Ar kādu šķīdumu kopt kontaktlēcas? 1

Gan kontaktlēcu lietotāji, gan redzes aprūpes speciālisti apzinās, ka pret kontaktlēcām jāattiecas ļoti rūpīgi, jo tās mēs liekam tieši acīs un acis mums ir ļoti svarīgas.

Pirms uzsākt darboties ar kontaktlēcām, noteikti nepieciešams nomazgāt un noslaucīt sausas rokas. Arī lēcām vienmēr jābūt tīrām un sterilām. Tā nav problēma, izvēloties vienreizlietojamās kontaktlēcas, jo katru dienu atveram svaigu, neskartu iepakojumu un vakarā, pēc lēcu izņemšanas, tās izsviežam – nekāda kopšana nav nepieciešama. Citādi ir ar plānveida nomaiņas kontaktlēcām, kuras lietojam atkārtoti divu nedēļu vai mēneša garumā: šīs lēcas ir katru dienu jākopj un jātīra.

Kad ieliekam kontaktlēcu acīs, tā cieši pieguļ acs priekšējai virsmai – radzenei un konjunktīvai -, to apņem cilvēka asaru plēvīte un tai pāri slīd plaksti. Dienas laikā cilvēks mirkšķina līdz pat 14 000 reizes, tātad plaksti visu dienu berzējas pret lēcu un katrs netīrums, mikroorganisms vai puteklis, kas ar lēcām ienests acīs, noteikti saskaras arī ar acs audiem un var tos bojāt. Tādēļ svarīgi ik vakaru pēc izņemšanas no acīm lēcas notīrīt un ielikt dezinficēties svaigā kontaktlēcu kopšanas šķīdumā. Bet vai ir svarīgi, kāds ir šis šķidrums? Veikalu plauktos to ir tik daudz, ka neviļus var apjukt.

Ir skaidrs, ka kontaktlēcu kopšanai absolūti neder krāna vai pudeļu ūdens. Pirmkārt tādēļ, ka tas nav sterils un ir liels risks inficēties, piemēram, ar akantomēbu – vienšūnas parazītu, kas ēd acs radzeni. Arī destilēts ūdens nav piemērots lēcu kopšanai, jo, līdzīgi kā asinīm, arī acs virsmai un asarām ir savs ķīmiskais sastāvs, kuru nedrīkst izjaukt. Tīra ūdens sāļu saturs atšķiras no acs sāļuma un var radīt nozīmīgu radzenes tūsku.

Tomēr arī kontaktlēcu kopšanas līdzekļi savā starpā atšķiras. Tos var iedalīt multifunkcionālajos kopšana līdzekļos un ūdeņraža peroksīda sistēmas tīrīšanas līdzekļos.
Multifunkcionālie kontaktlēcu kopšanas līdzekļi ir tie, kas paredzēti visu aprūpes soļu veikšanai: kontaktlēcu virsmas attīrīšanai, dezinfekcijai, kondicionēšanai un lēcu uzglabāšanai. Šo kopšanas līdzekļu pamatā ir aktīvā viela – dezinfektants -, kas nogalina bīstamos mikroorganismus uz lēcas virsmas un kontaktlēcu konteinerī. Šis pats dezinfektants pilda konservanta lomu un neļauj sabojāties atvērtās kontaktlēcu kopšanas šķīduma pudeles saturam. Diemžēl šie konservanti/dezinfektanti agresīvi iedarbojas ne vien uz mikroorganismiem, bet arī uz acs virsmas audiem. Tas nozīmē, ka, ieliekot acīs notīrītas kontaktlēcas, cilvēks ienes acīs arī zināmu daudzumu kontaktlēcu kopšanas līdzekļa, kas, savukārt, turpina savu darbu, ķīmiski iedarbojoties uz cilvēka aci. Atkarībā no šķīdumā izmantotā konservanta veida, šī iedarbība uz aci var ilgt līdz pat 2 stundām, kas ir nopietns kairinājums no dienas dienā, un ar laiku var rezultēties alerģijās, acs vai plakstu virsmas bojājumos, kontaktlēcu nepanesamībā.

Daudz veselīgāki un stiprāki dezinfektanti ir kontaktlēcu kopšanas līdzekļi uz ūdeņraža peroksīda bāzes, jo pēc tīrīšanas cikla noslēguma kontaktlēcas peldas sterilā sālsūdenī, kas acs virsmai ir pilnīgi nekaitīgs. Diemžēl šie šķidrumi prasa rūpīgu lietošanu un disciplīnas ievērošanu, jo lietošanas noteikumu pārkāpums draud ar acs ķīmisko apdegumu.
Lielisks kompromiss ir Oxipol sistēmas šķīdumi – kontaktlēcu kopšanas līdzekļi, kas darbojas pēc peroksīda sistēmas principa, bet ir lietojami kā multifunkcionālie līdzekļi, tādēļ droši arī neuzmanīgākas lietošanas gadījumā. Latvijā no šīs sistēmas pārstāvjiem pieejams jau pircēju un speciālistu iemīļotais šķīdums Synergi.

Synergi galvenā priekšrocība: tas nesatur konservantus! Dezinfekcijas sistēmas pamatā ir īpašs stabilizēts oksihlorīta komplekss, kas īpaši reaģē ar mikroorganismu šūnapvalku, to iznīcinot, bet neskar cilvēka acs audus. Šī kompleksa sabrukšanas galaprodukti ir ūdens, sāls, un skābeklis – pilnīgi drošas neorganiskās vielas. Tieši tas padara Synergi šķīdumu piemērotu jutīgām acīm, alerģiskiem cilvēkiem un kairinātām, sausām acīm un par drošu kontaktlēcu kopšanas līdzekli ilgtermiņā. Vēl vairāk: reakcijā atbrīvotais skābeklis uzlabo radzenes šūnu dzīvības procesus. Lai arī pilnai lēcu dezinfekcijai rekomendē kontaktlēcas Synergi šķīdumā atstāt uz 6 stundām (patiesībā gandrīz visiem kontaktlēcu kopšanas līdzekļiem šis laiks ir līdzīgs), Synergi droši var izmantot kontaktlēcu noskalošanai vai atsvaidzināšanai dienas gaitā, jo nav jābaidās, ka kontaktlēcās iesūksies agresīvie konservanti. 

Synergi satur arī īpašus mitrinātājus, piemēram, hidroksipropilmetilcelulozi, kontaktlēcu lietošanas komforta uzlabošanai .Tomēr izcilu pretmikrobu aktivitāti nodrošina īpašais Synergi kontaktlēcu uzglabāšanas konteineris, jo tas izklāts ar sudraba joniem – par to katrs var pārliecināties, ieskatoties konteinerī, saskatot īpašu perlamutra spīdumu konteinera iekšpusē. Kā izsenis zināms, sudraba klātbūtne traucē mikroorganismiem vairoties, tādēļ arī Synergi konteinerī neveidojas baktēriju bioplēve, kas garantē papildus drošību šī šķīduma lietotājiem.
 
Radīts mūsdienīgo silikona hidrogēla kontaktlēcu laikmetā, Synergi šķīdums apvieno spēcīgu kontaktlēcu dezinfekciju un ir saudzīgs pret cilvēku acīm. Synergi kontaktlēcu kopšanas līdzekli iesaka speciālisti, kas seko līdzi inovācijām un tehnoloģiju attīstībai, un tas ir pieejams labākajos optikas veikalos, kā arī Lensor.eu internetveikalā.

Reklāmraksti