Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ģimenes budžets: kā plānot, lai būtu pietiekami?

Vai tava ģimene plāno budžetu? Un vai līdzšinējais plāns strādā?

Kredītsaistības ir viens no galvenajiem stresa iemesliem mūsdienās. Daudziem cilvēkiem ir kredīti par dzīvokli, māju, mašīnu studijām u.c. Ja tā padomā, aizdevums pats par sevi nav nekas slikts, jo sniedz cilvēkiem iespēju sasniegt savus mērķus. Galvenā problēma slēpjas tajā, ka cilvēki neprot plānot savu budžetu un nespēj laikā samaksāt rēķinus.


Ja vienam cilvēkam nav viegli kontrolēt savu finansiālo situāciju, tad to darīt veselai ģimenei ir vēl grūtāk. Taču, ja tu uzskati, ka budžeta plānošana ir paredzēta tikai nabadzīgiem cilvēkiem, tu rūgti maldies. Ikvienam ir nepieciešams kontrolēt savus ienākumus un izdevumus.

Katru reizi, kad tu dzirdi vārdu “budžets”, iespējams, domā, ka tas ir kaut kas garlaicīgs, taču patiesībā tas var būt arī interesants, tikai ir jāatrod labākā pieeja, kas der tieši tev. Turklāt, ja tevi nesaista budžeta plānošana, vari sevi motivēt ar ideju, ka, labāk protot pārvaldīt savas ģimenes finanses, jūs varēsit, piemēram, aizbraukt ceļojumā.


Kādēļ ir nepieciešama budžeta plānošana?

Ir jāsaprot, ka šādā veidā tu vislabāk varēsi sekot līdzi ienākumiem, izmaksām, kā arī summai, kādu tu vari atļauties iekrāt, noguldīt utt. Tāpat budžeta plānošana palīdz pārvaldīt skaidrās naudas plūsmu un to, kam ģimenes finansiālie līdzekļi tiek tērēti visvairāk. Budžeta plānošana ļauj:


 • Kontrolēt finansiālo situāciju;

 • Mazāk tērēt un vairāk ietaupīt;

 • Samazināt stresu;

 • Ātrāk nomaksāt kredītus;

 • Noguldīt naudu vecumdienām.

Ja tava ģimene mēdz sastapties ar situācijām, kad jūs tērējat vairāk nekā nopelnāt, kā arī jums ir parādi, šīs ir pazīmes, kas liecina par to, ka steidzami nepieciešams sastādīt budžetu. Tu nevarēsi sasniegt labus rezultātus, ja nezināsi, kur paliek mēneša ienākumi. Turklāt finanšu pārvaldīšana ir lielisks veids, kā ātrāk atmaksāt kredītus un atdot parādus.


Izveido budžeta plānošanas veidlapu katram mēnesim

Šeit tu vari izpausties radoši vai arī izmantot to, ko piedāvā mūsdienu tehnoloģijas. Vienkāršākais budžeta plānošanas veids ir pierakstīt visu uz parastas papīra lapas un ar kalkulatoru aprēķināt summas, taču, ja izmanto datoru, vari izmanto Microsoft Excel. Tiem, kurus aizrauj aplikācijas, iesakām izpētīt, ko piedāvā dažādi interneta resursi, turklāt ir arī tādas budžeta plānošanas aplikācijas, kuras var izmantot gan datorā, gan telefonā.


Ko piefiksēt ģimenes budžeta plānā?

Ja tu vēlies izveidot budžetu, kas patiesi darbojas, tev ir jāseko līdzi ienākumiem un izdevumiem. Ienākumu piefiksēšana ir diezgan vienkārša savukārt ar izdevumu kontroli varētu būt grūtāk. Lai to izdarītu, ieteicams krāt visus čekus, kā arī ņemt vērā bankas pārskaitījumus. Brīdinām – var gadīties, ka pēc pirmā mēneša tu būsi šokā par rezultātiem. Tajā pašā laikā tev beidzot būs skaidrs skats uz to, kur aiziet tavas ģimenes nauda, un tu varēsi sākt kontrolēt noteiktas izdevumu kategorijas.


Kā kontrolēt ienākumus?

Kad katru mēnesi pierakstīsi visus ienākumus, vari tos iedalīt šādās kategorijās:


 • Darba alga;

 • Nepilnas slodzes darba alga;

 • Īres maksas;

 • Dividendes;

 • Pasīvo ienākumu plūsma;

 • Ieguldījumi.

Ir divi veidi, kā kontrolēt ienākumu plūsmu. Viens no tiem ir, izmantojot fiksētos ienākumus (minimālā summa, kuru tu saņem katru mēnesi) un mainīgo ienākumus (tie, kas katru mēnesi var atšķirties).


Veiksmīgākai budžeta plānošanai ieteicams izvēlēties fiksētos ienākumus, jo mēnešos, kad gadīsies saņemt mazāk naudas no mainīgajiem resursiem, tu vari nesasniegt savus finansiālos mērķus. Taču, protams, katra situācija jāizvērtē individuāli.


Kā kontrolēt izdevumus?

Plānojot budžetu, tev ir jāņem vērā gan tiešie, gan arī netiešie izdevumi. Tevi pārsteigs tas, cik daudz naudas ir iespējams iztērēt, kad apkoposi visas mazās izmaksas. Izdevumus vari iedalīt šādās kategorijās:


 • Saimniecības izdevumi – īre vai kredīts par mājokli, komunālie maksājumi, mājokļa apdrošināšana;

 • Auto – viss, kas ar to saistīts – degviela, apdrošināšana, nodokļi, uzturēšana utt.;

 • Pārvietošanās – sabiedriskais transports;

 • Pārtika – šī ir viena no lielākajām izdevumu daļām daudzās ģimenēs;

 • Apģērbs – šeit ietilpst arī apavi un aksesuāri;

 • Mājas preces – tīrāmie līdzekļi, vannas istabas preces utt.;

 • TV – abonementi;

 • Interneta un telefona rēķini;

 • Izklaide – vakariņas, kino, ballītes, dāvanas utt.;

 • Ceļošana – ja tu katru mēnesi atvēli summu, lai sakrātu ģimenes ceļojumam, to var piefiksēt šeit;

 • Citi izdevumi – noguldījumi, uzkrājumi; abonementi, piemēram, sporta zāle, labdarība utt.

Tu, protams, vari mainīt un papildināt kategorijas pēc saviem ieskatiem, taču šis ir labs piemērs, pēc kura vadīties.

Komunikācija ir svarīgs budžeta plānošanas elements


Ja tu dzīvo kopā ar otro pusīti, pat tad, ja tikai viens no jums plāno kopējo budžetu, abām personām jābūt par to lietas kursā. Tas jums abiem palīdzēs labāk saprast, kā ietaupīt, lai sasniegtu savus mērķus. Protams, ja mājās ir bērni, arī viņiem vajadzētu pastāstīt par to, kā veicas ar budžeta pārvaldīšanu un ka, iespējams, ir lietas, uz kurām var nākties ietaupīt.


Pielāgo budžetu

Kad budžeta plāns ir izveidots, ne vienmēr izdodas precīzi pie tā pieturēties. Taču, protams, vairākas reizes mēnesī der tajā ieskatīties, lai redzētu, vai ir kāda kategorijā, kurā izdevumi kļuvuši pārāk lieli.


Tāpat ir jāsaprot, ka nav vērts veidot budžetu, ja ģimene it nemaz to neņem vērā. Piemēram, ja izklaidēm ir noteikts netērēt mēnesī vairāk par 150 eiro, taču izdevumi ir divreiz lielāki, jāsāk domāt par to, kur ir problēma. Vai arī, iespējams, tu tērē vairāk nekā spēj atļauties? Ja tas palīdz sekot līdzi budžetam, vari to izprintēt un pielikt mājās, redzamā vietā.


Un kā tu plāno savas ģimenes budžetu? Padalies ar pieredzi!


Reklāmraksti