Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gatavojamies pārgājienam - kādus apavus izvēlēties?

Vasara ir lielisks laiks, lai iepazītu jaunas dabas takas vai dotos pārgājienā gar jūru. Ne velti cilvēki, kuri bieži dodas pārgājienā, kā galveno punktu sagatavošanās priekšdarbiem garajai pastaigai, min kvalitatīvus un piemērotus apavus. Kādi ir piemēroti apavi, lai jau pēc kilometra gājiena nebūtu tulznu un smaguma kājās, un kā atšķirt pārgājiena apavus no ikdienas apaviem, lasiet šī raksta turpinājumā!


Pirms izvēlaties pastaigu apavus, izvērtējiet, cik garus gabalus plānojiet iet, kā arī, vai dosieties pa taisnu virsmu - asfaltu, jūras krastu un smiltīm, vai arī pa kalnainām vietām! Ņemot vērā šos faktorus, Jūs attiecīgi varat izdarīt izvēli par labu kādam no pārgājienu apavu veidiem: 

  • Vieglie pārgājienu apavi;

  • Paaugstinātie pārgājienu zābaki;

  • Augstie un bezceļu pārgājienu zābaki;

  • Augstkalnu pārgājienu apavi.


Vieglie pārgājienu apavi

Šajā kategorijā ietilpst vienkāršas pārgājienu botes un kurpes, šiem apaviem nav paredzēta liela slodze. Ar šiem apaviem būs ērti iet pa cietu un līdzenu virsmu, piemēram, pa zemes vai asfalta ceļu, tikpat ērti var būt arī pārgājienos gar jūru.

Vieglo pārgājienu apavi nav paredzēti, lai Jūs nestu līdzi smagumus, parasti smaguma robeža ar šādiem apaviem ir līdz 10 kilogramiem. Nesot smagāku nastu, ietekmējas apavu zole, attiecīgi ātri vien palīdzot radīt tulznas. 

Bieži vien, ja pārgājiena virsma to atļauj - piemērotas ir arī sandales. Sandales var izmantot gadījumos, ja nav jāiet cauri brikšņiem vai kalnainām vietām. Dažāda veida sieviešu apavi pieejami 220.lv (pirkt internetā).

Paaugstinātie pārgājienu zābaki

Ja plānojat vai esat aktīvs pārgājienos gājējs, tad šāda tipa apavi var būt tieši laikā. Paaugstinātie pārgājienu zābaki ir ļoti iecienīti un populāri. 

Šie ir apavi, kas nosedz potīti, attiecīgi nosedzot visu pēdas daļu. Ar šādiem apaviem droši var doties gan bezceļos, gan smilšainās vietās, gan arī caur brikšņiem - kājas daļa līdz potītei ir nosegta, un tā nodrošina, lai nekas nenokļūtu iekšdaļā. 

Augstie un bezceļu pārgājienu zābaki

Šādus zābakus izmanto gan kārtīgos - garos pārgājienos, gan medībās, gan arī militārām vajadzībām. Šie apavi nepievils, ja dosieties klinšainos apvidos, pa stāvām nogāzēm un dubļiem. Zābaki ir veidoti tā, lai tie aizsargātu potīti, turot kāju stabilu dažādos ceļu apstākļos. 

Augstkalnu pārgājienu apavi

Šādus apavus noteikti iegādāsies jau profesionāli pārgājienos gājēji, turklāt tādi, kuri izvēlas drastiskus ceļa apstākļus - kalnainas vidienes, stāvas nogāzes, grūti izejamus ceļus. Apavi ir veidoti no masīvas, cietas konstrukcijas, kam var pievienot klāt arī dzelkšņus, tādējādi garantējot kājas stabilitāti un pasargājot no ārējiem faktoriem. 


Pārgājienu apavu materiāls

Ņemot vērā, ka pārgājiena laikā ir svarīgi, lai kāja nepiekūst, nesasvīst un neiegūst tulznas, nākas izvēli izdarīt nedaudz detalizētāk - pievēršot uzmanību arī apavu materiālam. 

Izvēloties pārgājiena apavus, izvēlieties tā, lai apavi gan elpotu, gan būtu ūdensizturīgi, gan arī spētu izturēt vairāk nekā vienu pārgājienu. 

Ir vairāki materiālu veidi un katram no tiem ir savi plusi:

  • Neapstrādātas ādas pārgājienu apavi - ļoti labi kalpo ilgtermiņā, nodrošinot aizsardzību pret nodilumu un mitrumu. Mīnuss - slikti elpo un pirms pārgājiena ir obligāti tie jāievalkā. 

  • Dalītā āda - apavi labi elpo, ir labā cenu kategorijā, tomēr tiem nav laba ūdensizturība. 

  • Nubuka āda - ļoti labs materiāls, kas nodrošina ļoti labu mitruma un nodiluma izturību. Mīnuss - arī šiem apaviem vienmēr ir vajadzīga ievalkāšana pirms pārgājiena. 

  • Sintētiskā šķiedra - ir viegli, ekonomiski, labi elpo un ātri izžūst. 

  • Ūdens izturīgās membrānas - nav lētas, tomēr pasargā no ārējiem mitrumiem. Mīnuss - jo vairāk kustēsieties, jo vairāk kājas svīdīs, tomēr izžūšanas laiks ir daudz ātrāks, nekā citiem apaviem, jo tie ir apstrādāti ar elpojošo membrānu. 


Pārgājiena apavi iedalās ne tikai pēc to veida un materiāla, bet arī sieviešu vai vīriešu. Sieviešu apavi mēdz būt daudz vieglāki un pielāgoti sieviešu vieglākajam svaram, turpretim vīriešu apavi tiek veidoti ar smagāku soļu un svara uzsvaru.

Apavi vīriešiem ir plašākā klāstā, ņemot vērā, arī smagākos bezceļu pārgājienus un sportiskos, militāros kaujas uzdevumus, ko labprāt mežos un biezokņos izbauda daudzi.

Reklāmraksti