Auto pārbaude pirms pirkšanas - 5 ieteikumi veiksmīgai auto iegādei

Latvijā lietoti un mazlietoti auto tirgū ir ļoti pieprasīti. Ne katrs var atļauties jaunu automašīnu, kas tikko nonākusi salonā. Turklāt mašīna mūsdienās vairs nav luksusa prece, ko atļauties var vien retais, bet drīzāk gan nepieciešamība, lai no punkta A nokļūtu uz punktā B. Tomēr, pirms vest savu jauno bērīti mājās, ir svarīgi paturēt prātā, ka pirms pirkšanas nepieciešams veikt auto pārbaudi, lai nenāktos vilties. Tāpēc piedāvajam 5 ieteikumus veiksmīgai auto iegādei.

1. Auto DNA atskaite

Pērkot lietotu auto, viens no lielākajiem riskiem ir tāds, ka nav iespējams uzzināt automašīnas priekšvēsturi un tās nobraukumu. Atliek vien paļauties uz pārdevēja godaprātu. Bet ne visi pārdevēji godīgi pastāstīs par mašīnas patieso tehnisko stāvokli. Tomēr pastāv iespēja uzzināt dažas svarīgas lietas par nolūkoto spēkratu. Piemēram, ja ir zināms automašīnas numurs, to var pārbaudīt CSDD datu bāzē, lai uzzinātu informāciju par visām mašīnas tehniskajām apskatēm. Tomēr vēl prātīgāk ir izmantot pakalpojumu, ko sauc par auto DNA atskaiti. Tas gan ir maksas pakalpojums, tomēr zinot automašīnas VIN numuru, datu bāzē iespējams uzzināt pašu svarīgākos datus un tehniskās detaļas. Auto DNA atskaite sniedz ziņas par mašīnas oriģinālo nobraukumu, vai tā bijusi avārijās, vai zagta. Starp citu, pat ja auto ir pabijis avārijā, nav jābaidās, ka to nopērkot, pasliktināsies bonus malus klase, jo tā tiek noteikta tieši konkrētam autovadītājam nevis automašīnai. Par to var uzzināt vairāk mājaslapā.

2. Auto vizuālā apskate un diagnostika

Nenoliedzami, pirms auto iegādes, tas jāapskata klātienē un jānovērtē vizuāli gan ārpuses, gan no iekšpuses. Jāpārbauda, vai nav kādas buktes vai švīkas, jānovērtē logu stāvoklis. Ir vērts ieskatīties arī zem motora pārsega, lai saprastu, cik nolietotas detaļas tiek izmantotas. Un, protams, īpaša uzmanība jāpievērš rūsas pleķiem. Savukārt auto salonā vērts pārbaudīt, vai darbojas visas komforta ierīces, skaņu un gaismas signāli. Ļoti daudz ko par mašīnas stāvokli pasaka arī pats salons un auto sēdēkļu stāvoklis. Ja viss ir nobružāts un netīrs, visticamāk, arī mašīnas tehniskais stāvoklis nebūs no tiem spožākajiem. Noteikti vajadzētu pāršķirstīt arī servisa grāmatiņu, kur ir informācija par visām servisa manipulācijām un eļļas nomaiņām. Tas arī ļaus diagnosticēt automašīnas lielākas problēmas un uzzināt, kam, iegādes gadījumā, būs jāpievērš uzmanība.

Tomēr ar vizuālo novērtējumu ne vienmēr var pamanīt visas problēmas un nianses. Tieši tāpēc ir vērts noskatīto auto aizvest uz neatkarīgu servisu, lai tai veiktu vispārēju diagnostiku. Tas vēl labāk ļaus izvērtēt, vai mašīna ir pirkšanas vērta. Automašīnas diagnostika arī ļaus labāk izprast aptuvenās izmaksas apdrošināšanai, jo OCTA polise tiek aprēķināta katram spēkratam individuāli. Vairāk par OCTA aprēķināšanu var uzzināt mājas lapā.

3. Izmēģinājuma brauciens

Laba auto pārbaude sevī ietver arī izmēģinājuma braucienu. Tas vislabāk ļaus saprast, vai labi un vienmērīgi darbojas motors un vai neatskan aizdomīgi trokšņi. Noteikti vajadzētu pārbaudīt, vai loga tīrītāji ir labā darba kārtībā. Un kas nav mazsvarīgi- noteikti jāpievērš uzmanība tam, kā darbojas bremzes, sajūgs un ātruma pārslēgs. Par ļaunu nenāks arī pārbaudīt kā darbojas rokas bremze. Izmēģinājuma brauciena laikā noteikti vajadzētu nobraukt kādus pāris kilometrus un vēlams ne tikai pa labu ceļa segumu. Testa brauciens arī ļaus saprast, vai pie stūres ir ērta un komfortabla sēdēšana.

4. Auto cena

Pirms auto iegādes, ir vērts papētīt auto sludinājumus, lai saprastu, kāda vēlamajam auto modelim ir vidējā tirgus vērtība. Gan tāpēc, lai lieki nepārmaksātu, gan arī tāpēc, lai izvairītos no iespējamas krāpniecības. Ja mašīna tiek tirgota par ļoti zemu cenu, ir vērts aizdomāties, kāpēc tas tā ir. Iespējams, ka mašīna ir ļoti sliktā tehniskā stāvoklī, kas nozīmē, ka nākotnē tā varētu sagādāt liekas galvas sāpēs un lielus finansiālos tēriņus.

5. Pārdevēja reputācija

Arī pārdevēja reputācija nav mazsvarīga, neatkarīgi no tā, vai mašīnu tirgo autoplacis vai privātpersona. Ir vērts papētīt atsauksmes internetā, arī par privātpersonām, piemēram, vai konkrētais pārdevējs nav minēts kā krāpnieks. 

Reklāmraksti