Ārzemnieks vai vietējais – kurš ir derīgāks treneris Latvijas hokeja izlasei?

Lai arī šobrīd Latvijas hokeja izlasei oficiāli galvenā trenera vēl nav, tiek ziņots, ka pēc triju gadu pārtraukuma to atkal vadīs Ziemeļamerikas treneris. Vai mūsu hokeja izlasei ārzemju treneri bijuši sekmīgi vai vismaz sekmīgāk nekā vietējie? PČ iegūto vietu ziņā nedaudz labāk klājies ārzemniekiem, uzvaras vairāk guvuši vietējie, bet visiem ir viena tendence – maksimāli neizmantot iespējas, kad izlasei tiek paredzētas uzvaras. Latvijas hokeja sabiedrībā šoruden pienākuši jauni laiki ar jaunu hokeja federācijas vadību priekšgalā. Aigaram Kalvītim un Viesturam Koziolam, kuru duets nomainījs Kirovu Lipmanu, pirmais patiešām lielais uzdevums bija vīriešu izlases galvenā trenera nozīmēšana. Lai arī oficiāli vēl paraksti uz līguma nav likti, portāls Sportacentrs.com ziņo, ka izlasi atkal vadīs milzīgus NHL panākumus sasniedzis speciālists – kanādietis Bobs Hārtlijs.

Hārtlijs NHL pavadījis gandrīz 1000 spēles, ieguvis gan Stenlija kausu, gan gada labākā trenera balvu. Latvijas izlases sakarā gan jānorāda, ka Hārtlija dzimtā valoda ir franču, kamēr angļu ir viņa otrā valoda, ko viņš pielieto ar spēcīgu franču akcentu. Valodu jautājums Latvijas izlasē vienmēr bijis svarīgs, bet tikpat svarīga arī bijusi treneru izvēle un parādītais sniegums.

Pēdējos 20 gados PČ elites divīzijā Latvijas izlasi vadījuši septiņi dažādi treneri – četri vietējie treneri, kuru iepriekšēja saistība ar Latvijas hokeju ir nenoliedzama, un trīs ārzemnieki. Vērtēt „labāk vai sliktāk” ir subjektīvi, taču objektīvi ir sasniegtie rezultāti, un tie saka, ka Latvijas izlase ar ārzemju treneri pasaules čempionātos ieguvusi vidēji desmito vietu, bet ar vietējo treneri – vidēji vienpadsmito vietu.

Lielāko panākumu sarakstā gan vietējiem treneriem veicies labāk. Latvijas izlase septīto vietu pasaulē ieguvusi trīs reizes – divreiz ar pašmāju treneriem Leonīdu Beresņevu un Oļegu Znaroku, kurš, tiesa gan, šobrīd jau ir Vācijas pilsonis, bet vienreiz septīto vietu izlases pasniedza zveidrs Kurts Lindstrēms. Savukārt pēdējais ārzemnieks Latvijas izlasē – Teds Nolans – tā arī ne reizi nepabeidza PČ ar augstāku vietu par desmito.

Taču vienalga, ar kādu treneri, taču Latvijas izlasei vienmēr bijušas problēmas ar favorītes lomas attaisnošanu, kamēr mačos pret grandiem nereti vien izdevies paņemt punktus vai pat uzvarēt. Triobet” sporta totalizatora bukmeikeri norāda, ka pēdējos piecos pasaules čempionātos bijušas 11 spēles, pirms kurām Latvijas izlase bijusi lielākas vai mazākas favorītes lomā, proti, tās uzvaru bukmeikeri novērtējuši ar zemāku koeficientu. Latvijai izdevās uzvarēt tikai četrās no šīm 11 spēlēm...

Pēdējos gados gan tieši biežās treneru maiņas var izmantot kā sava veida nestabilitātes pazīmi. Kopš 2014. gada pavasara Latvijas izlasei bijuši četri galvenie treneri (Hārtlijs, ja patiešām tiks apstiprināts, kļūs par piekto), un pēdējās 17 PČ spēlēs Latvija izcīnījusi tikai vienu uzvaru pamatlaikā. Bijušas gan svarīgas uzvaras pamatlaikā un gūti vērtīgi punkti pret tādām izlasēm kā Čehija un Zviedrija, bet arī vietu izteiksmē rezultāti bijuši vāji (divas 13. vietas pēc kārtas).

Līdz ar to loģiski, ka Hokeja federācija pēc diviem nesekmīgiem mēģinājumiem ar vietējiem treneriem, izmēģinot Aleksandru Beļavski un noorganizējot Leonīda Beresņeva atgriešanos, atkal pievērsusi skatus ārzemju treneriem. Bezkaislīgā statistika gan saka, ka PČ elites divīzijā Latvijas izlase ar vietējiem treneriem uzvarējusi 38% spēļu, kamēr ar ārzemniekiem – 32% spēļu. Hārtlijs noteikti centīsies uzlabot šo statistiku, taču, ņemot vērā izlases pēdējo gadu neveiksmes, viņam vismaz sākumā varētu nebūt pārāk daudz spēļu, kurās bukmeikeri izliek likmes, kas nostāda Latvijas izlasi favorītes lomā.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti