Kā izvēlēties piemērotākās vasaras riepas?

Kad sniegs ir nokusis un gaisa temperatūra stabili turas virs 0℃ atzīmes, ir laiks domāt par ziemas sezonas riepu nomaiņu uz vasaras riepām. Vasaras riepu piedāvājums ir ļoti plašs – tām ir dažādi protektora zīmējumi, gumijas sastāvs un izmēri, bet kā izvēlēties sev un savam auto vispiemērotākās vasaras riepas?


Protektora zīmējums

Visas vasaras riepas, lai gan zem viena nosaukuma, nebūt nav vienādas. Tām ir daudz atšķirību, kuras ar aci nav pamanāmas, taču vizuāli tās visvieglāk izdalīt pēc protektora zīmējuma tipa. Riepu protektors nosaka konkrētās riepas gaitas īpašības un veiktspēju uz dažādiem ceļu segumiem. Izdala 3 protektora veidus:

* Simetrisks
– riepas protektora nosacītā iekšmala un ārmala ir vienādas, tātad – simetriskas. Šī protektora veida riepas ir izturīgas pret nodilumu un ir ekonomiskākas, jo tām parasti ir mazāka rites pretestība. Riepām ar simetrisku protektora zīmējumu ir vēl kāda priekšrocība – nav svarīgi kādā virzienā tās tiek montētas, kas ir parocīgi, piemēram, cauras riepas nomaiņas gadījumā. Pie trūkumiem ar šo protektoru aprīkotajām riepām var minēt vidējus vadāmības rādītājus. Riepas ar šādu protektora zīmējumu būs vispiemērotākās nelieliem auto pilsētas satiksmē, kur augsti veiktspējas rādītāji nav svarīgākais kritērijs.

* Asimetrisks
- riepas protektora nosacītā iekšmala un ārmala ir atšķirīgas, asimetriskas. Šis protektora veids ir ļoti populārs jaudīgākām automašīnām un lielākiem ātrumiem. Riepas uzbūve paredz, ka katra protektora zona, iekšpuse un ārpuse, veic savu uzdevumu, tādējādi uzlabojot riepas kopēju veiktspēju gan sausa, gan mitra seguma apstākļos. Šī paša iemesla dēļ, tās arī ātrāk nodilst, jo viena riepas puse parasti ir nodilumizturīgāka par otru.

* Orientēts jeb virziena
– riepas protektors izstrādāts noteiktam rotācijas virzienam. Šīm riepām raksturīgi paaugstināti veiktspējas rādītāji, tāpēc tās parasti tiek lietotas sporta automobiļiem. Šīs riepas nebūs tik praktiskas, jo tās mainīt vietām var vien starp priekšējo un aizmugurējo riteni vienā automašīnas pusē.

20180209-1612-vasaras-riepas-1.JPG

Foto: Shutterstock.com

Rites pretestība – riepas ekonomiskuma rādītājs

Riepas rites pretestība ir enerģija, kas tiek patērēta riepai saskaroties ar ceļa segumu. Vienkāršojot terminoloģiju – cik viegli riepa ripo pa ceļa segumu. Šis kritērijs daudziem ir ļoti svarīgs, jo tieši ietekmē automašīnas degvielas patēriņu. Dažādas vasaras riepas ar krasi atšķirīgiem rites pretestības indeksiem var nozīmēt degvielas ietaupījumu vai zaudējumu pat vairāku simtu eiro gadā! Riepu rites pretestības indekss ir norādīts uz riepas marķējuma un var būt no A līdz G, kur A nozīmē augstākos, bet G - zemākos ekonomijas rādītājus.

Riepas bremzēšanas īpašības uz slapjas ceļa virsmas

Vēl viens vasaras riepas parametrs, kurš tiek uzrādīts uz riepu marķējuma ir riepas saķeres indekss uz slapja ceļa virsmas. Šis būs viens no svarīgākajiem drošības aspektiem izvēloties vasaras riepas, jo nosaka automobiļa vadāmību un bremzēšanas ceļa garumu. Riepu saķeres indekss ir norādīts uz riepas marķējuma un var būt no A - vislabākā saķere, līdz G - vissliktākā saķere.

Riepas trokšņu līmenis

Riepas radītā trokšņa līmenis ir skaļums, kādu riepa rada braukšanas laikā. Zemāks trokšņu līmenis ne vien palielina komforta līmeni automašīnas vadītājam un pasažieriem, bet arī samazina vides kopējo skaņas piesārņojumu. Riepas trokšņu līmeni mēra decibelos (dB) un, jo mazāks decibelu skaits, jo riepa brauciena laikā būs klusāka.

Citas īpašības

Dažas vasaras riepas tiek piedāvātas ar īpašiem konstruktīviem risinājumiem, kas tām piešķir īpašības, kuras nav sastopamas citās riepās. Šīs riepas parasti ir dārgākas par standarta piedāvājumu, tāpēc autovadītāji šādas riepas parasti izvēlas prasīgu ikdienas ekspluatācijas apstākļu gadījumā.

* RunFlat.
Šīs ir riepas, ar kurām iespējams turpināt braukšanu pat tad, ja tās ir pārdurtas. Īpašā konstrukcija ļaut ar šīm riepām nobraukt 80 km garu ceļu pie 80 km/h liela ātruma, pat ja tajās vairs nav gaisa. Jāņem vērā, ka ne visi automobiļu ražotāji paredz šo riepu lietošanu, tām ir nepieciešami riepu spiediena sensori un tās ir smagākas par citām riepām, kas ietekmē auto gaitas īpašības un ekonomiskumu.

* Aizsargmala. Lai aizsargātu auto diskus no akmeņu un trotuāra apmaļu iespējamiem bojājumiem, dažas vasaras riepas tiek piedāvātas ar speciālu disku aizsardzības atloku. Tās gan neizslēdz disku bojājumus pilnībā un ierobežo dekoratīvo uzliku fiksācijas iespējas, ja riepas ir montētas uz tērauda diskiem.

* Paaugstināta kravnesība.
Riepas ar XL indeksu norāda uz paaugstinātu svara slodzes izturību. Šīs riepas piemērotas galvenokārt komerctransportam un citiem transportlīdzekļiem, kuri ikdienā pārvadā smagākas kravas.

20180209-1611-vasaras-riepas-2.JPG
Foto: Shutterstock.com

Cenas un kvalitātes attiecība

Vasaras riepas cenai ir nozīme, jo dārgākas riepas no pazīstamiem zīmoliem parasti nozīmē arī labākus veiktspējas un drošības rādītājus. Jaunas vasaras riepas nosacīti var iedalīt četrās klasēs:

    * Premium

    * Biznesa

    * Vidējā

    * Budžeta

Ja budžets atļauj, vasaras riepas ieteicams izvelēties no augstāko klašu zīmolu, tādu kā Michelin, Pirelli, Goodyear, Dunlop, piedāvājuma, jo šo ražotāju riepas tiek ražotas pēc jaunākajām tehnoloģijām un parasti ir neatkarīgo riepu testu uzvarētāju vidū. Ja riepu iegādei pieejamie līdzekļi ir mazāki, ieteicams izvēlēties kādu no šo zīmolu meitasuzņēmumu produktiem – šīs riepas piedāvā labus veiktspējas un drošības rādītājus par jūtami zemākām cenām.

Svarīgākais kritērijs – lietošanas apstākļi

Lai arī kādi būtu riepas veiktspējas parametri, viena riepa nederēs visiem gadījumiem, tāpēc ir vērts konsultēties ar speciālistiem, kuri ieteiks labāko risinājumu tiem ceļa apstākļiem, kuros riepai būs jāpavada visvairāk laika. Saņem bezmaksas konsultāciju pie riepas1.lv speciālistiem un iegādājies piemērotas vasaras riepas par labām cenām!

Reklāmraksti