Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bezdarbnieka pabalsts: izmantošanas instrukcija 3

Zaudēts darbs un jāmeklē jauna darbavieta? Ja esi nostrādājis oficiāli vismaz 12 mēnešus, valsts sociālā apdrošināšana var palīdzēt pārdzīvot īslaicīgas nepatikšanas. Latvijas iedzīvotājiem, kas atbilst minimālām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras prasībām, pienākas bezdarbnieka pabalsts, ko var saņemt vairāku mēnešu garumā. Uzzini šajā rakstā, kā pieteikties pabalstam, un cik lielu finanšu palīdzību var saņemt!


3 soļi, kas jāveic pēc darba zaudēšanas Latvijā bezdarbnieka statuss un pabalsts ir pieejams visiem, kas oficiāli nostrādājuši vismaz 12 mēnešus un veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu garumā. Taču ņem vērā, ka neviens pabalsts netiek izsniegts automātiski, tāpēc pēc darba zaudēšanas Tev jāveic šādi soļi:

  • pārbaudi, vai atbilsti pabalsta saņemšanas kritērijiem;

  • saņem oficiālu bezdarbnieka statusu Nodarbinātības valsts aģentūrā;

  • personīgi piesakies pabalstam jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā.


Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir arī oficiāli reģistrētiem pašnodarbinātajiem, ja viņi veic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz no valsts noteiktās minimālās algas (2019. gadā – 430 eiro). Mikrouzņēmumu darbinieku pabalsts tiek rēķināts pēc citām formulām un ir ievērojami mazāks.


Valsts sociālajā apdrošināšanā iekļautās personas var saņemt bezdarbnieka pabalstu deviņu mēnešu laikā, taču šajā laika periodā pabalsta apjoms pakāpeniski samazinās.

Cik liels būs Tavs bezdarbnieka pabalsts? Bezdarbnieka pabalsta apjoms ir tieši atkarīgs no ienākumu līmeņa un darba stāža. Īsumā runājot, jo ilgāk Tu strādā un jo vairāk pelni, jo lielāku finanšu palīdzību Tev nodrošinās valsts. Taču ņem vērā, ka pabalsta apjomu neietekmē ne augstākie, ne zemākie ienākumi pēdējo 12 mēnešu garumā – pabalsts tiek aprēķināts pēc vidējiem rādītājiem.


Bezdarbnieka pabalsts Latvijā iedalās četrās kategorijās:

  • personām ar darba stāžu līdz 9 gadiem – 50% no vidējām sociālās apdrošināšanas iemaksām;

  • personām ar darba stāžu līdz 19 gadiem – 55% no vidējām sociālās apdrošināšanas iemaksām;

  • personām ar darba stāžu līdz 29 gadiem – 60% no vidējām sociālās apdrošināšanas iemaksām;

  • personām ar darba stāžu līdz 30 gadiem – 65% no vidējām sociālās apdrošināšanas iemaksām;


Pirmos trīs mēnešus pabalsts tiek izmaksāts pilnā apmērā, nākamos trīs mēnešu 75% no piešķirtās summas, pēdējos trīs mēnešus - 50%.

Vai var aprēķināt pabalstu internetā? Ar bezdarbnieku pabalstiem Latvijā nodarbojas VSAA, un precīza informācija par nomaksātajiem nodokļiem, ienākumiem un potenciāla pabalsta apjomiem jānoskaidro pie VSAA darbiniekiem. Taču interneta lietotājiem ir pieejams parocīgs tiešsaistes rīks – bezdarbnieka pabalsta kalkulators, kas ļauj veikt aprēķinus patstāvīgi.


Parocīgu pabalsta kalkulatoru piedāvā elektronisko aprēķinu platforma Aprēķins.lv. Kalkulatorā jāieraksta pamatinformācija – vidējie bruto ienākumi un darba stāžs, – un kalkulators acumirklī aprēķina iespējamo pabalsta summu. Ņem vērā, ka kalkulatora aprēķiniem ir informatīvs raksturs, un VSAA var aprēķināt lielāku vai mazāku pabalsta summu. Parasti tas notiek tāpēc, ka cilvēks bez grāmatveža izglītības un atbilstošās pieredzes kļūdas vidējo ienākumu aprēķinos.


Rodas jautājums – kāpēc rēķināt pabalstu mājās, ja cilvēks var viegli kļūdīties, un pabalsts jebkurā gadījumā jānoformē VSAA birojā? Piemēram, tāpēc, lai uzzinātu, vai pabalsta summa būs pietiekami liela, lai tērētu laiku pabalsta noformēšanai, lai ieplānotu nākamo mēnešu budžetu u.tml. Par spīti dažām neprecizitātēm, bezdarbnieka pabalsta kalkulators uzrāda pareizas pabalsta robežas un ļauj cilvēkam pieņemt sev izdevīgākos lēmumus.


Bezdarbnieka pabalsts nevar aizvietot algu, taču tas ir parocīgs finanšu atbalsts grūtā brīdī. Ikvienam oficiāli strādājošam cilvēkam ir tiesības izmantot valsts sociālo palīdzību, lai neaizņemtos naudu no radiem un draugiem un pēc iespējas ātrāk atgrieztos darba tirgū. Vairāk informācijas par pabalsta aprēķināšanu un piešķiršanas kārtību meklē Aprēķins.lv mājaslapā!

Pievieno komentāru

Komentāri 3

zalaks

Ārprāts, vai tad bezdarba pabalstu joprojām maksā 9 mēnešus? Esmu atpalicis, jo biju pārliecināts, ka maksā pusgadu vai pat mazāk, jo par to valdībās jau runas bija pirms 10 gadiem, ka 9 mēneši ir par daudz, jo veidojas (izaug) bezdarbnieku dinastijas, t.i., paaudžu paaudzēs pierod un jau uzskata par normālu nestrādāt, par ko saņemt samaksu.

pirms gada, 2019.08.03 19:12

Aija

Domāju,kā tu savu mūžu neesi bijis bezdarbnieks. Jo neko nezini no pabalstu lieluma. Lai Dievs nedod, tur nokļūt. Beidzamos mēnešus nesanāk pat maize,zinot cenas. Zinot mūsu novadu un zinot,kā darbs ir tikai Lizumā un zinot,kā iet(precīzāk būtu teikt neiet) autobusi,lai varētu iekļauties darba laikā.!!! Piemēram,to pašu Tirzas,Galgauskas maršrutu. Uz darbu vēl vari atbraukt,no darba mājā netiec,jo tālāk par Tirzu autobusā nav , arī naktī. Tā kā nerunājam par problēmām,ar ko neesam saskārušies.

pirms gada, 2019.08.04 11:43

Aijai

Bezdarbniekos neesmu bijis, bet es un mani tuvākie balsoja par PSRS saglabāšanu. Ja tas būtu noticis un pie varas, Gorbačovu nometot, būtu nācis cilvēks tāds kā Andropovs, tad nekāda bezdarba nebūtu.

pirms gada, 2019.08.07 08:34

Reklāmraksti