai gan vērienīgāku ieceru īstenošanai.

Atmaksā kredītus

Pirms sākt veidot uzkrājumus, ir vērts segt lielākās kredītsaistības. Samaksājot kredītu ātrāk, ietaupīsi procentos aprēķināto summu, ko vēlāk varēsi novirzīt uzkrājuma veidošanai. Ja aizdevumi ir vairāki, vari sākt ar lielāko vai arī to, kam ir augstākā procentu likme. Tas nozīmē, ka tiek veikt visi ikmēneša maksājumi un izvēlētajam kredītam vēl tiek pievienota neliela papildus summa.

Ja tomēr šķiet, ka lieku līdzekļu nav, vērts pārskatīt savus naudas tērēšanas paradumus vai meklēt papildu peļņas iespējas, kas palīdzētu gan atmaksāt kredītus, gan sakrāt vairāk.

Sāc pamazām

Pat ja šķiet, ka uzkrājumam nevari atlikt lielu summu, atceries, ka mazas summas laika gaitā pāraug ievērojamā uzkrājumā  - protams, ar nosacījumu, ka uzkrājuma konts tiek papildināts regulāri. Piemēram, ietaupot tikai 1 eiro dienā, gada laikā tie būs jau 365 eiro.

 

Izveido atsevišķu uzkrājuma kontu

Ja uzkrājumam atvēlēto naudu atstāsi savā makā vai parastajā bankas kontā, Tu to, visticamāk, iztērēsi. Labāk šim nolūkam izveidot atsevišķu bankas kontu, uz kuru regulāri tiek veikti pārskaitījumi. Ja izvēlies naudu glabāt krājkontā, iepazīsties ar līguma nosacījumiem un to, cik vienkārša un ātra būs uzkrājuma izņemšanas procedūra.

Pieslēdz regulāro maksājumu

Lielisks veids, kā nodrošināt, ka uzkrājuma konts tiek regulāri papildināts, ir pieslēgt regulāro maksājumu savā internetbankā. Tādā gadījumā noteiktā datumā (piemēram, Tavā algas dienā) no parastā konta uz krājkontu automātiski tiks pārskaitīta noteikta naudas summa. Tam ir vairākas priekšrocības - pirmkārt, Tu šo iztrūkumu kontā pat nepamanīsi (ja vien noteiktā summa būs samērīga), otrkārt - iekrājums tiks papildināts regulāri un iecerētā apmērā, līdz ar to arī rezultāts neizpaliks.

Izvirzi mērķi

Uzkrājumu veidot ir vienkāršāk, ja zini, kādam mērķim tas ir paredzēts. Ja vēlies sakrāt drošības naudu neparedzētu tēriņu segšanai, aptuvenā nepieciešamā summa varētu būt trīs mēnešalgu apmērā.

Ja ir plāns sakrāt kādas ieceres īstenošanai, piemēram, jauna auto iegādei, nosaki, kāda summa tam nepieciešama un kādā termiņā plāno to sakrāt. Tad zināsi, cik daudz naudas ik mēnesi vajadzētu šim mērķim atlikt. Protams, ir svarīgi samērot savas vēlmes ar reālajām iespējām, pretējā gadījumā ātri zaudēsi motivāciju.

Nodefinē, kādās situācijās pieļaujama uzkrājuma tērēšana

Ar naudas krāšanu kādam konkrētam mērķim viss ir skaidrs - Tu zināsi, kad tas ir sasniegts un bez sirdsapziņas pārmetumiem sakrāto varēsi iztērēt savām iecerēm.

Savukārt, ja veido uzkrājumu neparedzētu tēriņu segšanai, vispirms vērts nodefinēt, kas Tavā izpratnē ir neparedzēta situācija. Vai uzkrājumu izmantosi tikai patiešām nopietnās situācijās, piemēram, kad kāda iemesla dēļ paliksi bez ienākumiem? Vai arī tas būs konts, no kura var paņemt līdzekļus kādu nelielu, bet neplānotu tēriņu gadījumā, piemēram, ja pēkšņi nepieciešams automašīnas remonts? Iespējams, Tu izlemsi uzkrājumu veidot tikai ārkārtas situāciju risināšanai, savukārt salīdzinoši mazām neparedzētām situācijām, piemēram, steidzama rēķina apmaksai, izmantot kredītlīniju. Tas ir mūsdienīgs veids, kā iegūt papildu naudas līdzekļus tieši tad, kad tas nepieciešams, atmaksu veicot vēlāk. Vairāk par kredītlīnijas sniegtajām iespējām var izlasīt šeit.

Saglabā motivāciju

Uzkrājuma veidošanā svarīgi nezaudēt motivāciju. Ikdienā ir daudz vilinošu iespēju, un var būt kārdinājums naudu iztērēt citām lietām, nevis krāt. Šajā gadījumā palīdzēs konkrētu mērķu izvirzīšana un atgādinājumi par to, kam Tu krāj un kādēļ tas Tev ir tik svarīgi. Te var būt noderīgi, piemēram, uzraksti un attēli telefonā vai datora ekrānā. Labs variants ir arī krājkonta pārdēvēšana kādā konkrētā vārdā - tas palīdzēs saglabāt fokusu uz būtiskāko un neļauties mirkļa iegribām.

Uzkrājuma veidošana ir lielisks veids, kā sasniegt un saglabāt savu finansiālo stabilitāti, kā arī īstenot lielākas ieceres. Lai veiksmīgi uzsāktu krāt, nav vajadzīgas lielas summas - galvenais ir regularitāte, mērķis un apņēmība. 

Reklāmraksti