Ja rodas nepieciešamība aizņemties, kas jāņem vērā, izvēloties kreditoru?

Pandēmija, kas aizsākās 2020. gadā, dažādi ietekmējusi cilvēku ieradumus, tostarp – arī finanšu jautājumos. Kā liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra un Finanšu nozares asociācijas dati, nebanku kreditētāji 2020. gadā izsnieguši ievērojami mazāk naudas. Tajā pašā laikā noguldījumu apjoms privātpersonu vidū 2020. gada pirmajos trijos ceturkšņos ir pieaudzis par 5,3%, sasniedzot 9,87 miljardu eiro robežu. Secinājums – cilvēki ar naudu rīkojas apdomīgāk un vēlas to uzkrāt.


Teju 50% Latvijas iedzīvotāju ir kredītsaistības 

Latvijas iedzīvotāji ekonomiski aktīvajā vecumā (no 15 līdz 74 gadiem) ir iecienījuši kredītus; vismaz vienas kredītsaistības ir gandrīz pusei šo cilvēku. Visvairāk tiek izmantoti hipotekārie kredīti – šobrīd kopējais iedzīvotāju parāds par šo finanšu pakalpojumu ir lielāks par četriem miljardiem eiro. Pārējo izsniegto kredītu summa ir mazāka par diviem miljardiem eiro (ņemot vērā gan banku, gan nebanku sektoru). Savukārt iecienītākie finanšu pakalpojumi ir patēriņa kredīti, kredītkartes un overdrafti ar summu līdz aptuveni 2000 eiro.

Salīdzinot banku un nebanku sektorus, pēdējā gada ietvaros vērojama kāda būtiska nianse. Banku sektorā kredīti (galvenokārt – hipotekārie kredīti) būtībā tiek izsniegti tādā pašā apmērā kā iepriekš. Savukārt nebanku sektorā aizdevumi, kas parasti tiek izmantoti spontānu pirkumu veikšanai, pieteikti par aptuveni 40% retāk. Iemesls tam ir visai likumsakarīgs, proti, iedzīvotāji ir kļuvuši piesardzīgāki un rūpīgāk apdomā kredīta nepieciešamību.

Somijas uzņēmuma radītājā bezmaksas platformā www.sortter.com/lv-lv/ ir apkopoti visi uzticami Latvijas banku un nebanku aizdevēji.


Uz aizdevumu attiecināms teiciens “Septiņreiz nomēri, vienreiz nogriez” 

Aizdevuma priekšrocības ir labi zināmas. Galvenā no tām – ar kredīta palīdzību iespējams salīdzinoši īsā laika posmā tikt pie nepieciešamā pakalpojuma, preces, transportlīdzekļa vai mājokļa. Lai kredīts pēcāk neradītu ievērojamas problēmas, rūpīgi jāapsver tā nepieciešamība, kā arī jāizvērtē aizdevuma nosacījumi: atmaksas termiņš un kopējā atmaksājamā summa, procentu likme, ikmēneša maksa un kādi nosacījumi tiek piemēroti, ja maksājumu veikt noteiktajā laikā nav iespējams. Noteikti jāanalizē sava finanšu situācija gan šobrīd, gan nākotnes perspektīvā – kredītmaksājumiem nevajadzētu sastādīt vairāk par 40% no jūsu ienākumiem. Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, ja kredītsaistības ir ilgtermiņa, un šobrīd, kad situācija pasaulē ir mainīga.


Kredītdevēja izvēli ievērojami atvieglo Sortter platforma 

Lai kredīts būtu izdevīgs un piemērots konkrētajai situācijai, ir svarīgi atrast atbilstošu kredītdevēju. Izvēles iespējas ir ļoti plašas gan pie banku, gan nebanku aizdevējiem. Pirms aizņemšanās rūpīgi jāiepazīstas ar visiem piedāvājumiem un tie jāizvērtē pēc būtiskākajiem parametriem. Šo uzdevumu atvieglo platforma Sortter. Somijā attiecīgo opciju izmanto vairāki desmiti tūkstoši cilvēku katru mēnesi. Vietnē esošais kredītu kalkulators ir intuitīvs un ērts – tajā jānorāda vien nepieciešamā naudas summa un vēlamais atdošanas termiņš. Kad tas izdarīts, sistēma atlasīs visus aizdevējus vienuviet, kuri piedāvā izvēlēto kredītu, kā arī varēsiet iepazīties ar pakalpojuma nosacījumiem.

Lai aizņemšanās process un piemērotākā kredītdevēja atrašana nesagādātu problēmas, sadaļu - Sortter blogs, kurā pieejami daudzi raksti, kas palīdzēs iegūt noderīgas zināšanas un uzzināt vairāk par aktuāliem jautājumiem. Tajā pieejama papildus informācija par katru no kredīta veidiem un citiem finanšu pakalpojumiem, kas ļaus saprast, kādos gadījumos piemērotāks ir, piemēram, overdrafts, bet kad jāizvēlas patēriņa kredīts.

Reklāmraksti